7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog13 oznak braku emocjonalnej stabilności
13 oznak braku emocjonalnej stabilności

13 oznak braku emocjonalnej stabilności

W życiu warto szukać partnerów i przyjaciół, którzy są dojrzali i stabilni emocjonalnie. Ludzie mało stabilni emocjonalnie mogą mieć wiele dobrych cech, ale przebywanie z nimi może być bardzo trudne, w zależności od warunków i sytuacji, w której się znajdujesz. Jak ocenić, czy masz do czynienia z osobą niestabilną emocjonalnie?

Ta osoba prezentuje postawę roszczeniową

Za przykład może posłużyć sytuacja, gdy ta osoba popełnia błąd i oczekuje, że inni go naprawią, by ona sama nie musiała doświadczyć żadnych konsekwencji. Uważaj również na ludzi, którzy wybuchają gniewem nieproporcjonalnym do okoliczności, gdy nie dostają tego, czego oczekują np. pokój w hotelu nie jest gotowy od razu po ich przybyciu.

Ta osoba ma problem z wypełnianiem zobowiązań

Oznaką stabilności emocjonalnej jest dotrzymywanie zobowiązań takich jak wykonywanie pracy na czas, czy przychodzenie na spotkania, na których dana osoba obiecała się pojawić.

Ta osoba ma trudną rodzinę

Ocenianie ludzi na podstawie ich rodziny może być niesprawiedliwe, ale osoba, która nie miała kochających opiekunów, na których można polegać, mogła sama nie rozwinąć pewnych umiejętności. Duże znaczenie ma również kwestia genów. Warto zwrócić uwagę na kwestię pochodzenia, ale tę cechę należy rozpatrywać razem z innymi wymienionymi w tym artykule.

Ta osoba nie potrafi okazywać empatii

Kiedy opowiadamy komuś o swoich osiągnięciach, liczymy na pochwałę, a kiedy mówimy o czymś stresującym, liczymy na to, że spotkamy się ze współczuciem. Osoba niestabilna emocjonalnie w takiej sytuacji, zamiast okazać empatię zmienia temat i zaczyna mówić o sobie.

Ta osoba zawsze próbuje być o krok dalej przed tobą

Ten punkt jest podobny do poprzedniego. Kiedy opowiadasz, że doświadczasz czegoś stresującego, druga osoba próbuje cię „przebić”, opowiadając o tym, iż spotkało ją coś gorszego. Kiedy mówisz o celu, który sobie postawiłeś, ta osoba mówi o własnym, który jest znacznie trudniejszy do osiągnięcia.

Ta osoba często próbuje „wykiwać” innych

Przykładem może być sytuacja, gdy trener zapłacił za stroje wszystkich zawodników z góry, a każdy z nich ma później obowiązek oddać pieniądze za siebie. Niestabilna, roszczeniowa osoba może o tym „zapomnieć” i liczyć, że trener nie upomni się o pieniądze.

Ta osoba nigdy nie potrafi przyznać się do błędu

Zamiast przyznania się do winy umniejsza swój błąd, tłumaczy się i obwinia innych oraz warunki zewnętrzne.

Ta osoba ogromnie boi się jakiejkolwiek krytyki i najmniejszego odrzucenia

Ludzie, którzy są podatni na zamartwianie i wahania nastroju bardzo boją się odrzucenia i najmniejszej krytyki, choć są one częścią życia.

Ta osoba ucieka od problemów zamiast je rozwiązywać

Za przykład może posłużyć osoba, która zmienia nagle numer telefonu, by uniknąć kontaktu z wierzycielami. Mówimy tu również o sytuacji, gdy osoba, z którą zaczynasz randkować była poprzednio w kilku związkach, z których każdy zakończył się sądowym zakazem zbliżania dla ich partnera lub aresztowaniem. Ta osoba z pewnością przeżyła traumę, jednak powtarzanie tych samych wzorców wskazuje na to, że nie uczy się z poprzednich doświadczeń i wciąż powtarza stare błędy. Zdrowy związek może pomóc jej w uleczeniu ran z przeszłości, ale musisz szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś gotowy na wyzwania i trudności, które są z tym związane.

Ta osoba nie dba o swoje zdrowie

Jeżeli dana osoba powinna brać regularnie leki na jakąś chorobę przewlekłą i ma problem z konsekwentnym przestrzeganiem tych zaleceń, ciężko ocenić ją jako osobę rzetelną i godną zaufania. Podobne wnioski możemy wyciągnąć z sytuacji, gdy dana osoba powinna przestrzegać zaleceń lekarza związanych ze stylem życia takich jak wykonywanie ćwiczeń fizycznych, albo ograniczenie spożycia soli, ale brakuje jej konsekwencji.

Ta osoba nie potrafi dostrzec innego punktu widzenia niż jej własny

Umiejętność dostrzegania innych punktów widzenia pomaga utrzymać równowagę emocjonalną np. pozwala zrozumieć, że coś jest ważne dla drugiej osoby, nawet jeśli nie jest dla ciebie i okazać zrozumienie, zamiast wybuchać gniewem. Ludzie, którzy nie potrafią zrozumieć punktu widzenia drugiej osoby, często są bardzo wybuchowi. 

Ta osoba reaguje zbyt emocjonalnie

Ta cecha może manifestować się zbyt szybkim otwieraniem się przed innymi lub popędzaniem spraw, które wywołują w niej sporą ekscytację. Ludzie, którzy idealizują innych, często później wściekają się, gdy bańka, w której żyli, pęka.

Jedna z cech wymienionych powyżej nie świadczy jeszcze o braku emocjonalnej stabilności. Jeśli jednak zauważysz u kogoś nagromadzenie tych cech, możesz podejrzewać, że coś jest nie tak.  

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88