Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog5 korzyści z uczestnictwa w terapii grupowej
5 korzyści z terapii grupowej

5 korzyści z uczestnictwa w terapii grupowej

Ten artykuł celowo nie nazywa się „5 największych korzyści” – określenie, które z długiej listy zalet tej formy pracy są najistotniejsze, byłoby ogromnym wyzwaniem. Wpis oddaje tylko niewielki procent tego, czego można doświadczyć, co zyskać i co zmienić w procesie, jakim jest terapia grupowa.

Terapia grupowa bywa postrzegana jako psychoterapia niższej kategorii. Może wydawać się rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na terapię indywidualną. Niektórzy obawiają się, że trzeba się będzie na niej „dzielić” terapeutą z innymi członkami grupy i akceptować tych, których nie polubimy. Tymczasem to właśnie ludzie – pozostali uczestnicy terapii – stanowią jej największą wartość.

Warto rozważyć terapię grupową, bo….

  1. Jest skuteczna – co najmniej tak samo, jak psychoterapia indywidualna

Najnowsze badania nad skutecznością psychoterapii dowodzą, że daje ona bardzo dobre i szybkie efekty. Znaczące zmniejszenie objawów odnotowuje się nawet u 84% pacjentów po zaledwie 10-14 tygodniach intensywnej terapii grupowej.

  1. Daje możliwość uzyskania informacji zwrotnej od grupy i czerpania z siebie wzajemnie

Psychoterapia indywidualna pozwala na unikalne doświadczenie troski i uwagi terapeuty. Niezależnie od tego, jak doświadczony jest terapeuta, jest on jednak tylko jeden.  W terapii grupowej pacjent może czerpać z odczuć i doświadczenia co najmniej kilku osób, i to takich, którzy doświadczają podobnych trudności. Uczestnicy grupy dają sobie wzajemnie zrozumienie i współczucie, a co najważniejsze – mogą uczyć się od siebie wzajemnie, w jaki sposób wyrażać emocje czy radzić sobie ze swoimi problemami. Terapia grupowa jest unikatową szansą na dowiedzenie się, jak postrzegają nas inni ludzie i jaką rolę pełnimy w grupie. Pozwala także na zmianę i „eksperymenty” w bezpiecznej atmosferze.

  1. To elastyczna forma terapii

Jedną z kluczowych cech terapii indywidualnej jest odgórnie narzucona częstotliwość – z reguły odbywa się raz w tygodniu, zawsze w tym samym miejscu i czasie. Terapia grupowa może natomiast mieć charakter zblokowany, np. odbywać się raz w miesiącu w weekendy (tak, jak intensywna psychoterapia grupowa z elementami psychodramy, do której właśnie prowadzimy nabór). To idealna opcja dla osób, które nie mogą uczestniczyć w spotkaniach w tygodniu.

  1. Jest nie tylko formą leczenia, lecz także formą rozwoju

Z psychoterapii grupowej mogą skorzystać zarówno osoby doświadczające różnych trudności – takich jak np. zaburzenia osobowości, lękowe czy depresja – jak i osoby zdrowe, które chciałyby się rozwijać, a w szczególności zmienić swój sposób funkcjonowania w relacjach. Psychoterapia grupowa i psychodrama są także wspaniałymi formami przygotowania do zawodu dla osób, które planują w przyszłości pracować jako psychoterapeuci. Uczestnictwo w terapii grupowej może być częścią tzw. pracy własnej, której wymaga się od osób aplikujących do szkół psychoterapii czy ubiegających się o certyfikat psychoterapeuty.

  1. Wbrew powszechnej opinii, terapia grupowa nie jest „zbieraniną” przypadkowych osób z różnymi problemami

Część Pacjentów waha się, czy psychoterapia grupowa będzie dla nich dobrym rozwiązaniem, bo obawia się, na jakich współuczestników trafi. Co się stanie, jeżeli okażą się oni osobami o kompletnie innych trudnościach niż te, z którymi to my się zgłaszamy? „Skład” grupy nie jest jednak dziełem przypadku. Odpowiada za niego psychoterapeuta prowadzący. Zanim dana osoba dołączy do spotkań, terapeuta spotyka się z chętnym Pacjentem indywidualnie, aby sprawdzić, czy grupa w swoim obecnym składzie jest w stanie pomóc osiągnąć mu to, czego ten potrzebuje, i czy uczestnicy grupy są w stanie stworzyć wspólnie bezpieczną, akceptującą atmosferę dla siebie wzajemnie.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz