Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog5 oznak wypalenia zawodowego
5 oznak wypalenia zawodowego

5 oznak wypalenia zawodowego

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła ostatnio aktualizację definicji wypalenia, umieszczonej w ICD-10, służącego jako międzynarodowy system klasyfikacji chorób. Choć termin „wypalenie” odnosi się do różnych dziedzin, zmiany dotyczą wypalenia związanego ze środowiskiem pracy. Poprzednia definicja mówi o stanie życiowego wyczerpania, a nowa rozbudowana definicja odnosi się do wypalenia jako zespołu, który pojawia się, kiedy trudności z radzeniem sobie ze stresem zawodowym doprowadzają do stanu przewlekłego. Poniżej prezentujemy 5 oznak wypalenia:

1. Masz trudności z radzeniem sobie ze stresem w miejscu pracy

Choć Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zespół wypalenia to coś więcej niż stres, to właśnie stres leży u jego podnóża. Radzenie sobie oznacza mechanizmy stosowane w celu złagodzenia stresorów. Stres i wypalenie różnią się tym, że stres można złagodzić poprzez wspomniane powyżej radzenie sobie, a wypalenie jest skutkiem nieudanych wysiłków radzenia sobie ze stresem przez dłuższy czas.

2. Jesteś wycieńczony pracą

Kiedy doświadczasz wypalenia, możesz czuć się kompletnie wyczerpany pracą. W ciężkich przypadkach twój poziom energii może być nieproporcjonalnie niski do tego, czego zwykle doświadczasz podczas pracy np. możesz przypomnieć sobie sytuację, gdy pracowałeś taką samą liczbę godzin, a czułeś się wtedy pełny energii, dzięki swoim wysiłkom. Z drugiej strony, jeśli doświadczasz wypalenia, typowy dzień w pracy może być bardziej wyczerpujący psychicznie i fizycznie niż w przeszłości.

3. Nie odczuwasz żadnej przyjemności z pracy

Nawet kiedy twoja praca jest wyczerpująca, uczucie więzi z innymi, jej celowości i spełnienia związanego z inwestowaniem w pracę może ochronić cię przed stresem zawodowym. Kiedy jednak jesteś wypalony, możesz nie odczuwać nawet najmniejszej przyjemności z pracy.

4. Masz negatywne uczucia w związku z pracą

Kiedy myślisz o pracy, emocje zaczynają w tobie buzować. Czy czujesz się przytłoczony negatywnymi uczuciami i cynizmem? Kiedy doświadczasz wypalenia, możesz mieć problem z przypomnieniem sobie i odczuwaniem przyjemnych uczuć związanych z pracą. Zamiast tego możesz czuć, jak zalewa cię fala intensywnych, negatywnych emocji.

5. Nie wierzysz już w swoją zdolność wykonywania obowiązków zawodowych

Kiedy stres zawodowy staje się przewlekły, zaczynasz doświadczać spadku poczucia sprawstwa. Możesz zauważyć, że zaczynasz wątpić w swoje umiejętności, nawet w zakresie zadań, w których do tej pory czułeś się kompetentny. To osłabienie wiary w swoje możliwości może prowadzić dalej do spadku motywacji, funkcjonalności i produktywności.

Choć zmiana definicji ma zostać wprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia dopiero w 2022 roku, jeśli zauważasz u siebie oznaki opisane powyżej, warto udać się po pomoc do specjalisty: psychiatry lub psychoterapeuty. 

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz