5 oznak wypalenia zawodowego - Poradnik PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

5 oznak wypalenia zawodowego

5 oznak wypalenia zawodowego

5 oznak wypalenia zawodowego

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła ostatnio aktualizację definicji wypalenia, umieszczonej w ICD-10, służącego jako międzynarodowy system klasyfikacji chorób. Choć termin „wypalenie” odnosi się do różnych dziedzin, zmiany dotyczą wypalenia związanego ze środowiskiem pracy. Poprzednia definicja mówi o stanie życiowego wyczerpania, a nowa rozbudowana definicja odnosi się do wypalenia jako zespołu, który pojawia się, kiedy trudności z radzeniem sobie ze stresem zawodowym doprowadzają do stanu przewlekłego. Poniżej prezentujemy 5 oznak wypalenia:

1. Masz trudności z radzeniem sobie ze stresem w miejscu pracy

Choć Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zespół wypalenia to coś więcej niż stres, to właśnie stres leży u jego podnóża. Radzenie sobie oznacza mechanizmy stosowane w celu złagodzenia stresorów. Stres i wypalenie różnią się tym, że stres można złagodzić poprzez wspomniane powyżej radzenie sobie, a wypalenie jest skutkiem nieudanych wysiłków radzenia sobie ze stresem przez dłuższy czas.

2. Jesteś wycieńczony pracą

Kiedy doświadczasz wypalenia, możesz czuć się kompletnie wyczerpany pracą. W ciężkich przypadkach twój poziom energii może być nieproporcjonalnie niski do tego, czego zwykle doświadczasz podczas pracy np. możesz przypomnieć sobie sytuację, gdy pracowałeś taką samą liczbę godzin, a czułeś się wtedy pełny energii, dzięki swoim wysiłkom. Z drugiej strony, jeśli doświadczasz wypalenia, typowy dzień w pracy może być bardziej wyczerpujący psychicznie i fizycznie niż w przeszłości.

3. Nie odczuwasz żadnej przyjemności z pracy

Nawet kiedy twoja praca jest wyczerpująca, uczucie więzi z innymi, jej celowości i spełnienia związanego z inwestowaniem w pracę może ochronić cię przed stresem zawodowym. Kiedy jednak jesteś wypalony, możesz nie odczuwać nawet najmniejszej przyjemności z pracy.

4. Masz negatywne uczucia w związku z pracą

Kiedy myślisz o pracy, emocje zaczynają w tobie buzować. Czy czujesz się przytłoczony negatywnymi uczuciami i cynizmem? Kiedy doświadczasz wypalenia, możesz mieć problem z przypomnieniem sobie i odczuwaniem przyjemnych uczuć związanych z pracą. Zamiast tego możesz czuć, jak zalewa cię fala intensywnych, negatywnych emocji.

5. Nie wierzysz już w swoją zdolność wykonywania obowiązków zawodowych

Kiedy stres zawodowy staje się przewlekły, zaczynasz doświadczać spadku poczucia sprawstwa. Możesz zauważyć, że zaczynasz wątpić w swoje umiejętności, nawet w zakresie zadań, w których do tej pory czułeś się kompetentny. To osłabienie wiary w swoje możliwości może prowadzić dalej do spadku motywacji, funkcjonalności i produktywności.

Choć zmiana definicji ma zostać wprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia dopiero w 2022 roku, jeśli zauważasz u siebie oznaki opisane powyżej, warto udać się po pomoc do specjalisty: psychiatry lub psychoterapeuty. 

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz