7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog5 zachowań, które niszczą przyjaźń
5 zachowań, które niszczą przyjaźń

5 zachowań, które niszczą przyjaźń

Od przyjaciół oczekujemy, że będą nas rozumieć, słuchać uważnie i pomagać w rozwiązywaniu problemów. Zachowają nasze tajemnice i nie będą plotkować o nas, naszym wyborze partnera albo o naszych dzieciach. Niestety, przyjaciele nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Powody mogą być różne. Czasami doświadczają oni trudnego okresu w życiu: nawrotu depresji, trudności z pogodzeniem opieki nad dziećmi i starzejącymi się rodzicami, lub problemów w związku. W takiej sytuacji warto trochę odpuścić przyjacielowi i samemu okazać mu wsparcie. Niestety, wiele problemów w przyjaźniach wynika z trudnych zachowań, pojawiających się niezależnie od okoliczności życiowych. W tym artykule zajmiemy się postawami, które niszczą przyjaźnie. Przyjrzyj się uważnie, czy nie dostrzegasz ich u swoich przyjaciół. Zwróć również uwagę, czy sam nie zachowujesz się w taki sposób, a jeśli tak, popracuj nad zmianą zachowania.

Oto postawy, które często niszczą przyjaźnie: 

Złodziej konwersacji

Ten typ przyjaciela zawsze znajdzie sposób, by przekierować rozmowę na własny temat. Kiedy o czymś mówisz, natychmiast wchodzi ci w słowo, opowiadając, że jemu/jej przydarzyło się coś jeszcze bardziej niesamowitego. Udaje, że cię nie usłyszał/a i używa swojego doświadczenia, by przekierować rozmowę na własny temat. Taki przyjaciel dość szybko zaczyna cię nudzić.

Zazdrosny przyjaciel

Ten przyjaciel nie dzieli z tobą radości. Może nawet okazywać lekceważenie lub brak zainteresowania, kiedy mówisz o swoim szczęściu, albo umniejszać wartość momentu, który świętujesz. Kiedy cieszysz się podwyżką, przyjaciel wspomina o znajomym z podobnej firmy, który otrzymał znacznie większą podwyżkę. Ten przyjaciel powinien nauczyć się, że dobrzy przyjaciele świętują razem swoje sukcesy, a radości powinno wystarczyć dla każdego. W życiu spotykają nas naprzemiennie sprawy, które warto świętować i takie, które nas zasmucają. Takie właśnie jest życie.

Plotkarz

Jest to przyjaciel, który twoje zwierzenia postanowił wykorzystać jako społeczną walutę. Taka osoba czuje, że inni uznają ją za bardziej interesującą, jeśli podzieli się historiami o innych. W ten sposób zostajesz zdradzony, a zranienia doświadczasz zarówno ty, jak i wasza przyjaźń.

Znikający przyjaciel

Na tym przyjacielu nie można polegać. Robisz plany z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, a on/ona odwołuje je z błahego powodu. Kontaktujesz się z nim/nią, a on/ona nie odzywa się przez wiele dni. To bardzo frustrujące. Czy ta osoba dalej chce się przyjaźnić? Czy ty chcesz utrzymywać taką przyjaźń? Z pewnością musisz to przemyśleć.

Zrzęda

Ta osoba była kiedyś naprawdę sympatyczna, ale później zamieniła się w wieczną marudę. Gromadzi w sobie żale i później wciąż opowiada o tym, jak świat się na nią uwziął. Może bez końca opowiadać o swoim fizycznym i emocjonalnym bólu. Do czasu zakończenia rozmowy jesteś wycieńczony i potrzebujesz drzemki. Taka przyjaźń jest zwyczajnie wyczerpująca.

Zanim zerwiesz przyjaźń z ww. powodów, porozmawiaj o problemie z przyjacielem. Niektóre relacje można ocalić. Inne są zbyt wyczerpujące, by je znosić. Zadanie nie jest łatwe. Pamiętaj jednak, że sam jesteś odpowiedzialny za swoje fizyczne i emocjonalne zdrowie.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88