7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeADHD u dorosłych – objawy, diagnoza, leczenie i terapia

ADHD u dorosłych – objawy, diagnoza, leczenie i terapia

ADHD – diagnoza u dorosłych, terapia i leczenie farmakologiczne w polecanej poradni zdrowia psychicznego.
Dowiedz się więcej o zespole nadpobudliwości psychoruchowej w dorosłości,
umów się na wizytę i wykonaj pierwszy krok w kierunku lepszej jakości życia! 

.

NOWOŚĆ – Diagnoza ADHD dla dorosłych Pacjentów z całej Polski możliwa również w pełni ONLINE.
Badanie psychologiczne online oraz wizyta u psychiatry online – otrzymasz diagnozę i plan leczenia

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ ONLINE

LUB

Coraz więcej mówi się o tym, że ADHD syndrom nadpobudliwości psychoruchowej, czy inaczej mówiąc zespół hiperkinetyczny – nie nastręcza trudności tylko najmłodszym. Do tej pory głównie u dzieci diagnozowano ADHD, pierwsze objawy pojawiają się bowiem z reguły między 6 a 9 rokiem życia. Jest jednak ogromne grono ludzi dorosłych, którzy również cierpią z powodu nadpobudliwości psychoruchowej. Ich problemy zazwyczaj zaczynały się już w pierwszych latach życia, jednak często nie zostały prawidłowo rozpoznane ze względu na przekonanie ich opiekunów, że to kwestia “lenistwa” czy „nadmiaru dziecięcej energii” – podczas gdy źródłem trudności było i jest ADHD. Diagnoza i wdrożenie skutecznego leczenia są jednak na szczęście możliwe także w wieku dorosłym.  

W klinikach PsychoMedic wiemy, jak leczyć ADHD u dorosłych, jak rozpoznać nadpobudliwość u dorosłych (i jak rozróżnić ją od innych zaburzeń) oraz jak skutecznie i szybko podnieść jakość życia pełnoletniej osoby z ADHD. Terapia i odpowiednio dobrane leki skutecznie łagodzą najbardziej dokuczliwe objawy, jakie daje zespół nadpobudliwości psychoruchowej, oraz dają szansę na pełne czerpanie ze swojego potencjału. A nieleczone ADHD często to uniemożliwia…

Diagnostyka i leczenie w Psychomedic.pl ADHD u dorosłych prowadzona jest zgodnie z ogólnoświatowymi standardami medycznymi, m.in. Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) oraz według brytyjskich rekomendacji NICE.

Mam ADHD – co to znaczy?

ADHD, czyli fachowo zespół nadpobudliwości psychoruchowej lub zaburzenie hiperkinetyczne (zespół hiperkinetyczny) jest trudnością psychiczną, która oddziałuje zarówno na zachowanie, jak i stan psychiczny Pacjenta. U zdecydowanej większości osób objawy pojawiały się już w dzieciństwie – statystycznie, maksymalnie w wieku 12 lat ujawniają się pierwsze symptomy ADHD. Rozpoznanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej może być postawione, gdy u osoby występują: 

 • Zaburzenia koncentracji uwagi; 
 • Nadmierna aktywność (tzw. nadpobudliwość ruchowa); 
 • Impulsywność – objawia się przede wszystkim trudnością z odraczaniem decyzji, doprowadzaniem trudnych zadań do końca i (czasem) z radzeniem sobie ze złością. W wieku dziecięcym może się to przejawiać zaburzeniami zachowania i sprawianiem różnych trudności wychowawczych (choć warto pamiętać, że dzieci z ADHD równie często są wycofane, ciche). Psychoruchowa nadpobudliwość u dorosłych może natomiast wpływać na niestałość w związkach i angażowanie się w ryzykowne zachowania (takie jak używki czy np. hazard).  

Jak dotychczas wykazano, nadpobudliwość psychoruchowa ma podłoże przede wszystkim genetyczne. Mutacje w obrębie genów, powikłania w okresie ciąży i porodu oraz nieprawidłowości w strukturze i pracy ośrodkowego układu nerwowego to dotychczas wyróżnione czynniki, które wpływają na pojawienie się u danej osoby objawów ADHD. Leczenie u dorosłych (podobnie zresztą, jak u dzieci) daje jednak bardzo dobre, potwierdzone badaniami efekty. Nieleczone ADHD może znacząco utrudnić ukończenie szkoły, znalezienie przyjaciół czy partnera/ki, jednak osoba z nadpobudliwością psychoruchową, która zostanie objęta odpowiednim wsparciem, ma dużą szansę przestać odczuwać wszelkie poważniejsze konsekwencje tego zaburzenia.  

Jak rozpoznać ADHD u dorosłego?

Wiele osób zastanawia się, jak zdiagnozować ADHD u dorosłego i czy w ogóle jest to możliwe? Gdzie zdiagnozować ADHD? Kto diagnozuje ADHD?

Badanie przeprowadzone przez psychiatrę specjalizującego się w diagnostyce i terapii zaburzeń neurorozwojowych (najlepiej poprzedzone badanami psychologicznymi) pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie ADHD “z pewną ręką” także u osoby pełnoletniej.  

Fachowo odpowiadając na pytanie: jak zdiagnozować ADHD u dorosłego, możemy odnieść się do klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10. 

ADHD u dorosłych – objawy wyróżnione w klasyfikacji chorób

Tzw. Brak uwagi (mogą występować wszystkie lub niektóre objawy z wyżej wymienionych): 

 • Niezdolność do skupienia uwagi na dłuższy czas, duża trudność w skupieniu się w hałasie lub w niesprzyjającym środowisku, trudność w samodzielnym organizowaniu sobie pracy; 
 • Duża trudność w kończeniu skomplikowanych zadań i podążaniu za czyjąś instrukcją (w przypadku ADHD u dorosłych, objawy mogą obejmować problemy ze znalezieniem pracy i ze sprawnym wywiązywaniem się z obowiązków na swoim stanowisku); 
 • Zapominanie o ważnych sprawach, tzw. roztargnienie (przejawiające się np. częstym gubieniem swoich rzeczy).  

Tzw. Nadmierna aktywność – nadpobudliwość ruchowa:  

 • Częste odczuwanie silnej potrzeby poruszania rękami i nogami, odrywania się od aktualnie wykonywanej czynności; 
 • Doświadczanie częstego uczucia niepokoju, przysłowiowej trudności z “wysiedzeniem na miejscu”; 
 • Niekiedy duża potrzeba aktywności fizycznej.  

Impulsywność:  

 • Przerywanie innym osobom, trudność z poczekaniem na swoją kolej – czy to w rozmowie, czy też innych aktywnościach; 
 • Problemy z regulacją swoich emocji, czasem również tendencje do wybuchania złością, używania w złości wyzwisk i wulgaryzmów, czasem także zachowań agresywnych.

Aby rozpoznać zespół nadpobudliwości psychoruchowej, objawy muszą oprócz tego występować w różnych sferach życia Pacjenta (czyli np. zarówno w relacjach w rodzinie, jak i w pracy) i być źródłem uciążliwego cierpienia dla osoby z podejrzeniem ADHD. Symptomy nie mogą również wynikać z innych zaburzeń, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe. 

To kryteria medyczne, które mogą brzmieć niejasno – wiele osób, słysząc o nich po raz pierwszy, nie jest pewna, czy może dopasować do nich doświadczane przez siebie trudności. W praktyce diagnoza ADHD jest wskazana, jeżeli osoba dorosła doświadcza takich trudności, jak: 

 • Problemy z komunikacją w związku i/lub wychowywaniem swoich dzieci;  
 • Napady złości (niekoniecznie widoczne na zewnątrz);
 • Tendencja do ryzykownych zachowań i szkodliwego używania substancji psychoaktywnych, w tym papierosów;
 • Wahania nastroju; 
 • Wrażenie, że nie wykorzystuje się w pełni swoich możliwości: nadpobudliwość u dorosłych może objawiać się poprzez częste zmienianie miejsca pracy, trudność z ukończeniem studiów mimo inteligencji i umiejętności, złą sytuację finansową czy zawodową; 
 • Diagnostyka ADHD u dorosłych jest też szczególnie wskazana, jeżeli Pacjent/ka pamięta, że w dzieciństwie miewał/a problemy z nauką i koncentracją i/lub że towarzyszyło jemu/jej bliżej nieokreślone uczucie niepokoju.  

Profesjonalną ocenę, czy u Pacjenta(-ki) rzeczywiście występują te objawy, warto rozpocząć od badań u psychologa-diagnosty specjalizującego się w rozpoznawaniu ADHD u dorosłych. Test psychologiczny umożliwia ocenę funkcjonowania Pacjenta(-ki) i wykluczenie szeregu innych zaburzeń, z którymi może zostać pomylona nadpobudliwość psychoruchowa.  

ADHD: diagnoza u dorosłych

Szukając miejsca, gdzie zdiagnozować ADHD, najlepiej jest skierować swoje kroki do poradni psychologiczno-psychiatrycznej. W PsychoMedic prowadzimy diagnozę i leczenie ADHD u dorosłych zespołowo, wykorzystując najnowsze doniesienia ze świata nauki. 

W PsychoMedic zalecamy, aby diagnoza ADHD była przeprowadzana zgodnie z międzynarodowym standardem, czyli przez dwóch Specjalistów: psychiatrę i psychologa klinicznego, specjalizujących się w rozpoznawaniu ADHD u osób dorosłych. W przypadku ADHD, diagnoza u dorosłych opiera się na dwóch filarach: wynikach obiektywnych testów i badaniu psychiatrycznym, co czyni stawiane przez nas diagnozy pewnymi i rzetelnymi. Schemat diagnozy nadpobudliwości psychoruchowej w naszych poradniach jest zgodny z rekomendacjami m.in. Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) oraz brytyjskiego NICE.

W celu zapewnienia naszym Pacjentom stuprocentowej rzetelności stawianych diagnoz oraz opieki ze strony wysoko kompetentnych Specjalistów, nasi psycholodzy-diagności podlegają również superwizji.

Badania u psychologa-diagnosty klinicznego trwają zazwyczaj ok. 3 godziny – zgodnie ze schematem przedstawionym poniżej. Po przeprowadzeniu badania psychologicznego zapewniamy stałą opiekę lekarzaPsychiatra w trakcie konsultacji (zazwyczaj wystarcza jedna) przeprowadza badanie lekarskie, omawia z Pacjentem/ką, jak objawia się w jego/jej przypadku ADHD – jak leczyć najbardziej uciążliwe symptomy, i na tej podstawie dobiera leki.

Zarówno badania naukowe, jak i nasze doświadczenie kliniczne wskazują, że taki schemat diagnozy i leczenia jest najbardziej efektywny i najkorzystniejszy dla Pacjenta. Wiedząc, jak cenny jest Państwa czas, gwarantujemy również szybkie przeprowadzenie diagnostyki. Większość procesów diagnostycznych zamyka się u nas w okresie dwóch tygodni.

SCHEMAT DIAGNOZY W KIERUNKU ADHD U DOROSŁYCH – ETAP 1: DIAGNOZA PSYCHOLOGICZNA:  

1. WYWIAD DIAGNOSTYCZNY

Szczegóły opisujemy w sekcji FAQ – najczęstsze pytania Pacjentów.

2. DIAGNOSTYKA PSYCHOLOGICZNA PRZY WYKORZYSTANIU BATERII TESTÓW (OK. 2 GODZINY)

Szczegóły opisujemy w sekcji FAQ – najczęstsze pytania Pacjentów.

3. OMÓWIENIE DIAGNOZY NA OPCJONALNYM (DODATKOWO PŁATNYM) DRUGIM SPOTKANIU.

Specjalista omówi z Tobą cały proces diagnostyczny. Wyjaśni Ci także, jak przebiega proces terapii i leczenia ADHD u dorosłych. Badania psychologiczne są pierwszym krokiem w kierunku leczenia nadpobudliwości psychoruchowej, które prowadzą w PsychoMedic zarówno psychiatrzy, jak i psychoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem.

Diagnoza ADHD u dorosłych (testy u psychologa) są zwieńczone wystawieniem opinii psychologicznej. Dokładamy również wszelkich starań, aby wystawiana przez nas opinia była sporządzona przystępnym językiem – tak, aby przede wszystkim sam Pacjent mógł z niej skorzystać.

Specjaliści od ADHD u dorosłych, konsultujący stacjonarnie i online:

KATOWICE 

WROCŁAW 

Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do:
lek. Marta Piasecka
lek. Aleksander Górny
lek. Anna Dickert
lek. Adriana Białek

POZNAŃ

Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do:
lek. Robert Knaś
lek. Julia Lietzner
lek. Witold Goździk

GDAŃSK 

Na diagnozę psychologiczną umów się do: 
mgr Bogdan Weltrowski
dr n. hum. Joanna Karpiczenko
Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do:
lek. Patryk Górski
lek. Aleksander Kwaśny
lek. Karolina Pilecka
lek. Przemysław Ceglarek

BYDGOSZCZ

Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do:
lek. Patrycja Dombrowska
lek. Oskar Okuniewski
lek. Marta Szczesiak

TORUŃ

Na diagnozę psychologiczną umów się do: 
mgr Kinga Kończak-Czarnoczyńska

Oferujemy diagnozę osób dorosłych także w formie online. 

ADHD – leczenie. Jak wygląda terapia i czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej w ogóle da się wyleczyć? 

ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia

Aby skutecznie łagodzić w codziennym życiu objawy ADHD, leczenie u dorosłych powinno obejmować zarówno przyjmowanie leków od lekarza psychiatry, jak i psychoterapię. Pełne wyleczenie zaburzenia hiperkinetycznego jest niemożliwe: są takie trudności i zaburzenia psychiczne, które ma się do końca życia, a jednym z nich jest właśnie ADHD. Terapia prowadzona przez wykwalifikowanych Specjalistów prowadzi jednak do znaczącego złagodzenia czy wręcz wyeliminowania większości objawów. 


Psychoterapia dla Pacjentów z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej

Spotkania z terapeutą są ukierunkowane przede wszystkim na podniesienie samooceny – często zszarganej przez wyrzucanie sobie braku kontroli nad własnym zachowaniem czy brak akceptacji ze strony otoczenia – oraz lepsze rozumienie swoich trudności. Na psychoterapii można skutecznie uczyć się radzić sobie z takimi objawami, jak nadpobudliwość czy impulsywność, które z reguły są najbardziej dokuczliwymi symptomami ADHD. Terapia pozwala także przepracować trudne doświadczenia z przeszłości (np. problemy w pracy, prześladowanie przez rówieśników w szkole), które często były udziałem osób ze zdiagnozowanym ADHD we wcześniejszych latach i które potrafią dodatkowo wpływać na teraźniejszość.  

Wiemy również, że dla rodziny, partnera(-ki) czy przyjaciół może być trudne życie z osobą, u której rozpoznano ADHD u dorosłych. Test kontroli nad własnymi emocjami czy sprawdzian cierpliwości przechodzą nie tylko sami Pacjenci, ale i ich najbliżsi. Dlatego nasi Specjaliści chętnie współpracują również z rodzinami Pacjentów – oferujemy spotkania psychoedukacyjne, w trakcie których pomagamy bliskim zrozumieć, czym jest ADHD i jak wspierać bliską osobę zmagającą się z nadpobudliwością psychoruchową.  

Farmakologiczne leczenie ADHD u dorosłych

Leczenie farmakologiczne pozwala na szybkie złagodzenie najbardziej dokuczliwych objawów ADHD. Psychiatra przepisuje Pacjentom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej bezpieczne leki (najczęściej z grupy tzw. leków psychostymulujących), które osłabiają najbardziej dokuczliwe symptomy zespołu hiperkinetycznego: takie jak nadpobudliwość (tzw. niepokój psychoruchowy) czy trudności ze skupieniem się na jednej czynności. Leki są bardzo efektywnym narzędziem w łagodzeniu cierpienia, z jakim wiąże się ADHD – badania wskazują, że ich skuteczność sięga aż 80%. Odpowiednio dobrana farmakoterapia sprawi, że łatwiej Ci będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków, pracować wiele godzin przy komputerze, skupiać na zajęciach w szkole czy na uczelni, powstrzymywać od ciągłego wstawania od biurka.  

W naszych poradniach każdy lekarz psychiatra aktywnie współpracuje dodatkowo z psychoterapeutą prowadzącym leczenie Pacjenta, co czyni cały proces terapii jeszcze efektywniejszym.  

Diagnoza ADHD – odpowiedzi na najczęstsze pytania Pacjentów

Kto diagnozuje ADHD? Psycholog czy psychiatra?

Do postawienia oficjalnej diagnozy nozologicznej (przy użyciu kodu z obowiązującej klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych) jest uprawniony jedynie lekarz psychiatra. Stawia rozpoznanie w oparciu o wywiad i obserwację Pacjenta(-ki). Na wizytę zabierz ze sobą dokumentację – dotyczącą ew. wcześniej odbytych terapii, leczenia psychiatrycznego, a także opinię psychologiczną.

Psycholog sporządza opinię psychologiczną i stawia diagnozę psychologiczną (funkcjonalną). Jest ona bardzo pomocna, a czasem niezbędna do rozpoznania ADHD.

Czy muszę iść na badanie psychologiczne przed wizytą u psychiatry?

Badania psychologiczne przed wizytą u psychiatry nie są obowiązkowe, ale jest to zdecydowanie zalecane.

Zalecamy zacząć od diagnozy u psychologa – wtedy na konsultację lekarską pójdziesz już z kompletem badań. Jeśli jednak wolisz, możesz najpierw iść na wizytę do psychiatry. Lekarz specjalista podejmie w jej trakcie decyzję, czy może postawić lub wykluczyć u Ciebie diagnozę ADHD już teraz, czy też potrzebuje dodatkowej wizyty, na której będzie kontynuował badanie psychiatryczne. Psychiatra poinformuje Cię też, czy i jakie badania psychologiczne są niezbędne, aby potwierdzić/wykluczyć u Ciebie diagnozę zaburzeń hiperkinetycznych.

Rozpatrujemy indywidualnie sytuację każdego Pacjenta. Każdy proces diagnostyczny różni się w zależności od potrzeb i możliwości konkretnej osoby badanej. Mamy jednak określony, najczęściej wykorzystywany skrypt postępowania wypracowany na bazie lat doświadczenia. Obejmuje on pakiet diagnostyczny u psychologa, a następnie wizytę u lekarza psychiatry. Staramy się jednak indywidualnie rozpatrywać sytuację każdego Pacjenta i być elastyczni. 

Do czego psychiatra potrzebuje opinii psychologicznej?

Dostarczona opinia psychologiczna jest dla psychiatry nieocenioną pomocą w postawieniu diagnozy i dobraniu możliwie najbardziej skutecznego leczenia.


Na pewno byłeś(-aś) kiedyś na wizycie u lekarza innej specjalizacji, który zlecił Ci wykonanie dodatkowych badań. Internista nierzadko prosi Pacjenta(-kę) np. o wykonanie morfologii krwi, a neurolog przed postawieniem diagnozy często musi zobaczyć np. wyniki rezonansu lub badania EEG. Wyniki badań psychologicznych są dla psychiatry taką informacją, jaką dla internisty czy neurologa będą wyniki badań krwi i badań obrazowych. To kompleksowa informacja na temat funkcjonowania i właściwości Pacjenta(-ki). Opinia psychologiczna zawiera dane, których nie sposób uzyskać podczas standardowego badania psychiatrycznego. To dokument, który zawsze jest dla lekarza pomocą w dobraniu optymalnego leczenia, a często okazuje się wręcz niezbędny.

Co zyskam, umawiając się do psychologa na diagnozę?

Najważniejsza korzyść z wykonania diagnozy to przede wszystkim poszerzenie wiedzy na swój temat. Nasz psycholog zaproponuje Ci testy, które określą nie tylko liczbę i natężenie objawów typowych dla ADHD. Ich wyniki dostarczają także informacji na temat zasobów, cech osobowości i możliwości występowania innych trudności psychicznych u Pacjenta(-ki). Testy, które wykorzystujemy podczas diagnozy psychologicznej, zweryfikują, czy rzeczywiście występują u Ciebie nie tylko objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, ale nie tylko. zweryfikują, czy rzeczywiście występują u Ciebie nie tylko objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, ale nie tylko. Wskażą różne obszary trudności, z jakimi się mierzysz, i określą ich prawdopodobne przyczyny. W razie konieczności psycholog podpowie Ci też, jakie inne kierunki diagnostyczne warto zweryfikować i pogłębić. Objawy ADHD mogą być podobne do występujących w innych zaburzeniach lub z nimi współwystępować. Podobne objawy daje np. depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzeniami lękowe, ze spektrum autyzmu lub zaburzenia osobowości. Opinia psychologiczna sprawia, że Twoja diagnoza jest komplementarna. 

Warto wiedzieć, że osobę, której jedyną diagnozą jest ADHD, leczy się inaczej niż tą, u której ADHD współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi lub neurorozwojowymi. Dzięki diagnozie psychologicznej Twój psychiatra będzie w posiadaniu wszystkich informacji potrzebnych do zaproponowania Ci optymalnego, skutecznego i bezpiecznego leczenia.

Co robi psycholog podczas badań psychologicznych?

Diagnoza psychologiczna to kilkugodzinny (zazwyczaj ok. 3h) proces – składa się na niego pogłębiony wywiad kliniczny i badanie psychologiczne przy użyciu testów/kwestionariuszy dobranych indywidualnie do Pacjenta(-ki). To czas, który pozwala diagnoście na zdobycie wszystkich potrzebnych informacji, a Pacjentowi na spokojne wypełnienie wszystkich kwestionariuszy. Wszystko to zawiera się w naszym psychologicznym pakiecie diagnostycznym ADHD u osób dorosłych.

Baza PsychoMedic zawiera blisko 200 narzędzi diagnostycznych, zatwierdzonych i rekomendowanych przez międzynarodowe towarzystwa. Konkretny zestaw (tzw. bateria) testów, które zostaną wykorzystane w Twoim przypadku, nasz diagnosta dobierze przy wzięciu pod uwagę m.in. celu diagnozy i rodzaju objawów, jakich doświadczasz.

Posługujemy się testami oceniającymi funkcjonowanie w sferze emocjonalnej i poznawczej. W procesie diagnostyki ADHD wykorzystujemy m.in. kwestionariusz DIVA-5, test neuropsychologiczny MOXO, testy oceniające funkcje poznawcze. Są to jednak tylko przykładowe narzędzia, którymi dysponujemy. Nigdy nie stawiamy rozpoznania w oparciu o jeden test psychologiczny.

Zdajemy sobie sprawę, że diagnoza psychologiczna może być wymagającym wydatkiem. Na cenę składa się m.in. koszt dostępu do zastrzeżonych prawnie narzędzi psychologicznych oraz koszt pracy diagnosty – ta praca nie sprowadza się tylko do przeprowadzenia Pacjenta(-ki) przez wywiad i testy. Kolejne kilka godzin pracy Specjalisty to interpretacja wyników i sporządzenie profesjonalnej opinii. Warto pamiętać, że diagnoza jest jednak inwestycją, która z pewnością się zwróci. Decydując się na badania psychologiczne zyskujesz pewność, że Twoi psychiatra i terapeuta będą mieli pełen obraz Twoich trudności psychicznych i będą mogli opracować plan leczenia odpowiadający na wszystkie problemy, których rzeczywiście doświadczasz.

Nie mam możliwości przyjechać na badania do psychologa. Czy diagnoza psychologiczna online jest miarodajna? Boję się, że będzie mniej wartościowa.

Zdalne diagnozy w kierunku ADHD wykonujemy z powodzeniem już od wielu lat. Jesteśmy jednymi z pionierów – wprowadziliśmy ofertę diagnostyki i terapii online jako jedni z pierwszych w kraju, na długo przed wybuchem pandemii Covid-19. Procesy diagnostyczne na odległość prowadzą nasi najlepsi Specjaliści, którzy mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii i diagnoz online. Wielu z nich zdobywało doświadczenie kliniczne nie tylko w Polsce, ale i za granicą: m.in. w Szwecji, Danii, Norwegii czy Wielkiej Brytanii.

To prawda, że diagnoza psychologiczna online ma swoje ograniczenia, jednak robimy wszystko, by uwzględniać je w trakcie przeprowadzania badania i zachować najwyższą jakość pracy także w formie online. Zawsze zachęcamy Pacjentów, aby odbyli stacjonarnie przynajmniej jedną z wizyt wchodzących w skład pakietu diagnostycznego. Rozumiemy jednocześnie, że nie zawsze jest taka możliwość. Jeżeli cały proces musi odbyć się online, dokładamy wszelkich starań, aby wartość diagnozy nie odbiegała od przeprowadzonej na miejscu.

Jeśli zaś chodzi o same narzędzia psychologicznie, to zmienia się miejsce i urządzenie, na którym Pacjent(ka) wypełnia kwestionariusze, ale pytania są dokładnie takie same, a ich wyniki dostarczają dokładnie takich samych informacji o zdrowiu psychicznym osoby badanej.

Warto pamiętać, że w przypadku diagnozy online to Pacjent(ka) musi zadbać o warunki badania. Prosimy o zadbanie, aby podczas wywiadu i wypełniania testów nikt Ci nie przeszkadzał i o upewnienie się, że łącze internetowe będzie stabilne.

Jak mogę zapłacić za diagnozę ADHD? Czy muszę od razu zapłacić za całość?

Zostawiamy wybór Pacjentom – istnieje możliwość opłaty z góry za cały proces diagnostyczny, ale można też płacić za każdą wizytę oddzielnie. Zachęcamy do wykonywania płatności poprzez nasz łatwy w obsłudze system szybkich płatności online.

Czy psychiatra diagnozuje ADHD i przepisuje leki na pierwszej wizycie?

W przypadku Pacjentów, którzy nie wymagają dodatkowych badań lub przychodzą na pierwszą wizytę już z opinią psychologiczną, postawienie diagnozy i przepisanie leków jest zazwyczaj możliwe w trakcie pierwszej wizyty. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy psychiatra potrzebuje jeszcze jednej lub dwóch wizyt – w ich trakcie kontynuuje wywiad lub prosi Pacjenta(-kę) o wykonanie testów psychologicznych.

Sytuacja, gdy lekarz nie stawia diagnozy ADHD na pierwszej wizycie, zawsze ma uzasadnienie merytoryczne. Naszym celem jest zdiagnozowanie Cię rzetelnie i przeprowadzenie Cię przez bezpieczne i skuteczne leczenie.

Czy wynik kwestionariusza DIVA-5 jest wystarczający, żeby potwierdzić lub wykluczyć u kogoś ADHD?

Kwestionariusz DIVA-5 jest ogólnodostępny. Badanie przy wykorzystaniu kwestionariusza DIVA-5 nie pozwala jednak na postawienie rzetelnej diagnozy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Potwierdzenie lub wykluczenie ADHD jest możliwe dopiero na podstawie dokładnego wywiadu z wykorzystaniem DIVY-5 oraz wyników wyników zestawu testów obiektywnie oceniających obecność i natężenie różnych objawów.

Czy mogę przynieść wypełniony kwestionariusz DIVA-5 na spotkanie z psychologiem?

Zalecamy, aby nie wykonywać samodzielnie DIVY. Psycholog będzie miał pełniejszy obraz Twojego funkcjonowania, jeżeli badanie zostanie przeprowadzone na wizycie. Specjalist(k)a będzie m_gł(a) też na bieżąco pytać Cię o uzasadnienie i pogłębienie niektórych Twoich odpowiedzi. Dzięki temu diagnoza będzie jeszcze bardziej kompleksowa i rzetelna.

Co mam przynieść ze sobą na pierwsze spotkanie u psychologa-diagnosty?

W miarę możliwości warto przynieść ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną (zwłaszcza dotyczącą chorób przewlekłych, hospitalizacji, poważnych urazów, ewentualnego wcześniejszego leczenia w poradni zdrowia psychicznego) oraz spis przyjmowanych leków i suplementów diety. Jeżeli to możliwe, warto też przygotować dokumenty z okresu szkolnego: zwłaszcza świadectwa opisowe i opinie wystawiane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Czy każdy psychiatra może diagnozować i leczyć ADHD?

Z formalnego punktu widzenia tak. W praktyce jednak terapia ADHD jest wąską dziedziną wymagającą szczegółowej wiedzy i doświadczenia. Dlatego Pacjentów z diagnozą ADHD prowadzą w PsychoMedic wyłącznie lekarze doświadczeni i wyspecjalizowani w farmakologicznym leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Nasi psychiatrzy – specjaliści w zakresie ADHD regularnie podnoszą swoją wiedzę i kompetencje poprzez udział w szkoleniach i konferencjach. Niektórzy z nich sami przedstawiają na konferencjach czy sympozjach nasz autorski model diagnozy oraz leczenia ADHD.

W 2021 i 2022 roku mieliśmy swój autorski panel poświęcony diagnozie i leczeniu ADHD na prestiżowym Zjeździe Psychiatrów Polskich.

Dotąd leczyłem/am się z powodu ADHD u psychiatry spoza PsychoMedic. Czy mogę teraz kontynuować leczenie u lekarza z PsychoMedic i czy dostanę receptę na moje leki?

Oczywiście, zapraszamy! Na pierwszą wizytę przynieś dokumentację medyczną z placówki, gdzie dotąd się leczyłeś/aś, zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub wydruk wystawionych recept z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Nasz lekarz psychiatra wystawi Ci receptę na dotychczasowe leki lub – gdy będzie to uzasadnione – zaproponuje zmianę dawkowania bądź rodzaju leku.

Dowiedz się więcej o naszej ofercie i tym, jak pomagamy:

ADHD nie mija wraz z dzieciństwem. Poradnik Pacjenta
Diagnostyka psychologiczna w kierunku ADHD u dorosłych – test MOXO – więcej informacji

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ ONLINE LUB ZADZWOŃ: 799-399-499 

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

dr n. med. Jaszke-Psonka Magdalena

Wojciech 2023-05-31

Oceniam na 5

lek. Koreywo Regina

Kasia 2023-06-06

Oceniam na 5

lek. Jankowski Konrad

Ania 2023-06-05

Oceniam na 5