ADHD u dorosłych – objawy, diagnoza, leczenie i terapia
ADHD – diagnoza u dorosłych, terapia i leczenie farmakologiczne w polecanej poradni zdrowia psychicznego.
Dowiedz się więcej o zespole nadpobudliwości psychoruchowej w dorosłości,
umów się na wizytę i wykonaj pierwszy krok w kierunku lepszej jakości życia!
NOWOŚĆ – Diagnoza ADHD dla dorosłych Pacjentów z całej Polski możliwa również w pełni ONLINE.
Badanie psychologiczne online oraz wizyta u psychiatry online – otrzymasz diagnozę i plan leczenia
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ ONLINE
LUB
Coraz więcej mówi się o tym, że ADHD – syndrom nadpobudliwości psychoruchowej, czy inaczej mówiąc zespół hiperkinetyczny – nie nastręcza trudności tylko najmłodszym. Do tej pory głównie u dzieci diagnozowano ADHD, pierwsze objawy pojawiają się bowiem z reguły między 6 a 9 rokiem życia. Jest jednak ogromne grono ludzi dorosłych, którzy również cierpią z powodu nadpobudliwości psychoruchowej. Ich problemy zazwyczaj zaczynały się już w pierwszych latach życia, jednak często nie zostały prawidłowo rozpoznane ze względu na przekonanie ich opiekunów, że to kwestia “złego zachowania” czy „nadmiaru dziecięcej energii” – podczas gdy źródłem trudności było i jest ADHD. Diagnoza i wdrożenie skutecznego leczenia są jednak, na szczęście, możliwe także w wieku dorosłym.
W klinikach PsychoMedic wiemy, jak leczyć ADHD u dorosłych, jak rozpoznać nadpobudliwość u dorosłych (i jak rozróżnić ją od innych zaburzeń) oraz jak skutecznie i szybko podnieść jakość życia pełnoletniej osoby z ADHD. Terapia i odpowiednio dobrane leki skutecznie łagodzą najbardziej dokuczliwe objawy, jakie daje zespół nadpobudliwości psychoruchowej, oraz dają szansę na pełne czerpanie ze swojego potencjału – co nieleczone ADHD często uniemożliwia.
Diagnostyka i leczenie w Psychomedic.pl ADHD u dorosłych prowadzona jest zgodnie z ogólnoświatowymi standardami medycznymi, m.in. Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) oraz według brytyjskich rekomendacji NICE.
Mam ADHD – co to znaczy?
ADHD, czyli fachowo zespół nadpobudliwości psychoruchowej lub zaburzenie hiperkinetyczne (zespół hiperkinetyczny) jest trudnością psychiczną, która oddziałuje zarówno na zachowanie, jak i stan psychiczny Pacjenta. U zdecydowanej większości osób objawy pojawiały się już w dzieciństwie – statystycznie, maksymalnie w wieku 12 lat ujawniają się pierwsze symptomy ADHD. Rozpoznanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej może być postawione, gdy u osoby występują:
- Zaburzenia koncentracji uwagi;
- Nadmierna aktywność (tzw. nadpobudliwość ruchowa);
- Impulsywność – objawia się przede wszystkim trudnością w odraczaniu decyzji, w radzeniu sobie ze złością i doprowadzaniem trudnych zadań do końca. W wieku dziecięcym może się to przejawiać zaburzeniami zachowania i sprawianiem różnych trudności wychowawczych. Psychoruchowa nadpobudliwość u dorosłych może natomiast wpływać na niestałość w związkach i angażowanie się w ryzykowne zachowania (takie jak używki czy np. hazard).
Jak dotychczas wykazano, nadpobudliwość psychoruchowa ma podłoże przede wszystkim genetyczne. Mutacje w obrębie genów, powikłania w okresie ciąży i porodu oraz nieprawidłowości w strukturze i pracy ośrodkowego układu nerwowego to dotychczas wyróżnione czynniki, które wpływają na pojawienie się u danej osoby objawów ADHD. Leczenie u dorosłych (podobnie zresztą, jak u dzieci) daje jednak bardzo dobre, potwierdzone badaniami efekty. Nieleczone ADHD może znacząco utrudnić ukończenie szkoły, znalezienie przyjaciół czy partnera/ki, jednak osoba z nadpobudliwością psychoruchową, która zostanie objęta odpowiednim, profesjonalnym wsparciem, ma dużą szansę przestać odczuwać wszelkie poważniejsze konsekwencje tego zaburzenia.
Jak rozpoznać ADHD u dorosłego?
Wiele osób zastanawia się, jak zdiagnozować ADHD u dorosłego i czy w ogóle jest to możliwe. Przeprowadzona przez psychologa klinicznego, profesjonalna diagnoza ADHD – przy użyciu odpowiednich testów – pozwala jednak na wykluczenie występowania tego zaburzenia lub postawienie takiego rozpoznania “z pewną ręką” także u osoby pełnoletniej.
Fachowo odpowiadając na pytanie: jak zdiagnozować ADHD u dorosłego, możemy odnieść się do klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10.
ADHD u dorosłych – objawy wyróżnione w klasyfikacji chorób
Tzw. Brak uwagi (mogą występować wszystkie lub niektóre objawy z wyżej wymienionych):
- Niezdolność do skupienia uwagi na dłuższy czas, bardzo duża trudność w skupieniu się w hałasie lub w niesprzyjającym środowisku, trudność w samodzielnym organizowaniu sobie pracy;
- Duża trudność w kończeniu skomplikowanych zadań i podążaniu za czyjąś instrukcją (w przypadku ADHD u dorosłych, objawy mogą obejmować problemy ze znalezieniem pracy i z wywiązywaniem się z obowiązków na swoim stanowisku);
- Zapominanie o ważnych sprawach, tzw. roztargnienie (przejawiające się np. częstym gubieniem swoich rzeczy).
Tzw. Nadmierna aktywność – nadpobudliwość ruchowa:
- Częste odczuwanie silnej potrzeby poruszania rękami i nogami, odrywania się od aktualnie wykonywanej czynności;
- Doświadczanie częstego uczucia niepokoju, przysłowiowej trudności z “wysiedzeniem na miejscu”;
- Niekiedy także bardzo duża potrzeba aktywności fizycznej.
Impulsywność:
- Przerywanie innym osobom, trudność z poczekaniem na swoją kolej – czy to w rozmowie, czy też innych aktywnościach;
- Problemy z regulacją swoich emocji, tendencja do wybuchania złością, używania w złości wyzwisk i wulgaryzmów, czasem także tendencja do zachowań agresywnych.
Aby rozpoznać zespół nadpobudliwości psychoruchowej, objawy muszą oprócz tego występować w różnych sferach życia Pacjenta (czyli np. zarówno w relacjach w rodzinie, jak i w pracy) i być źródłem uciążliwego cierpienia dla osoby z podejrzeniem ADHD. Symptomy nie mogą również wynikać z innych zaburzeń, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe.
To kryteria medyczne, które mogą brzmieć niejasno – wiele osób, słysząc o nich po raz pierwszy, nie jest pewna, czy może dopasować do nich doświadczane przez siebie trudności. W praktyce diagnoza ADHD jest wskazana, jeżeli osoba dorosła doświadcza takich trudności, jak:
- Napady złości, problemy z komunikacją w związku i/lub wychowywaniem swoich dzieci;
- Tendencja do ryzykownych zachowań i uzależnień (nadużywanie alkoholu, palenie papierosów w bardzo dużych ilościach);
- Wahania nastroju;
- Wrażenie, że nie wykorzystuje się w pełni swoich możliwości: nadpobudliwość u dorosłych może objawiać się poprzez częste zmienianie miejsca pracy, trudność z ukończeniem studiów mimo inteligencji i umiejętności, złą sytuację finansową czy zawodową;
- Diagnostyka ADHD u dorosłych jest też szczególnie wskazana, jeżeli Pacjent/ka pamięta, że w dzieciństwie miewał/a problemy z nauką i koncentracją i/lub że towarzyszyło jemu/jej bliżej nieokreślone uczucie niepokoju.
Występowanie wyżej wymienionych objawów najlepiej jest ocenić poprzez badanie specjalistycznymi kwestionariuszami, na których opieramy w PsychoMedic diagnostykę ADHD u dorosłych. Test psychologiczny umożliwia ocenę funkcjonowania Pacjenta/ki i wykluczenie szeregu innych zaburzeń, z którymi może zostać pomylona nadpobudliwość psychoruchowa.
ADHD: diagnoza u dorosłych
Szukając miejsca, gdzie zdiagnozować ADHD, najlepiej jest skierować swoje kroki do poradni psychologiczno-psychiatrycznej. W PsychoMedic prowadzimy diagnozę i leczenie ADHD u dorosłych zespołowo, wykorzystując najnowsze doniesienia ze świata nauki. Diagnoza ADHD w naszych poradniach jest przeprowadzana przez dwóch Specjalistów: psychiatrę i psychologa klinicznego, specjalizujących się w rozpoznawaniu ADHD u osób dorosłych. Rozpoznanie lub wykluczenie ADHD u konkretnej osoby opiera się przede wszystkim na wynikach obiektywnych testów, co czyni stawiane przez nas diagnozy pewnymi i rzetelnymi. Schemat diagnozy nadpobudliwości psychoruchowej w naszych poradniach jest zgodny z rekomendacjami m.in. Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) oraz brytyjskiego NICE. W celu zapewnienia naszym Pacjentom stuprocentowej rzetelności stawianych diagnoz oraz opieki ze strony wysoko kompetentnych Specjalistów, nasi psycholodzy-diagności podlegają również superwizji.
Wiemy, że dużo wątpliwości wzbudza to, gdzie zdiagnozować ADHD, aby uzyskać rzetelną informację na temat własnego stanu psychicznego? Kto diagnozuje ADHD?
W przypadku ADHD, diagnoza u dorosłych opiera się najczęściej na jednym spotkaniu trwającym do trzech godzin, które przeprowadza doświadczony psycholog-diagnosta kliniczny – zgodnie ze schematem przedstawionym poniżej. Po przeprowadzeniu badania psychologicznego i potwierdzeniu u Pacjenta zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, zapewniamy mu stałą opiekę lekarza. Psychiatra w trakcie konsultacji omawia z Pacjentem/ką, jak objawia się w jego/jej przypadku ADHD – jak leczyć najbardziej uciążliwe symptomy, i na tej podstawie dobiera leki dostosowane do indywidualnych trudności. Zarówno badania naukowe, jak i nasze doświadczenie kliniczne wskazują, że taki schemat diagnozy i leczenia jest najbardziej efektywny i najkorzystniejszy dla Pacjenta, którego samopoczucie jest dla nas priorytetem. Wiedząc, jak cenny jest czas naszych Pacjentów, gwarantujemy również szybkie przeprowadzenie diagnostyki. Większość wizyt diagnostycznych zamyka się u nas w okresie dwóch tygodni.
SCHEMAT DIAGNOZY W KIERUNKU ADHD U DOROSŁYCH – DIAGNOZA PSYCHOLOGICZNA:
1. WYWIAD DIAGNOSTYCZNY
Psycholog diagnosta zbierze podczas spotkania informacje na temat Twojego funkcjonowania obecnie i na wcześniejszych etapach życia. Zapozna się także z Twoją dotychczasową historią leczenia. Pierwsze spotkanie jest również momentem, w którym możesz otrzymać odpowiedzi na wszelkie swoje pytania i wątpliwości.
2. DIAGNOSTYKA PSYCHOLOGICZNA PRZY WYKORZYSTANIU BATERII TESTÓW (OK. 2 GODZINY)
Diagnoza ADHD u dorosłych w PsychoMedic opiera się wyłącznie na rzetelnych, profesjonalnych i stosowanych na całym świecie testach diagnostycznych. W procesie diagnozy ADHD korzystamy m.in. z testu neuropsychologicznego online MOXO, testu DIVA-5 (szczegółowy opis poniżej) oraz innych narzędzi dostosowanych do trudności danego Pacjenta.
DIVA-5 – wywiad-kwestionariusz diagnostyczny oparty na międzynarodowej klasyfikacji chorób. Pozwala na ocenę ogólnego funkcjonowania oraz określenie prawdopodobieństwa występowania ADHD u Pacjenta. Kwestionariusz wypełnisz w trakcie drugiej godziny spotkania, a w razie pytań i wątpliwości nasz Specjalista diagnosta będzie cały czas pozostawał do Twojej dyspozycji.
3. OMÓWIENIE DIAGNOZY NA OPCJONALNYM (DODATKOWO PŁATNYM) DRUGIM SPOTKANIU.
Specjalista omówi z Tobą cały proces diagnostyczny oraz postawione rozpoznanie. Wyjaśni Ci także, jak przebiega proces terapii i leczenia ADHD u dorosłych. Diagnoza jest pierwszym krokiem w kierunku leczenia nadpobudliwości psychoruchowej, które prowadzą w PsychoMedic zarówno psychiatrzy, jak i psychoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem.
Diagnoza ADHD u dorosłych jest zwieńczona wystawieniem opinii – diagnozy klinicznej, honorowanej przez lekarzy z innych ośrodków oraz wszelkie instytucje. Dokładamy również wszelkich starań, aby wystawiana przez nas opinia była sporządzona przystępnym językiem – tak, aby przede wszystkim sam Pacjent mógł z niej skorzystać.
Diagnozę w kierunku ADHD wykonują psycholodzy-diagności ukierunkowani na efektywną pomoc Pacjentom:
WARSZAWA
Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do: |
dr n. med. Elżbieta Kobrzyńska-Żochowska |
lek. Artur Barlik |
lek. Anna Sierakowska |
lek. Paweł Wierzbicki |
lek. Małgorzata Żak |
lek. Karin Bakir-Szara |
lek. Dariusz Galanty |
lek. Piotr Markowski |
lek. Sylwia Rogowska |
ŁÓDŹ
Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do: |
lek. Agnieszka Tajchman |
lek. Claudia Baluta-Górecka |
dr n. med. Anna Sieradzka |
lek. Waldemar Kryszkowski |
lek. Konrad Jankowski |
KATOWICE
Na diagnozę psychologiczną umów się do: |
mgr Anna Pokorny |
mgr Klaudia Kostecka |
mgr Alina Choteborska |
mgr Paulina Psonak |
mgr Aleksandra Kupczyk |
Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do: |
lek. Monika Miler |
lek. Dariusz Krzeszowski |
KRAKÓW
Na diagnozę psychologiczną umów się do: |
mgr Beata Pępkowska |
Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do: |
lek. Karolina Grządziel |
lek. Wojciech Datka |
WROCŁAW
Na diagnozę psychologiczną umów się do: |
dr Agata Sawicka-Bocian |
mgr Paweł Pflegel |
Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do: |
lek. Marta Piasecka |
lek. Aleksander Górny |
lek. Anna Dickert |
POZNAŃ
Na diagnozę psychologiczną umów się do: |
mgr Katarzyna Dudzińska-Rapczewska |
Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do: |
lek. Katarzyna Osten-Sacken |
lek. Robert Knaś |
GDAŃSK
Na diagnozę psychologiczną umów się do: |
mgr Bogdan Weltrowski |
dr n. hum. Joanna Karpiczenko |
Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do: |
lek. Maria Hebdzińska |
BYDGOSZCZ
Na konsultację psychiatryczną celem dobrania leczenia farmakologicznego umów się do: |
lek. Alicja Blok |
lek. Aleksandra Semieniuk |
Oferujemy diagnozę osób dorosłych także w formie online.
ADHD – leczenie. Jak wygląda terapia i czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej w ogóle da się wyleczyć?
Aby skutecznie łagodzić w codziennym życiu objawy ADHD, leczenie u dorosłych powinno obejmować zarówno przyjmowanie leków od lekarza psychiatry, jak i psychoterapię. Pełne wyleczenie zaburzenia hiperkinetycznego jest niemożliwe: są takie trudności i zaburzenia psychiczne, które ma się do końca życia, a jednym z nich jest właśnie ADHD. Terapia prowadzona przez wykwalifikowanych Specjalistów prowadzi jednak do znaczącego złagodzenia czy wręcz wyeliminowania większości objawów.
Psychoterapia dla Pacjentów z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej
Spotkania z terapeutą są ukierunkowane przede wszystkim na podniesienie samooceny – często zszarganej przez wyrzucanie sobie braku kontroli nad własnym zachowaniem czy brak akceptacji ze strony otoczenia – oraz lepsze rozumienie swoich trudności. Na psychoterapii można skutecznie uczyć się radzić sobie z takimi objawami, jak nadpobudliwość czy impulsywność, które z reguły są najbardziej dokuczliwymi symptomami ADHD. Terapia pozwala także przepracować trudne doświadczenia z przeszłości (np. problemy w pracy, prześladowanie przez rówieśników w szkole), które często były udziałem osób ze zdiagnozowanym ADHD we wcześniejszych latach i które potrafią dodatkowo wpływać na teraźniejszość.
Wiemy również, że dla rodziny, partnera/ki czy przyjaciół może być często trudne życie z osobą, u której rozpoznano formę ADHD u dorosłych. Test kontroli nad własnymi emocjami czy sprawdzian cierpliwości przechodzą nie tylko sami Pacjenci, ale i ich najbliżsi. Dlatego nasi Specjaliści chętnie współpracują również z rodzinami Pacjentów – oferujemy spotkania psychoedukacyjne, w trakcie których pomagamy bliskim zrozumieć, czym jest ADHD i jak wspierać ukochaną osobę zmagającą się z nadpobudliwością psychoruchową.
Farmakologiczne leczenie ADHD u dorosłych
Leczenie farmakologiczne pozwala na szybkie złagodzenie najbardziej dokuczliwych objawów ADHD. Psychiatra przepisuje Pacjentom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej bezpieczne leki (najczęściej z grupy tzw. leków psychostymulujących), które osłabiają najbardziej dokuczliwe symptomy zespołu hiperkinetycznego: takie jak nadpobudliwość (tzw. niepokój psychoruchowy) czy trudności ze skupieniem się na jednej czynności. Leki są bardzo efektywnym narzędziem w łagodzeniu cierpienia, z jakim wiąże się ADHD – badania wskazują, że ich skuteczność sięga aż 80%. Odpowiednio dobrana farmakoterapia sprawi, że łatwiej Ci będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków, pracować wiele godzin przy komputerze, skupiać na zajęciach w szkole czy na uczelni, powstrzymywać od ciągłego wstawania od biurka.
W naszych poradniach każdy lekarz psychiatra aktywnie współpracuje dodatkowo z psychoterapeutą prowadzącym leczenie Pacjenta, co czyni cały proces terapii jeszcze efektywniejszym.
Diagnoza ADHD – odpowiedzi na najczęstsze pytania Pacjentów
Dlaczego najpierw muszę iść na badania psychologiczne, a dopiero później do lekarza psychiatry?
Bardzo zależy nam na tym, aby zdiagnozować Cię rzetelnie i na tej podstawie opracować optymalny plan leczenia. W pełni rzetelną i pewną diagnozę można postawić wtedy, gdy Specjalista dysponuje wynikami znormalizowanych (uwzględniających normy w Twojej grupie wiekowej i płciowej) testów psychologicznych. Wyniki liczbowe dają nam obiektywną informację na temat Twojego funkcjonowania. W procesie diagnozy ADHD, psycholog-diagnosta wykorzystuje nie tylko samoopisowe kwestionariusze przesiewowe, ale i specjalistyczne testy psychologiczne. One pozwalają obiektywnie ocenić, czy faktycznie masz „istotne klinicznie” zaburzenia koncentracji czy kontroli impulsów. Co bardzo ważne – wyniki badań przy użyciu różnych narzędzi psychologicznych pozwalają nam nie tylko potwierdzić lub wykluczyć u Ciebie nadpobudliwość psychoruchową, ale i ustalić, czy przyczyną Twoich problemów nie jest inne zaburzenie zdrowia psychicznego i czy ADHD nie współwystępuje u Ciebie z innymi problemami. Dzięki temu masz gwarancję, że ustalimy przyczynę wszystkich Twoich objawów (nawet, jeśli nie jest nią ADHD) i zaproponujemy skuteczne oraz indywidualnie dobrane metody leczenia.
Do diagnostyki przy wykorzystaniu testów psychologicznych uprawnienia ma właśnie psycholog-diagnosta. Po badaniach psychologicznych zapraszamy naszych Pacjentów do lekarza psychiatry, który potwierdzi diagnozę postawioną przez psychologa i zaproponuje Ci leczenie farmakologiczne ułatwiające codzienne funkcjonowanie.
Czy mogę iść najpierw na wizytę do psychiatry?
Tak – jeśli wolisz, możesz umówić wizytę najpierw u lekarza psychiatry, „pomijając” diagnozę psychologiczną. Lekarz specjalista podejmie na wizycie decyzję, czy może postawić lub wykluczyć u Ciebie diagnozę ADHD już teraz, czy też potrzebuje jeszcze jednej wizyty, na której będzie kontynuował badanie psychiatryczne. Psychiatra poinformuje Cię też, czy i jakie badania psychologiczne są niezbędne, aby potwierdzić/wykluczyć u Ciebie diagnozę zaburzeń hiperkinetycznych.
Rozpatrujemy indywidualnie sytuację każdego Pacjenta – nie mamy jednego szablonu czy protokołu postępowania.
Jeśli wspólnie z psychiatrą uznacie, że w Twoim przypadku wskazana jest farmakoterapia, nasz specjalista dołoży wszelkich starań, aby dopasować rodzaj leku i jego dawkowanie do Twoich indywidualnych cech i potrzeb. Dzięki temu leczenie w PsychoMedic ma bardzo wysoki wskaźnik skuteczności.
Czy wynik kwestionariusza DIVA-5 jest wystarczający, żeby potwierdzić lub wykluczyć u kogoś ADHD?
Kwestionariusz DIVA-5 jest ogólnodostępny. Możesz go wykonać nawet przed umówieniem pierwszej wizyty u psychologa-diagnosty. Wynik DIVY może pomóc Ci określić, czy w ogóle występuje u Ciebie podejrzenie ADHD i czy objawy, których doświadczasz, należy skonsultować ze Specjalistą. Badanie przy wykorzystaniu kwestionariusza DIVA-5 nie pozwala jednak na postawienie rzetelnej diagnozy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Potwierdzenie lub wykluczenie ADHD jest możliwe dopiero na bazie wyników zestawu testów obiektywnie oceniających obecność i natężenie różnych objawów.
Czy mogę przynieść wypełniony kwestionariusz DIVA-5 na spotkanie z psychologiem?
Jak najbardziej. Nasz diagnosta omówi z Tobą odpowiedzi na poszczególne pytania i będzie mógł szybciej rozeznać się w Twoich trudnościach.
Dotąd leczyłem/am się z powodu ADHD u psychiatry spoza PsychoMedic. Czy mogę teraz kontynuować leczenie u lekarza z PsychoMedic i czy dostanę receptę na moje leki?
Oczywiście, zapraszamy! Na pierwszą wizytę przynieś dokumentację medyczną z placówki, gdzie dotąd się leczyłeś/aś, zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub wydruk wystawionych recept z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Nasz lekarz psychiatra wystawi Ci receptę na dotychczasowe leki lub – gdy będzie to uzasadnione – zaproponuje zmianę dawkowania bądź rodzaju leku.
Czy każdy psychiatra może diagnozować i leczyć ADHD?
Z formalnego punktu widzenia tak. W praktyce jednak terapia ADHD jest wąską dziedziną wymagającą szczegółowej wiedzy i doświadczenia. Dlatego Pacjentów z diagnozą ADHD prowadzą w PsychoMedic wyłącznie lekarze doświadczeni i wyspecjalizowani w farmakologicznym leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Nasi psychiatrzy – specjaliści w zakresie ADHD regularnie podnoszą swoją wiedzę i kompetencje poprzez udział w szkoleniach i konferencjach. Niektórzy z nich sami przedstawiają na konferencjach czy sympozjach nasz autorski model diagnozy oraz leczenia ADHD.
W 2022 roku mieliśmy swój autorski panel na prestiżowym Zjeździe Psychiatrów Polskich. Jednym z wystąpień był wykład naszego psychiatry, dr Artura Barlika, poświęcony właśnie skutecznej diagnostyce i terapii zespołu hiperkinetycznego.
Co mam przynieść ze sobą na pierwsze spotkanie u psychologa-diagnosty?
W miarę możliwości warto przynieść ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną (zwłaszcza dotyczącą chorób przewlekłych, hospitalizacji, poważnych urazów, ewentualnego wcześniejszego leczenia w poradni zdrowia psychicznego) oraz spis przyjmowanych leków i suplementów diety. Jeżeli chcesz, możesz również wypełnić przed pierwszym spotkaniem kwestionariusz przesiewowy DIVA-5, wydrukować go i pokazać psychologowi.
Dowiedz się więcej o naszej ofercie i tym, jak pomagamy:
ADHD nie mija wraz z dzieciństwem. Poradnik Pacjenta
Diagnostyka psychologiczna w kierunku ADHD u dorosłych – test MOXO – więcej informacji
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ ONLINE LUB ZADZWOŃ: 799-399-499
SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY
POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW
Przeczytalem wczesniej same dobre opinie o p. Doktorze. Moja jest oczywiscie taka sama - lekarz bardzo "pro-pacjencki'. Wszystko w należytym porządku.
Profesjonalna, kompetentna a przy tym bardzo uważna na małego pacjenta oraz przejętych rodziców. Serdecznie polecam.