Co warto wiedzieć o granicach i ich stawianiu? - Poradnik PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Co warto wiedzieć o granicach i ich stawianiu?

Co warto wiedzieć o granicach i ich stawianiu?

Co warto wiedzieć o granicach i ich stawianiu?

Granica w sensie psychologicznym to niewidzialna linia, którą rysujesz wokół siebie, by określić, jakie zachowania wobec siebie akceptujesz, a jakich nie. Piękno granic polega na tym, że są one płynne i wciąż się zmieniają. Kiedy jesteś młody i nie masz dzieci, twoje granice mogą być luźniejsze, ale kiedy robisz się starszy i dostrzegasz niebezpieczeństwa płynące między innymi z kontaktów z wampirami energetycznymi i narcyzami, granice się zacieśniają. Niektórzy kochają granice za wprowadzenie ładu i porządku, inni widzą je jako sztywny zapis reguł, w którym istnieje tylko czarne i białe. Problemy z innymi ludźmi pojawiają się zawsze, gdy nie potrafimy stawiać granic: bez względu na to, by są one zbyt słabe, czy zbyt sztywne. 

Częste powody stawiania niezdrowych granic

 • Nie zostałeś nauczony stawiania granic w dzieciństwie. Kiedy twoje potrzeby i pragnienia nie były respektowane przez rodziców/opiekunów, mogłeś dojść do wniosku, że twoje potrzeby nie są ważne.
 • Jesteś zadowalaczem ludzi lub „dobrym chłopakiem”, czy „dobrą dziewczyną”. Nie chcesz, by ktokolwiek poczuł się urażony lub uznał, że nie jesteś odpowiednią osobą do danego zadania, dlatego bierzesz na siebie zbyt dużo.
 • Byłeś opiekunem lub dzieckiem, które przyjęło na siebie rolę rodzica. Kiedy twoją rolą podczas dorastania było troszczenie się o potrzeby innych, twoje potrzeby były spychane na margines. Zrobienie czegoś dla siebie było uznawane za egoizm.

Techniki stawiania granic

 1. Ustaw swoje limity. Musisz wiedzieć, na czym ci zależy i co cenisz, żeby stworzyć solidne granice.
 2. Poczuj się komfortowo z mówieniem „nie”. Jeśli jest to dla ciebie trudne, ćwicz przed lustrem do czasu, gdy będziesz brzmieć jak osoba pewna siebie i mająca kontrolę. Nie musisz wrzeszczeć. Myśl w sposób chłodny, spokojny i opanowany.
 3. Bądź bezpośredni. Być może zostałeś nauczony, że bezpośredniość oznacza agresję, brak wrażliwości i opryskliwość. Granice kultury powinny być zachowane, ale pamiętaj, że jasna komunikacja jest kluczowa.
 4. Pożegnaj się ze strachem i poczuciem winy, a powitaj bezpieczeństwo i pewność siebie. Strach o to, co inni powiedzą lub pomyślą, nie pozwala ci zasnąć i sprawia, że tkwisz w błędnym kole wątpienia w siebie. Poczucie winy naraża cię na nadmierne przemęczanie się i bycie wykorzystywanym.
 5. Słuchaj swojego przeczucia. Jeśli ktoś otrze się o ciebie w nieodpowiedni sposób, zaufaj swojemu instynktowi. Jeżeli pewne zachowania lub osoby sprawiają, że źle się z tym czujesz, prawdopodobnie doświadczasz braku szacunku. Zapytaj siebie: „Co zrobię, by zmienić tę sytuację na korzystniejszą?”.
 6. Pamiętaj, że zawsze istnieją inne opcje w życiu. Jeśli praca lub związek nie działają tak, jak powinny, to po prostu nie jest odpowiedni czas. Potraktuj sytuację jako okazję do nauki i idź dalej. Póki poruszasz się do przodu, nie utkniesz w miejscu.
 7. Zaprzyjaźnij się z „wzajemnością”. Wielu ludzi ze słabymi granicami robi zbyt dużo, by utrzymać relacje. Zapytaj siebie, co jesteś gotowy dać i co musisz otrzymać, by daną relację kontynuować.
 8. Bądź modelem zachowania dla swoich dzieci (lub swojego wewnętrznego dziecka, jeśli nie masz dzieci). Jakich zachowań je uczysz? Czego uczysz na temat szacunku do siebie, niezależności i rozwiązywania problemów? Kiedy dbasz o siebie, stajesz się modelem odpowiednich granic dotyczących psychicznej i fizycznej energii.
 9. Nie tłumacz się. Ważne, by komunikować się jasno, pewnie i zwięźle. Dodatkowe słowa, długie wyjaśnienia i zmienianie zdania są znakiem, że sam nie jesteś do końca pewny tego, co mówisz.
 10. Zacznij powoli. Jeśli jest to dla ciebie trudne, zacznij od małych kroków. Powoli i sukcesywnie wprowadzaj kolejne granice.
 11. Zauważ, kiedy jesteś sprzedawany. Transakcje finansowe to sytuacje, gdy łatwo zostać wykorzystanym. Nie daj się zwieść niewinnej buźce i szerokiemu uśmiechowi sprzedawcy. Nie ma nic złego w negocjowaniu. Pamiętaj, że sprzedawca zwykle potrzebuje ciebie bardziej, niż ty jego.
 12. Czekaj z ważnymi decyzjami. Nie podejmuj ważnych decyzji, kiedy jesteś zestresowany, zmęczony, głodny lub pod wpływem silnych emocji.

Jasne granice są konieczne dla zrównoważonego życia i budowania zdrowych związków. Warto nauczyć się, jak je stawiać! 

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz