7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogCo zrobić, by przyjaciele płci przeciwnej nie byli zagrożeniem dla twojego związku?
Co zrobić, by przyjaciele nie byli zagrożeniem dla twojego związku?

Co zrobić, by przyjaciele płci przeciwnej nie byli zagrożeniem dla twojego związku?

Choć przyjaźnie osób płci przeciwnej zdarzają się coraz częściej, jest to sytuacja, na którą (wg badań) większość ludzi patrzy z podejrzliwością. Nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w badaniu przeprowadzonym przez Monsour, Harris i Kurzweil (1994) 64% mężczyzn i 44% kobiet podało, że ich przyjaciele płci przeciwnej zostali ich partnerami seksualnymi. Jednakże w miarę jak mężczyźni i kobiety mają więcej okazji do kontaktów między sobą (m.in. w miejscu pracy), jest to zrozumiałe, że osoby płci przeciwnej będą częściej odkrywać wspólne zainteresowania i budować więź, która może rozwinąć się w przyjaźń. Te relacje zwykle nie stanowią problemu, dopóki jeden z przyjaciół nie jest w stałym związku. Nieodpowiednie zachowania w przyjaźni mogą wtedy stanowić zagrożenie dla romantycznego związku. Tym, co definiuje taki związek, nie jest tylko seks, ale intymna więź, która pozwala na zaufanie i otworzenie się przed drugą osobą. Stworzenie takiej więzi z kimś wymaga, by ta osoba czuła się bezpieczna, kochana i traktowana w sposób, który pokazuje, że związek z nią stanowi priorytet nad wszystkimi innymi relacjami. Złamanie tej więzi nie wymaga aktu seksualnego z kimś innym. Może być ona zniszczona poprzez stworzenie z inną osobą więzi, która ingeruje w więź stworzoną z partnerem. To właśnie dlatego mówi się, że romans może być fizyczny lub emocjonalny. Aby zapobiec negatywnemu wpływowi przyjaźni z osobą płci przeciwnej na twój związek, musisz pamiętać o poniższych zasadach:

1. Nigdy nie stawiaj przyjaciela wyżej niż swojego związku na liście priorytetów

Mówienie partnerowi, że jeśli nie zaakceptuje twojej przyjaźni z osobą płci przeciwnej, zerwiesz z nim/nią, jest nie tylko bardzo niebezpieczne dla związku, ale jest bardzo podobne do rodzaju przemocy emocjonalnej stosowanej przez narcyzów.

2. Nie ukrywaj przed partnerem tego, co robisz ze swoim przyjacielem

Niemówienie o czymś jest również kłamstwem. Kiedy zaczniesz ukrywać swoje zachowania przed partnerem, rozpoczniesz stosowanie formy oszustwa, która ma na celu kontrolowanie jego postrzegania. Jak tylko dokonujesz wyboru, by ukryć swoje zachowanie, jesteś w pełni świadomy, że mogłoby ono zaszkodzić waszemu związkowi. Takie zachowanie bezpośrednio niszczy zaufanie np. jeśli wyjeżdżasz na weekend za miasto i nie mówisz, że jest z tobą twój przyjaciel płci przeciwnej, okazujesz w ten sposób brak szacunku dla łączącej cię z partnerem więzi i ryzykujesz jej zniszczenie. 

3. Nie nalegaj, żeby partner zaprzyjaźnił się z twoim przyjacielem

Twój partner ma prawo wybrać, z kim chce się przyjaźnić. Jeśli nie chce spędzać czasu z twoim przyjacielem, nie wymuszaj tego.

4. Nie zachowuj się wobec swojego przyjaciela w sposób interpretowany jako flirciarski przed swoim partnerem

Angażowanie się z przyjacielem w zachowania, które mogłyby zostać zinterpretowane jako flirt i opowiadanie żartów z podtekstem seksualnym pokazuje partnerowi brak szacunku i jest bliskie przemocy emocjonalnej np. jeśli w grupie twój przyjaciel śmieje się, pochyla i dotyka twojego ramienia lub nogi w intymny sposób, a ty na to pozwalasz, dla twojego partnera jest to bardzo upokarzające.

5. Nie wchodź w nieodpowiednie przyjaźnie

Jeśli jesteś 60-latkiem, który spotyka się z 30-latką, która z oczywistych względów jest dla ciebie atrakcyjna i nazywasz to „przyjaźnią”, szanse, że twojej drugiej połówce się to spodoba, są bliskie zeru. Użyj testu rozsądnej osoby. Jeśli rozsądna osoba, patrząc na tę relację z boku, zakwestionowałaby ją lub powiedziała, że to dziwne, twój partner prawdopodobnie też tak uważa. Jeśli nie chcesz, żeby twój partner tak cię traktował, też tego nie rób.

6. Nie oskarżaj swojego partnera o zazdrość

Jeśli twoje zachowanie przy przyjacielu jest postrzegane przez partnera jako zagrożenie dla waszego związku, po prostu to przyjmij. To nie jest jego/jej problem, by coś z tym zrobić. Jeśli wasza więź jest dla ciebie ważna, musisz ją chronić, nawet jeśli oznacza to porzucenie trochę osobistej wolności. Jeśli nie chcesz tego robić, nie zasługujesz na ten związek.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88