7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogCo zrobić, kiedy czujesz się wyczerpany życiem
Co zrobić, kiedy czujesz się wyczerpany życiem

Co zrobić, kiedy czujesz się wyczerpany życiem

W tym artykule podajemy kilka rad, jak sobie poradzić, kiedy czujesz się przytłoczony i wyczerpany życiem.

Unikaj pułapki wiary w sprawiedliwy świat

Wiara w sprawiedliwy świat jest jednym z błędów poznawczych. Przykładem takiej postawy jest przekonanie, że ludzie biedni najwidoczniej zasłużyli na to, by być biedni. Nie wpadaj w pułapkę myślenia, że jeśli przeżywasz coś trudnego, z pewnością na to zasługujesz i jest ci ciężko, ponieważ jesteś bezużyteczny. Życie nie jest sprawiedliwe. Wielu inteligentnych, utalentowanych ludzi zmaga się z poważnymi trudnościami. Wszyscy podjęliśmy w życiu jakieś złe decyzje. Niektóre z nich mają niewielkie konsekwencje, ale zdarzają się konsekwencje, z którymi ludzie muszą zmagać się przez całe swoje życie. 

Pamiętaj, że robisz wszystko, co w twojej mocy

Dr Fran Vertue proponuje, by w chwilach zmęczenia życiem przypomnieć sobie, że robimy wszystko, co w naszej mocy biorąc pod uwagę nasze warunki i dostępne zasoby. Bądźmy elastyczni, by móc wykorzystać każdą możliwość do zmiany.

Unikaj pułapki: „Muszę tylko postarać się jeszcze bardziej”

Jeśli twoją reakcją na stres i wyczerpanie jest mówienie sobie, że musisz starać się jeszcze bardziej, zwolnij trochę. Jak wspomnieliśmy powyżej, prawdopodobnie i tak robisz już wszystko, co w twojej mocy. Mówienie sobie, że rozwiązaniem twoich problemów jest włożenie jeszcze większego wysiłku w to samo działanie, prawdopodobnie nie pomoże. Pułapka polega na tym, że starając się coraz bardziej i bardziej, zamykasz się na inne, nowe sposoby poradzenia sobie z sytuacją np. osoba, która chce się odchudzić, polega jedynie na silnej woli, że da radę utrzymać dietę, podczas gdy mogłaby poszukać innych strategii rozwiązania problemu.

Uważaj na nadmierne rozmyślanie

Ludzie często próbują poprzez rozmyślania wymyślić sposób rozwiązania problemów. Choć może to być adaptacyjne, ważne jest także, aby zrozumieć, że myślenie za dużo w depresyjnym nastroju zaburza możliwości konstruktywnego rozwiązywania problemów. Jeżeli myślałeś już dużo o problemie lub sytuacji, zauważ, że odpowiedź prawdopodobnie nie leży w myśleniu jeszcze więcej. Zamiast tego zrobienie sobie przerwy od myślenia o problemie szybciej pokieruje cię do akcji, by podjąć jakieś proste czynności, które możesz wykonać, by poprawić swoją sytuację lub nastrój. Przerwę możesz wykorzystać na spotkanie z przyjaciółmi lub medytację mindfulness, która pomoże ci przenieść swoją uwagę gdzie indziej.

Ustabilizuj swój rytm dnia

Ludziom z chorobą afektywną dwubiegunową często zaleca się wypracowanie stałego rytmu snu, jedzenia, kontaktów społecznych i pracy. Ustabilizowanie tego rytmu pozwala wyregulować nastrój i poziom energii. Ta reguła działa w przypadku wszystkich ludzi. Jeśli do tej pory wszystkie powyższe kwestie były w twoim życiu nieuregulowane, postaraj się wprowadzić stałą rutynę.

Użyj fizjologicznych strategii uspokojenia się 

Jeśli czujesz się sparaliżowany przez strach, prawdopodobnie doświadczasz fizjologicznej reakcji „walki lub ucieczki”. Aby móc znów swobodnie myśleć, musisz uspokoić swój układ nerwowy. Podwiń rękaw i pogłaszcz ramię (wyzwala oksytocynę) lub delikatnie potrzyj wargi jednym lub dwoma palcami. Użyj jednej lub kilku strategii i umieść je w swoim spersonalizowanym planie prostych rzeczy, które możesz zrobić, gdy czujesz duży niepokój lub masz zły nastrój.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88