7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogCzy ryzyko utraty partnera zwiększa nasz pociąg do niego?
Czy ryzyko utraty partnera zwiększa nasz pociąg do niego?

Czy ryzyko utraty partnera zwiększa nasz pociąg do niego?

Często nie zauważamy tego, co mamy, dopóki tego nie stracimy. Dowody na to znajdziemy wszędzie: od tekstów piosenek po prawdziwe sytuacje z życia. Patrząc wstecz, wielu ludzi żałuje, że nie dbało bardziej o czas spędzany z byłym partnerem, którego wcześniej brali za pewnik. Branie partnera za pewnik ma wpływ na sposób interakcji między wami, ilość wysiłku wkładanego w utrzymanie związku i obniżenie chęci dbania o spędzany razem czas.

W dzisiejszych czasach mamy na głowie tak wiele obowiązków, że wiele osób próbuje oszczędzać czas, zaniedbując swojego partnera. Niestety prowadzi to do osłabienia stabilności związku, a po pewnym czasie również do jego zakończenia. Dlaczego pary nie dostrzegają zagrożenia na czas? Badania pokazują, że przyczyna może leżeć w tym, że w sytuacji, gdy czujemy, iż ryzyko zerwania jest niskie, nasze romantyczne uczucia również mogą być obniżone. Z drugiej strony spektrum znajdują się związki burzliwe, które także mogą osłabić uczucia. Być może jest to spowodowane tym, że ciężko w pełni zainwestować w związek, który wydaje się mieć małe szanse powodzenia.

Co jednak dzieje się wtedy, gdy w stabilnym związku jeden partner musi zmierzyć się z obecnością romantycznego rywala, wrażeniem braku zainteresowania kochanka/kochanki lub innym zagrożeniem dla relacji? W takich przypadkach niektórzy partnerzy, którzy dotąd byli zadowoleni ze stanu związku postrzeganego jako stabilny, zaczynają doświadczać zwiększonego pociągu dla partnera. Dlaczego tak się dzieje? 

Romantyczne uczucia i ryzyko zerwania

Badacze Simona Sciara i Giuseppe Pantaleo (2018) pokazali, jak sterowanie ryzykiem zakończenia związku  wpływa zarówno na intensywność romantycznego afektu, jak i zaangażowania. Wyniki wyjaśniają w kontekście teorii emocjonalnej intensywności, zwracając uwagę na to, jak uczucia zmieniały się w miarę sterowania ryzykiem zakończenia związku. Ich badania pokazały także, że wpływ sterowanego ryzyka zmniejszał się w wyniku romantycznego afektu.

Rozpoczęli od rozpoznania obiektywnych czynników ryzyka, które negatywnie wpływają na prawdopodobieństwo sukcesu związku. Podali przykłady wspólnego zamieszkania przed zaręczynami, wczesnych małżeństw motywowanych nastoletnią miłością, a także czynniki takie jak liczba dzieci, edukacja, okres trwania małżeństwa i kwestie genetyczne.

Wspomnieli również o poprzednim badaniu, służącym połączeniu percepcji ryzyka w związku i jego niższej stabilności, które pokazało, że partnerzy, którzy bali się odrzucenia lub zdrady mieli tendencję do niższej oceny jakości związku i mniejszego pociągu do partnerów.

Sciara i Pantaleo zaobserwowali, że poprzednie badanie pokazało paradoksalne wyniki dotyczące sytuacji poprawiających pociąg do partnera i zaangażowanie w związku. Z jednej strony opisują badanie odkrywające, że czynniki, które mogą zaszkodzić stałym związkom to brak społecznego wsparcia, ogólny brak aprobaty społecznej i wtrącanie się rodziców. Zauważyli jednak, iż inne badania pokazują, jak te czynniki występujące w stopniu umiarkowanym były powiązane z korzyściami w kontekście wzrostu romantycznych uczuć. Badacze skupili się jednak przede wszystkim na tym, jaki wpływ ma postrzegane ryzyko zakończenia związku na intensywność romantycznych uczuć i zaangażowanie.

Ryzyko zakończenia związku

Sciara i Pantaleo widzą swoje badanie jako jedno z niewielu, które skupia się na postrzeganych czynnikach ryzyka w związkach. Odkryli, że intensywność romantycznego afektu jest szczególnie silna w dwóch przypadkach: kiedy ryzyko zerwania nie zostało wspomniane, lub występowało w umiarkowanym stopniu. Intensywność ta była znacznie zmniejszona, gdy ryzyko zerwania było niskie lub wysokie. Poziom zaangażowania w związek zmieniał się według tego samego wzorca.

Inwestowanie w związek

Wyniki ww. badania pokazują, że branie partnera za pewnik, które prowadzi do przekonania o niskim ryzyku zerwania, może zmniejszyć intensywność romantycznych uczuć przejawianych wobec partnera. Co ciekawe, taki sam rezultat może być wynikiem postrzegania związku jako będącego „w rozsypce”.

Jak postępować? Dbanie o związek przez cały czas i w każdych warunkach pozwala utrzymać związek w dobrym stanie na każdym etapie relacji, co z kolei może zwiększyć intensywność uczuć i zaangażowanie. W wielu przypadkach takie celowe inwestowanie w związek może pomóc uniknąć związkowych turbulencji i zapewnić spokojną żeglugę.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88