Czym jest psychoterapia a czym nie jest? Czego można się spodziewać po psychoterapii?
Specjalistyczna metoda leczenia za pomocą środków psychologicznych. Wykorzystanie tych środków jest celowe i planowane. Ujawniają tu swoje znaczenie takie procesy jak: pozytywne oczekiwania, nadzieja, lecznicza relacja z terapeutą, korygujące doświadczenie emocjonalne, samopoznanie i ekspresja samego siebie, katarktyczne odreagowanie, konfrontacja z trudnościami, uzyskiwanie wglądu (zrozumienie powiązań i nieświadomych motywów swoich zachowań), doświadczenie i ćwiczenie nowego zachowania, otrzymywanie nowych informacji, uczenie się brakujących społecznych umiejętności (więcej w kolejnych postach).
Ma na celu zmianę postawy, która składa się z następujących komponentów: schematów myślowych, emocji, zachowania. W zależności od celu, sposobu i metod oddziaływania, po poszczególne sfery funkcjonowania człowieka. Wyodrębniono poszczególne nurty psychoterapeutyczne.
W Polsce funkcjonują dwa główne nurty:
Podejście poznawczo – behawioralne, które najlepiej sprawdza się w pracy krótkoterminowej stricte nad objawem chorobowym. Proponuje techniki behawioralne radzenia sobie w terenie z objawami chorobowymi. Kładzie duży nacisk na zmianę zachowania.
Podejście psychodynamiczne, psychoanalityczne służące najlepiej przy trudnościach relacyjnych, w długoterminowej pracy.
Są to podejścia, które nie tylko pomagają w pozbyciu się objawów, ale również zmieniają na głębszym poziomie schematy emocjonalne. Dzięki czemu uzyskana zmiana jest bardziej trwała.
Wybór podejścia związany jest z celem, który chcesz uzyskać. W wyborze może pomoc Ci specjalista (psychoterapeuta, psychiatra) na konsultacji wstępnej. Pomoże Ci on określić, co jest możliwe a co nie (urealnić oczekiwania) w danym podejściu terapeutycznym.