Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogCzym są zaburzenia osobowości?
zaburzenia osobowości - PsychoMedic.pl

Czym są zaburzenia osobowości?

Zaburzenia osobowości to pewien trwały  i nabyty wzorzec zachowań, który kształtuje się już w dzieciństwie i wieku młodzieńczym, natomiast najbardziej zauważalny jest w wieku dorosłym. Zaburzenia te są ciągłe, co oznacza, że nie można określić ich rozpoczęcia i zakończenia, jednakże mogą ulegać modyfikacjom na skutek nowych doświadczeń.

Zaburzenia osobowości nie są chorobą. Polegają na odmienności w charakterze osoby oraz jej sposobie zachowywania się. Można to wyjaśnić na przykładzie dostosowywania się do sytuacji – osoby zdrowe są w stanie wcielać się w różne role w zależności od kontekstu sytuacji przyjmując konkretną gamę zachowań, np. rola matki, rola pracownika, rola szefa. U osób z zaburzeniami osobowości dostrzec można brak tej umiejętności, co więcej, w każdej z ról widoczne będą konkretne cechy charakteru, wynikające z zaburzenia, np. nadmierny poziom lęku.

Uważa się, że na zaburzenia osobowości znaczący wpływ ma to, w jakim dorastaliśmy środowisku, jakie były relacje w naszej rodzinie, czy doświadczaliśmy poczucia bezpieczeństwa i autonomii, czy byliśmy ofiarami konfliktów i traum, itp.

Zaburzenia osobowości mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Konkretny zespół zachowań niewątpliwie wpływa na jakość kontaktów interpersonalnych, karierę zawodową czy życie rodzinne. Bardzo często osoby z zaburzeniami odczuwają ciągłe cierpienie wobec, którego są bezsilni. Istnieje możliwość leczenia tychże zaburzeń. Proponowane są różne rodzaje długoterminowej psychoterapii. W niektórych przypadkach zalecana jest również farmakoterapia. Uwaga! Nieleczone zaburzenia osobowości mogą prowadzić to ciężkich stanów depresyjnych, wyobcowania, a nawet do samobójstw.

Zaburzenia osobowości dzielą się na:

– osobowość paranoiczna;

– osobowość schizoidalna;

– osobowość impulsywna;

– osobowość borderline;

– osobowość histrioniczna;

– osobowość narcystyczna;

– osobowość obsesyjno-kompulsywna;

– osobowość unikająca;

– osobowość zależna.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88