7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeDDD – leczenie Lublin

DDD – leczenie Lublin

DDD – leczenie Lublin. Sprawdź, jakie formy leczenia syndromu Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych są dostępne w Lublinie:

DDD to termin odnoszący się do dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Może przypominać inny, znacznie popularniejszy termin, funkcjonujący w sferze zdrowia psychicznego od wielu lat: czyli DDA (Dorosłe Dzieci z rodzin, gdzie nadużywało się substancji psychoaktywnych). Oba syndromy mają wiele cech wspólnych, a przede wszystkim tę najważniejszą – obydwa nie są jednostkami chorobowymi. To raczej określenia pewnych grup emocji, zachowań i problemów towarzyszących osobom wychowujących się w rodzinach z dysfunkcjami.

Kim są Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych?

Definicji osób z DDD nie znajdziemy w klasyfikacjach diagnostycznych ICD-11 czy DSM-5. Nie ma więc określonych kryteriów diagnostycznych, którymi moglibyśmy zweryfikować syndrom DDD. Terapia jest jednak możliwa i prowadzi się ją w wielu miastach na całym świecie, w tym w Lublinie.

Choć DDD nie jest ani chorobą, ani zaburzeniem psychicznym, wielu psychologów i psychiatrów używa tego terminu w odniesieniu do pewnej grupy Pacjentów. Powodem jest to, że liczne obserwacje psychoterapeutów i lekarzy potwierdzają, iż osoby wychowujące się w rodzinach dysfunkcyjnych mają pewien powtarzający się wzorzec zachowań i uciążliwych problemów. Może to więc wskazywać na to, że wspólną przyczyną we wszystkich przypadkach jest podłoże środowiskowe, a konkretnie rodzinne.

Wskazanie osobom cierpiącym z powodu DDA czy DDD, że nie są z tym sami, jest dla nich najczęściej pomocne i uwalniające. Ściąga z ich barków poczucie winy za zachowania, które nie wynikają z ich osobowości, temperamentu czy cech wrodzonych. Charakterystyczną cechą Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych jest bowiem (podobnie jak w DDA), doszukiwanie się źródła własnych problemów we własnej niedoskonałości. Takie osoby mają więc nieadaptacyjny obraz siebie, utrudniający im radzenie sobie na co dzień.

DDD: objawy. Jak rozpoznać DDD?

Mimo że nie istnieje żadna diagnostyczna lista symptomów DDD, rozpoznanie typowych objawów nie sprawia psychologom, psychiatrom czy psychoterapeutom problemu. Trudności w życiu osób z rodzin dysfunkcyjnych są na tyle ogólne i powszechne, że można je zauważyć – w mniejszym lub większym natężeniu – u większości z nich. Dodatkowo nie każdy musi przejawiać wszystkie cechy DDD, bo wiele z nich udaje się Pacjentom wyeliminować samoczynnie, m.in. podczas dorastania czy już dorosłości. Duże znaczenie ma wsparcie bliskich, uniezależnienie się do rodziców czy zyskanie nowej perspektywy na doświadczane trudności.

Wśród typowych oznak DDD można wyróżnić:

  • poczucie bycia bezwartościowym, niekompetentny lub niewystarczającym;
  • tendencja do nadmiernego obwiniania się;
  • zwątpienie we własne możliwości;
  • silny perfekcjonizm;
  • niestabilna i silnie impulsywna emocjonalność;
  • lęk przed bliskimi relacjami i brak zaufania;
  • trudności z podejmowaniem decyzji;
  • niski poziom bezpieczeństwa;
  • częste poczucie pustki;
  • tendencja do reagowania smutkiem;
  • lęk przed odrzuceniem,
  • brak asertywności.

Problemy te nie tylko obniżają dobrostan jednostki z DDD, ale i wpływają negatywnie na budowane relacje interpersonalne. DDD w związku może objawiać się brakiem zaufania, podejrzliwością czy wchodzeniem w nieadaptacyjne role, np. ratownika. Negatywną stroną DDD w związkach bywa także problem z zaakceptowaniem spokoju, rutyny i życiowej harmonii. Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych same często mimowolnie wchodzą w toksyczne relacje, niejako powtarzając błędy własnych rodziców.

Czym różni się DDA od DDD?

Leczenie w Lublinie syndromu DDD podejmują osoby w różnym wieku, a także z różnych grup społecznych. Dysfunkcji rodzin nie można wszak ograniczać do używek czy przemocy, z czym najbardziej kojarzy się ten termin. W rzeczywistości dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych mogą wychowywać się w tzw. dobrych domach. Definicja dysfunkcyjności jest bowiem bardzo szeroka i nie ogranicza się do rzeczy powszechnie odbieranych jako złe.

Podobieństwo między DDA a DDD nie zmienia faktu, że DDD obejmuje znacznie szerszą grupę trudności psychicznych. O ile w DDA przyczyną problemów jest nadużywanie substancji jednego lub obojga rodziców, to dysfunkcyjnością można określić wiele czynników. Są to np.:

  • pracoholizm;
  • przemoc fizyczna lub psychiczna;
  • oziębłość emocjonalna ze strony rodziców;
  • chorobliwa nadopiekuńczość ze strony opiekunów;
  • brak empatii, troski i komunikacji;
  • wykorzystywanie seksualne;
  • nierówne traktowanie dzieci;
  • długotrwała choroba psychiczna lub fizyczna jednego z członków rodziny.

Terapia DDD Lublin – jak radzić sobie z syndromem DDD?

Skutkiem funkcjonowania z obciążeniem syndromem DDD jest najczęściej wykształcenie przez dziecko niewłaściwych schematów postępowania. Są to zestawy zachowań, które działają ochronnie i ułatwiają dziecku radzenie sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Schematy Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych polegają często na przyjmowaniu pewnych ról w rodzinie, dzięki którym dziecko czuje się odrobinę lepiej w relacji z rodzicami. Te schematy to m.in.:

Rodzinny bohater

Takie dziecko staje się swego rodzaju wybawicielem. Jest zazwyczaj dobrym i uczynnym uczniem, chętnie biorącym na siebie odpowiedzialność. Wiąże się to nawet z parentyfikacją, czyli przejmowaniem przez dziecko obowiązków rodzicielskich.

Niewidzialne dziecko

W tym schemacie dominuje tendencja do usuwania się w cień. Dziecko jest ciche, nie zwraca na siebie uwagi i sprawia wrażenie, jakby nie miało oczekiwań. Ignoruje swoje potrzeby i stara się nie wyrażać emocji – zarówno tych nieprzyjemnych, jak i pozytywnych.

Kozioł ofiarny

Jest to rola, w której dziecko bierze na siebie odpowiedzialność za wszystko, co złe. Zazwyczaj sprawia problemy w rodzinie i szkole, a przy okazji przyjmuje na siebie kłopoty wynikające z działań rodziców. Dziecko w tym schemacie jest przyzwyczajone do kar i nie próbuje zmieniać swojego położenia.

Powiernik/maskotka

Dziecko przyjmujące tę rolę stara się za wszelką cenę rozweselać i pocieszać niedojrzałego emocjonalnie rodzica. W wielu przypadkach zachowuje się jak powiernik, któremu rodzin może się wygadać lub poskarżyć.

Aby uniknąć funkcjonowania w tych schematach, warto podjąć leczenie DDD w Lublinie. Swoje problemy przepracujesz w klinice PsychoMedic! Pomożemy Ci zidentyfikować i zrozumieć nieadaptacyjne zachowania i wskażemy Ci, jak skutecznie walczyć z DDD. Terapia (Lublin) jest możliwa zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Oferujemy krótkoterminową jak i długoterminową formę leczenia DDD (Lublin). Wiemy, jak trudnym doświadczeniem jest wychowywanie się w dysfunkcyjnej rodzinie, dlatego nasi Specjaliści mocno skupiają się na tym, by uwolnić Pacjenta od traumy przeszłości.

Jeśli masz jakieś pytania na temat DDD, terapii (Lublin) lub innych kwestii związanych z tym syndromem, skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Pacjenta. Chętnie doradzimy Ci najlepszą formę leczenia i skierujemy Cię do Specjalisty zajmującego się DDD.

Zapraszamy do PsychoMedic! Zadzwoń: tel. 799 399 499 i daj sobie szansę na lepsze życie