Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeDiagnoza niedosłuchu centralnego Katowice

Diagnoza niedosłuchu centralnego Katowice

Diagnoza centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego w Katowicach (APD Katowice, CAPT Katowice)

Umów się na wizytę przez Internet lub zadzwoń: 799-399-499

Niedosłuch to coraz częstszy problem zdrowotny. Wbrew powszechnemu wyobrażeniu dotyka on nie tylko osoby starsze, ale nierzadko także i dzieci, choć źródła i charakter zaburzeń słuchowych są w przypadku obu tych grup wiekowych zazwyczaj odmienne. Kłopotów z poprawnym słyszeniem – nawet, jeśli wydają się one nieznaczne – nigdy nie powinno się ignorować. Niezdiagnozowane i nieleczone przekładają się bowiem na narastające z czasem pogorszenie ogólnego poziomu funkcjonowania, w tym na samopoczucie i realizację codziennych, życiowych zadań.

U dzieci niedosłuch w istotny sposób przekłada się na to, jak radzą sobie w szkole. Jednym z mniej oczywistych skutków niedosłuchu u dzieci mogą być między innymi trudności w nauce czytania i pisania. Zdarza się, że rodzice lub nauczyciele przez wiele miesięcy szukają przyczyn problemów szkolnych dziecka i zrzucają je na karb mniejszych zdolności intelektualnych albo nawet lenistwa – a tymczasem okazuje się, że źródło problemu leży właśnie w zaburzonym przetwarzaniu słuchowym.

Dlatego tak istotna jest – wykonana możliwie szybko po zauważeniu pierwszych objawów – staranna diagnostyka niedosłuchu centralnego. Katowice to miasto, w którym mogą Państwo umówić dziecko na tego typu badanie w klinice PsychoMedic. Jesteśmy placówką o profilu psychologiczno-psychiatrycznym, gdzie oferujemy także szeroko zakrojoną diagnostykę procesów poznawczych, w tym zaburzeń przetwarzania słuchowego. Badanie na niedosłuch centralny (Katowice) wykonywane jest przez wysoko wykwalifikowaną Specjalistę, która nie tylko zdiagnozuje i precyzyjnie określi źródła problemu, lecz w razie potrzeby przygotuje zalecenia i pokieruje Państwa dalej .

Na czym polega niedosłuch centralny? Objawy

Niedosłuch centralny to taki rodzaj trudności słuchowych, których powodem nie jest uszkodzenie lub wada narządu słuchu (ucha), ale centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (inaczej: APT albo CAPT). Oznacza to, że osoba dotknięta niedosłuchem centralnym ma poprawnie działający słuch fizyczny – dobrze odbiera i rozpoznaje pojedyncze dźwięki, ale nieprawidłowo przetwarza je na poziomie mózgowym (czyli w ośrodkowym układzie nerwowym). A zatem, pomimo braku fizycznego uszkodzenia słuchu, może przejawiać trudności w prawidłowym rozumieniu tego, co się do niej mówi.

U dzieci niedosłuch centralny najczęściej przejawia się poprzez:

 • Trudności w rozumieniu mowy w hałasie albo w pomieszczeniach o słabej akustyce
 • Trudności w rozumieniu złożonych poleceń
 • Nadwrażliwość na niektóre dźwięki
 • Opóźniony rozwój mowy
 • Problemy w nauce czytania i pisania
 • Brak umiejętności muzycznych
 • Osłabioną pamięć słuchową
 • Problemy z koncentracją i skupieniem uwagi
 • Częste bóle głowy

Jeśli zauważasz u swojego dziecka tego typu objawy, warto sprawdzić, czy ich przyczyna nie leży w centralnych zaburzeniach przetwarzania słuchowego.

Niedosłuch centralny – diagnoza Katowice

Oferowana przez PsychoMedic diagnoza centralnego przetwarzania słuchowego w Katowicach to badanie całkowicie bezbolesne. Wykonuje je wysoko wykwalifikowany psycholog diagnosta, przy użyciu specjalnej aparatury. Realizowane jest ono w ciągu jednego spotkania, które trwa przeważnie ok. 2 godzin i składa się z dwóch części:

 • Wstępnego badania audiogramem (zazwyczaj zamyka się w 30 minutach). W przypadku, gdy wykaże ono odchylenie od normy, diagnosta przystępuje do drugiej części badania, którym jest:
 • Profesjonalne badanie słuchu centralnego (trwające ok. 90 minut).

Przeprowadzone w ten sposób badanie słuchu centralnego (Katowice) zwieńczone jest wystawieniem profesjonalnej opinii klinicznej, zawierającej szczegółowy opis problemów Pacjenta_ki oraz wskazówki do dalszego postępowania terapeutycznego.

Na czym polega leczenie niedosłuchu centralnego?

Dziecko, u którego zdiagnozowane zostały zaburzenia centralnego przetwarzania słuchowego, powinno zostać otoczone specjalistyczną opieką oraz poddane leczeniu, które pozwoli na zredukowanie najbardziej uciążliwych objawów. Warto zadbać o to, aby dziecko miało zapewnione spokojne i ciche środowisko do nauki i codziennego funkcjonowania.

W terapii niedosłuchu centralnego ogromną rolę odgrywają specjalne treningi słuchowe, które przy pomocy różnorodnych ćwiczeń prowadzą do znaczącej poprawy umiejętności słuchowych małego Pacjenta. W PsychoMedic nie prowadzimy leczenia zaburzeń centralnego przetwarzania słuchowego, ale oferujemy pomoc psychologiczną i logopedyczną, która również jest istotnym elementem terapii zaburzeń słuchu.

Niedosłuch centralny Katowice – umów się na wizytę

Diagnoza niedosłuchu centralnego w Katowicach (APD Katowice, CAPT Katowice) to badanie, które można wykonać w klinice PsychoMedic niemalże od ręki. Oferujemy szybkie terminy i komfortowe warunki badania. Aby umówić dziecko na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer: 799-399-499 lub odwiedzić naszą placówkę osobiście. Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez siedem dni w tygodniu, od wczesnych godzin porannych zawsze do godz. 21. W razie pytań lub wątpliwości, nasz Dział Obsługi Pacjenta zawsze chętnie przyjdzie Państwu z pomocą.

Zapraszamy do kontaktu!

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW


lek. Regina Koreywo

Robert 2022-05-09

Super. Dziekuje Pani ślicznie


dr n. med. Mateusz Kowalczyk

Dominika 2022-05-25

Oceniam na 5


lek. Stanisław Wencelis

Ryszard 2021-12-09

Oceniam na 5