Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeDiagnoza osobowości

Diagnoza osobowości

Diagnoza osobowości — profesjonalna diagnoza psychologiczna w kierunku zaburzeń osobowości

Osobowość to zestaw cech, które ujawniają się w codziennym życiu poprzez radzenie sobie ze stresem, relacje z innymi ludźmi czy sposoby spędzania wolnego czasu. Choć osobowość całkowicie nie determinuje zachowania człowieka, to jednak ma duży wpływ na to, jak osoba adaptuje się do różnych sytuacji czy też funkcjonuje w kontekście zawodowym i społecznym. Niekiedy, np. pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak trudne wydarzenia w dzieciństwie, rozwój osobowości młodego człowieka zostaje zaburzony. Wtedy może dojść do rozwoju zaburzenia osobowości.

W klinikach PsychoMedic diagnozę psychologiczną prowadzą doświadczeni Specjaliści. Po procesie diagnostycznym Pacjent otrzymuje pisemną opinię, którą honorują instytucje państwowe oraz lekarze z innych ośrodków. W naszych poradniach korzystamy z rzetelnego testu pozwalającego sprawdzić, w jaki sposób Pacjent postrzega siebie, innych ludzi oraz świat. Dzięki temu możliwa jest np. diagnoza osobowości borderline, diagnoza osobowości schizoidalnej czy diagnoza osobowości histrionicznej. 

Diagnoza zaburzeń osobowości: test MMPI-2

Diagnoza zaburzeń osobowości przeprowadzana jest przy pomocy stosowanego na całym świecie testu MMPI-2 (Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości). MMPI-2 pozwala sprawdzić, z jakim natężeniem występują u Pacjenta cechy takie jak depresyjność czy introwersja społeczna. Wyniki dają podstawę nie tylko do tego, by diagnozować zaburzenia osobowości, ale także inne trudności psychiczne (np. zaburzenia nastroju).

Jak wygląda test MMPI-2?

Test MMPI-2 składa się z twierdzeń dotyczących funkcjonowania i sposobu postrzegania rzeczywistości przez Pacjenta. Zadaniem diagnozowanej osoby jest ustosunkowanie się do każdego ze zdań przy pomocy odpowiedzi „prawda”, „fałsz” lub „nie wiem”.

Jak przebiega diagnoza w kierunku zaburzeń osobowości?

Diagnoza osobowości przeprowadzana jest podczas dwóch konsultacji. W czasie pierwszej wizyty Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad kliniczny oraz zapozna się z Twoją dotychczasową dokumentacją medyczną, historią terapii i leczenia. To dobry moment, żeby zadać nurtujące Cię pytania i wyjaśnić wszystkie wątpliwości przed rozpoczęciem głównej części diagnozy.

Następnie psycholog-diagnosta zaprosi Cię do wypełnienia testu MMPI-2 (wypełnienie testu trwa około 2h). W razie, gdyby na tym etapie pojawiły się pytania, diagnosta będzie do Twojej dyspozycji.

Po przeanalizowaniu wyników testu Specjalista sporządzi opinię (diagnozę kliniczną). Możesz omówić treść opinii z diagnostą podczas drugiego, dodatkowo płatnego spotkania (opcjonalnie) lub otrzymać diagnozę na adres e-mail bądź pocztą tradycyjną. Sporządzona dla Ciebie opinia jest pełnowartościową diagnozą kliniczną, a to oznacza, że możesz ją przedstawić u lekarzy z innych ośrodków czy przedłożyć we wszelkiego rodzaju instytucjach.

Najbardziej zależy nam na tym, aby sporządzona opinia była dla Ciebie jasna i byś to Ty mógł/mogła skorzystać z informacji zawartych w diagnozie: dlatego dokument jest napisany zrozumiałym językiem bez specjalistycznego żargonu. W opinii znajdziesz wnioski Specjalisty i zalecenia odnośnie proponowanych sposobów leczenia i terapii.

Zapraszamy do PsychoMedic!

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

lek. Józefowicz Olga

Rafał Ś. 2023-05-31

Oceniam na 5

lek. Jankowski Konrad

Ania 2023-06-05

Oceniam na 5

lek. Dickert Anna

Marta 2023-06-05

Oceniam na 5