Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogDlaczego Millenialsi są tak zalęknieni i nieszczęśliwi?
Dlaczego Millenialsi są tak zalęknieni i nieszczęśliwi?

Dlaczego Millenialsi są tak zalęknieni i nieszczęśliwi?

Istnieje sporo stereotypów dotyczących dzisiejszych młodych dorosłych, czyli millenialsów – osób urodzonych między rokiem 1981 a 1996. Są roszczeniowi, niezaradni, egocentryczni, zbyt wrażliwi na krytykę i niezdolni do poradzenia sobie ze stresami codziennego życia. Mówi się o nich jednak również dobre rzeczy. Są różnorodni, otwarcie okazują emocje, bardzo empatyczni i zainteresowani wprowadzeniem wielkich, ważnych zmian w świecie, w którym żyją. Choć wiele osób może polemizować z powyższymi stwierdzeniami dotyczącymi millenialsów, jedno jest pewne: są zestresowani. Około 17% millenialsów cierpi na depresję, a 14% na zaburzenia lękowe. Millenialsi znacznie częściej chodzą na psychoterapię niż poprzednie pokolenia.

Być może po prostu jej potrzebują. Jednym z głównych zmartwień tego pokolenia jest brak pieniędzy. Wielu ma problem ze znalezieniem pracy, nadal mieszka z rodzicami lub poważnie martwi się, czy będzie w stanie zarobić dość pieniędzy, by rozpocząć samodzielne życie na serio.

Pieniądze to tylko część problemu. Wskazują one na coś większego: obawę przed tym, co przyjdzie i niepodjęcie dzisiaj dobrych decyzji, które zapewnią stabilną przyszłość. Samo podejmowanie decyzji może być główną przyczyną zaburzeń nastroju u millenialsów i powodem, dla którego potrzebują psychoterapii. Wielu młodych dorosłych po raz pierwszy staje przed wielkimi wyborami, które wpłyną na całe ich życie, przez co czują się bardzo niepewnie. Trudność wynika także z faktu, że niektórzy młodzi dorośli mogą odkryć, że mają zbyt wiele opcji do wyboru, co prowadzi do przytłoczenia. Inni nie potrafią ocenić, dlaczego jedna opcja jest lepsza od innych i nie są w stanie podjąć żadnej decyzji.

W wieku 25 lat na młodą osobę prawdopodobnie będzie czekać podjęcie większości życiowych decyzji w ciągu następnych 10-15 lat. Ludzie widzą tę sytuację jako metaforę pokojów, w których znajdują się drzwi. Kiedykolwiek podejmują decyzję i wchodzą przez jedne z nich, pozostałe się zamykają. Potem trafiają do kolejnego mniejszego pomieszczenia, w którym znajduje się jeszcze mniej drzwi. Po otworzeniu kolejnych trafiają do jeszcze mniejszego pokoju, gdzie drzwi jest jeszcze mniej, a niewybrane drzwi się zamykają itd. Na koniec lądują w długim korytarzu bez żadnych drzwi do wybrania. Ta perspektywa jest szczególnie przerażająca, kiedy weźmiemy pod uwagę problemy millenialsów związane z pieniędzmi i ich obawy, które wiążą się z tym tematem.

Kiedy jednak mamy podjąć prawdziwą życiową decyzję, ta metafora może nie być adekwatna. Nie każda decyzja jest ostateczna. Nie wszystkie drzwi zamkną się za tobą na zawsze i nie wszystkie możliwości decyzyjne zostaną stracone na zawsze. Pamiętaj, że możesz znaleźć nową pracę, ponownie wziąć ślub lub iść na studia w późniejszym wieku. Spróbuj myśleć elastycznie o podejmowaniu decyzji. Dobre podejmowanie decyzji powinno być oparte na twoich przekonaniach i wartościach, a nie na martwieniu się i gdybaniu. Właśnie dlatego dobre rozumienie swoich własnych potrzeb jest kluczowe w podejmowaniu decyzji. Jeśli dobrze znasz siebie (a zwykle poznajemy siebie coraz lepiej z wiekiem), łatwiej będzie osądzić, kiedy wrócić i spróbować czegoś innego. Tego rodzaju wiedzę możesz uzyskać, rozmawiając z terapeutą lub z przyjaciółmi, o tym czego chcesz.

Ważne jest także, żebyś był dla siebie życzliwy, kiedy przechodzisz przez trudny czas. Nie każdy do trzydziestki znajdzie odpowiedniego partnera, stworzy dzieło sztuki lub założy firmę przynoszącą zyski. Jeśli jesteś dla siebie bardzo surowy, poćwicz okazanie sobie współczucia. Nie oczekuj perfekcji. Masz prawo popełniać błędy. Zanotuj aspekty swojej decyzji, które możesz kontrolować i te, których nie możesz kontrolować i nie obwiniaj się, kiedy nie zrobisz wszystkiego dokładnie tak, jak trzeba. Zamiast tego, kiedy podejmujesz decyzję, spróbuj zaakceptować, że robisz świadomy krok w nieznane, rozumiejąc, iż niepewność jest częścią życia. Zamiast krytykować siebie, że nie zawsze podejmiesz odpowiednią decyzję, spróbuj podjąć decyzję w jak najlepszy sposób, wykorzystując dostępne obecnie informacje i zasoby i żyj z jej konsekwencjami, wiedząc, że twój proces decyzyjny był dobry.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88