mgr Aleksandra Sobczyk – Psychoterapeuta uzależnień Poznań
Certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, pedagog. Konsultuje osoby dorosłe.
Tak opisuje swoje spojrzenie na psychoterapię: „Psychoterapia jest drogą do zmiany, czasami długą i wymagającą, ale pozwalającą odnieść wewnętrzny spokój, który wart jest każdego wysiłku. Jednocześnie zmiana schematów i obejrzenie swojego funkcjonowania z innej perspektywy daje możliwość wprowadzenia zmian, które owocować mogą długim i satysfakcjonującym życiem.”
Absolwentka studiów wyższych w kierunku pedagogiki ze specjalizacją Resocjalizacja oraz Profilaktyka i Interwencja Kryzysowa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2017 roku. Ukończyła Studium Terapii UzależnieńFundacji Vis Salutis akredytowane przez PARPA oraz zrealizowała staż kliniczny w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, co m.in. pozwoliło jej uzyskać tytuł certyfikowanej specjalistki psychoterapii uzależnień Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (nr certyfikatu 2177).
Z pacjentami pracuje od 4 lat. Posiada bogate doświadczenie na polu uzależnień od alkoholu, narkotyków czy leków oraz uzależnień behawioralnych – zarówno z osobami uzależnionymi, jak i ich bliskimi. Duży zakres jej pracy dotyczy również obszaru przemocy – zarówno interwencyjnej, jak i pracy z traumą związaną z doświadczeniem wszelkich form przemocy.
W ramach procesu psychoterapeutycznego korzysta z nurtów psychoterapii psychodynamicznej oraz poznawczo-behawioralnej. Zawód psychoterapeuty jest jej pasją, w której jednocześnie stara się podnosić swoje kwalifikacje oraz zdobywać coraz więcej doświadczenia. Swoją pracę poddaje superwizji zarówno w terapii grupowej, jak i indywidualnej (od 2017 roku) na różnych poziomach zaawansowania.
Ostatnio realizowane/zrealizowane kursy, szkolenia i superwizje:
- „Regulacja emocji oraz uważność w profilaktyce nawrotowej” – Robert Haściło – 14-15.09/05-06.10.2020r.
- Ogólnopolska Konferencja „XX Światowy dzień FAS w Polsce- FAScynujące rozmowy na XX-lecie” – Fundacja Fastryga – 09.09.2020 r.
- Cykliczna superwizja grupowa– Bożena Maciek-Haściło – 01.2020 r. – aktualnie
- „Szkolenie doskonalące umiejętności terapeutów uzależnień w zakresie prowadzenia psychoterapii grupowej w leczeniu uzależnień” – Pracownia Motywacji i Zmian w Poznaniu – 04-11.2019r.
- „Dialog Motywujący w pracy grupowej w placówkach realizujących programy terapii i wsparcia dla osób uzależnionych behawioralnie i członków ich rodzin i bliskich” – Pracownia Motywacji i Zmian w Poznaniu – 25-26.10/26-27.11.2018r.
Wspiera pacjentów doświadczających:
- uzależnienia (alkohol, narkotyki, leki, substancje psychoaktywne, hazard, seks, komputer/telefon, sport, kompulsywne objadanie);
- współuzależnienia;
- syndromu DDA – pochodzenie z rodziny z problemem uzależnienia;
- funkcjonowania w rodzinie dysfunkcyjnej;
- przemocy;
- problemów adaptacyjnych bądź w obszarze uzależnienia wynikających z orientacji seksualnej bądź preferencji seksualnych,
- zaburzeń osobowości (m.in. z pogranicza – borderline);
- uzależnienia dzieci i młodzieży – poradnictwo dla rodziców;
- problemów wychowawczych – poradnictwo dla rodziców;
- problemów rodzinnych;
- niskiego poczucia własnej wartości;
- lęku.
Prowadzi interwencję kryzysową (w kierunku pomocy osobie uzależnionej) oraz terapię par i małżeństw.
W swojej pracy kieruje się dobrem pacjenta, własną intuicją oraz oczekiwaniami, które kierują do niej pacjenci.
Prywatnie kocha zwierzęta i podróże, interesuje się malarstwem oraz zdrowiem psychicznym.