Jak przetrwać święta i nie zwariować? - Poradnik PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Jak przetrwać święta i nie zwariować?

Jak przetrwać święta i nie zwariować?

Jak przetrwać święta i nie zwariować?

„Święta Bożego Narodzenia to radosny okres spotkań w rodzinnym gronie” – takie informacje słyszymy każdego roku w mediach. Niestety, nie każdy postrzega ten czas w taki sposób i nie mamy tu wcale na myśli tylko ludzi samotnych, którzy nie mają z kim spędzić Wigilii. W wielu przypadkach to właśnie spotkania rodzinne powodują, że te święta postrzegamy raczej w kategorii „trzeba to przetrwać”, niż „to świetnie, że znów będziemy wszyscy razem”. Boimy się, że nie zdążymy kupić prezentów na czas, nie wysprzątamy mieszkania na błysk, gościom nie posmakują nasze potrawy, a wścibscy krewni będą zadawać niewygodne pytania. Co zrobić, by poradzić sobie z przedświątecznym stresem? 

Odrzuć perfekcjonizm

Nie musisz zrobić wszystkiego idealnie. Święta to nie konkurs na idealną choinkę, najsmaczniejsze jedzenie czy najlepsze prezenty. Odpuść sobie. Nikt nie zauważy drobnych niedociągnięć takich jak lekko przesolone danie czy kurz w kącie pokoju.

Przygotuj się na denerwujące pytania i uwagi

Zaplanuj, co zrobisz, gdy po raz kolejny usłyszysz wścibskie pytania ciotki lub nieprzychylne komentarze. Obserwuj swoje emocje i postaraj się zapobiec ich eskalacji. Przygotuj sobie kilka gotowych strategii poradzenia sobie w takich sytuacjach takich jak zmiana tematu, asertywna odmowa kontynuowania dyskusji lub otwarte poinformowanie o swoich uczuciach.

Nie eksperymentuj na siłę

Jeśli boisz się, że nie masz umiejętności kulinarnych, zrezygnuj z eksperymentów w kuchni. Przygotuj dania, które dobrze znasz i wiesz, że wszystkim smakują. Nie warto niepotrzebnie dokładać sobie stresu.

Spójrz na sprawy z dystansu i śmiej się z niezręcznych sytuacji

Odrobina dystansu pozwoli ci zapobiec eskalacji stresu. Jeśli strzelisz gafę, postaraj się obrócić sytuację w żart. Poczucie humoru często ułatwia rozładowanie napiętej atmosfery.

Znajdź czas dla siebie i odpocznij

W nawale przedświątecznych obowiązków postaraj się znaleźć trochę czasu dla siebie. Poczytaj książkę, posłuchaj muzyki lub wybierz się na spacer. Chwila odpoczynku pozwoli ci uniknąć skrajnego wyczerpania tuż przed przyjazdem gości.

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz