7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak różnica wieku wpływa na wybór partnera?
Jak różnica wieku wpływa na wybór partnera?

Jak różnica wieku wpływa na wybór partnera?

Różnica wieku w związku może powodować dużo stresu dla par, w których jest ona mocno zauważalna. Nawet w stałych związkach ludzie muszą często mierzyć się ze społeczną niechęcią lub niezdrowym zainteresowaniem, gdy jeden z partnerów jest sporo starszy. Dlaczego zwracamy uwagę na wiek, poszukując partnera? Jak ważny jest wiek metrykalny w przypadku związków?

Różnica wieku wpływa na atrakcyjność potencjalnego partnera

Nowe badanie opublikowane w Evolutionary Behavioral Sciences podkreśla ogromną rolę wieku w budowaniu związków (Conroy-Beam & Buss, 2019). Jak od wielu lat głosi psychologia ewolucyjna i społeczna, wiek jest ważny ze względu na to, że sygnalizuje siłę, która z kolei może oznaczać lepsze zdolności reprodukcyjne i prawdopodobieństwo przetrwania u potencjalnych partnerów. Powiązane z wiekiem cechy wskazujące na sprawność powodują wzrost pożądania seksualnego i zainteresowanie potencjalnym związkiem, dlatego wiek staje się ważnym wskaźnikiem heteroseksualnego romantycznego przyciągania.

Jaki wiek jest najbardziej atrakcyjny?

Płodność kobiety zmniejsza się wraz z wiekiem, gdzie szczytową wartość osiąga w wieku 25 lat, a potem zaczyna stopniowo spadać. Niedługo po trzydziestce jest już mniejsza, lecz wciąż się utrzymuje, a następnie następuje coraz gwałtowniejszy spadek aż do menopauzy. Z punktu widzenia ewolucji, mężczyźni mogą być bardziej zainteresowani kobietami w tym przedziale wiekowym, ponieważ zwiększa to szansę przekazania swoich genów. Conway-Beam i Buss (2019) zebrali dane, które to potwierdzają:

  • Mężczyźni z różnych kultur podają, że preferują partnerki około 3 lata młodsze. Przeciętna różnica wieku podawana w odpowiedziach to 2-4 lata.
  • Ogłoszenia towarzyskie pokazują, że o ile młodsi mężczyźni szukają nieco starszych kobiet, o tyle w miarę starzenia się, szukają coraz młodszych partnerek (tj. szukają kobiet w wieku szczytowej płodności).
  • Dane statystyczne małżeństw z różnych krajów pokazują jasny trend, w którym mężowie są starsi niż ich żony, a różnica wieku wzrasta w przypadku starszych mężczyzn.
  • Mężczyźni wydają więcej pieniędzy na pierścionki zaręczynowe dla młodszych kobiet, płacą więcej za młodsze prostytutki, a w krajach, gdzie należy wnieść opłatę za pannę młodą (np. w Kenii), płacą więcej, by poślubić młodszą kobietę.

Wiek ma wpływ również na atrakcyjność mężczyzn. Z ewolucyjnego punktu widzenia bardziej atrakcyjny jest mężczyzna, który ma większą zdolność zdobycia i utrzymania zasobów, co umożliwia przetrwanie potomstwa, a zdolność ta może być powiązana z wiekiem. W społeczeństwach łowiecko-zbierackich największą produktywność osiągali mężczyźni w wieku około 35 lat, a współczesne dane pokazują, że dochody mężczyzn osiągają najwyższą wartość w wieku około 45-50 lat. Wiek w znacznie mniejszym stopniu odzwierciedla wartość reprodukcyjną niż w przypadku kobiet, niemniej jednak o ile atrakcyjność starszych mężczyzn w kontekście stałych związków może wiązać się z ich zarobkami, o tyle krótkoterminowe przyciąganie dotyczy nieco młodszych mężczyzn, by zmaksymalizować jakość spermy. Podobnie jak w przypadku preferencji mężczyzn, tak tutaj również Comway-Beam i Buss (2019) zebrali dane potwierdzające, że kobiety preferują zwykle starszych mężczyzn:

  • Kobiety z różnych kultur podają, że preferują partnerów, którzy są średnio starsi o 3,5 roku.
  • Na portalach randkowych kobiety częściej nawiązują pierwszy kontakt ze starszymi mężczyznami.
  • Dane statystyczne małżeństw pokazują, że kobiety poślubiają mężczyzn starszych o około 3 lata.

Choć podane powyżej dane pokazują pewne trendy dotyczące różnic wieku, Comway-Beam i Buss (2019) pokazują, że warto wziąć pod uwagę pewne dodatkowe kwestie. Jedną z nich jest fakt, że znacznie ważniejszy od wieku metrykalnego jest wiek „postrzegany”. Z tego względu niektóre starsze kobiety starają się wyglądać młodziej (np. poprzez odpowiedni makijaż, styl ubierania i operacje plastyczne), a niektórzy młodsi mężczyźni chcą wyglądać na starszych (np. zapuszczając brodę). Ponadto, preferencje dotyczące wieku partnera często nie mają wpływu na jego ostateczny wybór. Powodem mogą być wartości danej osoby, normy kulturowe i religijne, czy mniejszy wybór spośród „dostępnych” partnerów ze względu na mniejszą atrakcyjność wybierającego.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88