7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogWybór odpowiedniego partnera – jak postrzegają ten temat rodzice i ich dorosłe dzieci
Wybór odpowiedniego partnera - jak postrzegają ten temat rodzice i ich dorosłe dzieci

Wybór odpowiedniego partnera – jak postrzegają ten temat rodzice i ich dorosłe dzieci

Rodzice często próbują wpływać na to, jakiego partnera życiowego wybiorą ich dorosłe dzieci. Czasami starają się zniechęcić syna/córkę do osoby, której nie lubią, a kiedy indziej przekonują do poznania lub „dania szansy” osobie, która wydaje im się odpowiednia. Czym różnią się preferencje rodziców i ich dorosłych dzieci? W jaki sposób obie grupy oceniają potencjalnych partnerów? Przyjrzyjmy się wynikom badań na ten temat.

Konflikt o atrakcyjność fizyczną
Badania porównujące preferencje rodziców i córek dotyczące wyboru partnera pokazały, że w ocenie różnych cech potencjalnego partnera największe różnice dotyczyły fizycznej atrakcyjności, przy czym atrakcyjność fizyczna miała dużo większe znaczenie dla córek niż ich rodziców (Fugère, Doucette i wsp., 2017; Apostolou, 2015). Inne badania sugerują, że w przypadku synów i ich rodziców konflikt ten może być jeszcze większy (Apostolou, 2015).

Teoria ewolucji wyjaśnia, dlaczego ludzie preferują wybór partnerów atrakcyjnych fizycznie. Atrakcyjność może świadczyć o dobrych genach, które zostaną przekazane potomstwu. Według badań naukowych atrakcyjność może kojarzyć się także z innymi pozytywnymi cechami takimi jak lepsze zdrowie i płodność (Soler i wsp., 2003; Weeden & Sabini, 2005), dobry charakter i więcej pozytywnych doświadczeń życiowych (Dion i wsp., 1972). Brak atrakcyjności z kolei może sugerować istnienie patogenów (Gangestad & Buss, 1993; Perilloux i wsp., 2010). Rodzice mogą jednak obawiać się bardzo atrakcyjnych partnerów, zwłaszcza dla córek, ponieważ spodziewają się, że osoba bardzo atrakcyjna stwarza większe prawdopodobieństwo odejścia ze związku i nieinwestowania w przyszłe potomstwo (Gangestad & Simpson, 2000; Ma-Kellams i wsp., 2017).

Różnice w ocenie atrakcyjności
Konflikt może dotyczyć nie tylko stopnia atrakcyjności, ale także różnic w ocenie, czym jest atrakcyjność. Choć ojcowie nie chcą, by ich córki spotykały się z nieatrakcyjnymi mężczyznami, to ich rozumienie atrakcyjności jest kompletnie inne od tego, jak postrzegają ją ich córki (Fugère i wsp., 2019). Przeprowadzono eksperyment, w którym wzięło udział 86 par ojców i córek, których zadaniem była ocena i wybór najlepszych partnerów spośród mężczyzn o różnym stopniu atrakcyjności i różnych cechach osobowości. Obie grupy oceniły mężczyzn atrakcyjnych fizycznie, jako bardziej pożądanych partnerów.  Jednakże ojcowie ocenili wszystkich mężczyzn jako bardziej atrakcyjnych, niż oceniły ich córki. Największe różnice w ich postrzeganiu dotyczyły oceny najmniej atrakcyjnych mężczyzn. Poprzednie badanie (Fugère, Chabot i wsp., 2017) pokazało, że matki również oceniały wielu mężczyzn jako bardziej atrakcyjnych, niż oceniły ich córki. Córki i synowie zostali również poproszeni o wybór najlepszego kandydata spośród 3 docelowych mężczyzn. Ich wybory różniły się w ok. 50% przypadków. W takiej sytuacji kobiety zwykle wybierały mężczyznę bardziej atrakcyjnego fizycznie, a ojcowie wybierali mężczyznę o bardziej pożądanych cechach osobowości. 

Podsumowanie
Skupianie się na atrakcyjności fizycznej potencjalnego partnera może prowadzić do konfliktu córek z ojcami. Wydaje się jednak, że w przypadku córek mniej wybredni są nie tylko ojcowie, ale także matki. Rodzice nie chcą dla swoich córek nieatrakcyjnych partnerów, ale są gotowi rozważyć znacznie więcej mężczyzn jako potencjalnych partnerów. Rodzice mogą również być przeciwni bardzo atrakcyjnym partnerom dla swoich córek ze względu na obawę przed ich słabym zaangażowaniem w związek.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88