7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#TwojaPsychikaAktualnościBlogJak wybrać psychiatrę? Poradnik, cz. 1
Jak wybrać psychiatrę? Poradnik

Jak wybrać psychiatrę? Poradnik, cz. 1

Wiemy, że decyzja, aby skonsultować swoje trudności z lekarzem psychiatrą, dla wielu osób bywa trudna. Kiedy już podejmiemy decyzję, aby sięgnąć po pomoc specjalisty, pojawia się pytanie, jak wybrać psychiatrę. W przypadku tego lekarza ważne jest nie tylko to, jakie ma doświadczenie i umiejętności, ale i to, czy będziemy się przy nim czuć dobrze. Psychiatra jest w końcu osobą, z którą rozmawiamy o tym, co sprawia, że odczuwamy ból psychiczny, a zatem o kwestiach dość intymnych. Niezbędne jest tu poczucie bezpieczeństwa i zaufanie.

Ten wpis stanowi bazę wiedzy o tym, na co zawsze warto zwrócić uwagę przy wyborze lekarza psychiatry. Opracowaliśmy go w oparciu o pytania i wątpliwości, które Pacjenci zgłaszają nam najczęściej, gdy poszukują lekarza psychiatry: czy lekarz będzie mógł wystawić mi receptę na lek? Wystawić zwolnienie? Czy na pewno zajmuje się leczeniem depresji?

Te wątpliwości staramy się w tym wpisie rozwiać.

Do tego, jak wybrać psychiatrę, który będzie spełniał nasze indywidualne potrzeby, przejdziemy w następnym wpisie. Tymczasem odpowiedzmy sobie na pytanie: jakie kryteria bezwzględnie powinien spełniać psychiatra, do którego umawiamy się na pierwszą wizytę? 

Czy lekarz wystawia recepty i zwolnienia lekarskie?

To podstawowe świadczenia, które powinny być wliczone w cenę wizyty. Wystawieniem recepty na leki kończy się większość konsultacji psychiatrycznych, w wielu przypadkach wskazane okazuje się również wystawienie dla Pacjenta L4. W klinikach PsychoMedic każdy psychiatra ma uprawniania do wystawiania recept i zwolnień lekarskich, zatem niezależnie od tego, do kogo się Państwo umawiacie, możecie być pewni, że w razie potrzeby i wskazań medycznych je otrzymacie.

Wyjątkiem są recepty na tzw. leki narkotyczne (przepisywane np. w terapii farmakologicznej ADHD) – recepty na tego rodzaju leki wystawiają tylko niektórzy lekarze w Polsce. Jeśli więc będziecie Państwo wiedzieli, że potrzebujecie recepty na taki lek, a chcecie odbyć wizytę w naszej poradni, prosimy o umówienie się przez infolinię, abyśmy mogli dobrać odpowiedniego Specjalistę.

Recepty i zwolnienia są obecnie wystawiane na terenie Polski wyłącznie w formie elektronicznej – więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszych wcześniejszych artykułów, klikając na hiperłącza.

Czy lekarz w razie potrzeby konsultuje również online?

Wiemy, że zdania odnośnie konsultacji online są podzielone: niektórzy Pacjenci korzystają wyłącznie z tej formy np. z powodu zamieszkiwania poza granicami kraju, inni preferują tę formę ze względu na jej walory (np. brak marnowania czasu na dojazdy). Inni zaś bardzo cenią sobie kontakt twarzą w twarz i chcą spotykać się z lekarzem tylko stacjonarnie w gabinecie. Warto na spokojnie zastanowić się, w jakiej formule wizyty będziemy czuli się najbardziej komfortowo i wybrać zgodnie ze swoimi potrzebami.

W szczególności w aktualnej sytuacji epidemicznej zdarzają się jednak sytuacje, w których możliwa jest wyłącznie wizyta online. Dlatego nawet, jeśli chcą Państwo odbywać konsultacje stacjonarne, warto wybrać lekarza, który w razie czego deklaruje także możliwość realizowania wizyt online. W PsychoMedic taką możliwość daje zdecydowana większość psychiatrów: do wyboru macie Państwo konsultacje przez telefon, skype oaz nasz autorski system online. Wszystkie nasze placówki nieprzerwanie pracują także stacjonarnie, a niektóre są otwarte 7 dni w tygodniu.

Jeśli chcą Państwo umówić wizytę stacjonarnie, zapraszamy do rezerwacji przez stronę psychomedic.pl. Przez platformę psychomedic.online przyjmuje zaś zapisy na e-wizyty. Zawsze można także zadzwonić do nas pod numer 799-399-499, gdzie dyżurują doświadczeni pracownicy Działu Obsługi Pacjenta. Z chęcią pomogą w wyborze odpowiedniego Specjalisty i formy wizyty.

Czy wybrany lekarz będzie mógł wystawić potrzebne mi zaświadczenie?

Odpowiedź na pytanie, jak wybrać psychiatrę, może też zależeć od celu wizyty. Wiemy, że czasem zgłaszacie się Państwo do psychiatry po to, aby uzyskać zaświadczenie dla innego lekarza lub na potrzeby uczelni, zakładu pracy czy zewnętrznych instytucji. Warto upewnić się, czy psychiatra, do którego się umawiamy, będzie miał uprawnienia do wystawienia potrzebnego dokumentu.

To zależy od jego stopnia naukowego. Zdecydowaną większość zaświadczeń, takich jak:

  • zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność na uczelni / w szkole;
  • zaświadczenie do lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do powrotu do pracy po dłuższym L4;
  • zaświadczenie dla innego lekarza o przebiegu leczenia psychiatrycznego;
  • zaświadczenie o leczeniu/zakończeniu leczenia psychiatrycznego dla dowolnych celów;
  • czy skierowanie do szpitala psychiatrycznego;

może wystawić każdy lekarz przyjmujący jako psychiatra.

Jednak niektóre zaświadczenia, np:

  • o wskazaniu do cięcia cesarskiego z powodu lęku przed porodem naturalnym (tokofobia);
  • o braku przeciwwskazań do adopcji dziecka;
  • o braku przeciwwskazań do poddania się operacji plastycznej;
  • o braku przeciwwskazań do wystawienia pozwolenia na broń;
  • o braku przeciwwskazań do wykonywania niektórych profesji, np. kierowcy wózka widłowego;

może wystawić tylko lekarz z tytułem specjalisty psychiatry, czyli inaczej mówiąc lekarz, który ukończył już rezydenturę.

Czym różnią się od siebie poszczególni psychiatrzy?

Rezydent to lekarz z kilkuletnim doświadczeniem, który jest w trakcie specjalizacji z psychiatrii w szpitalu na oddziale. Posiada szeroką i z racji relatywnie niedawnego ukończenia studiów bardzo aktualną wiedzę medyczną, dzięki czemu jest w stanie poprowadzić konsultację na takim samym poziomie, co lekarz specjalista. Tym, co głównie odróżnia go od lekarza z tytułem specjalisty jest to, że właśnie z powodów formalnych nie ma możliwości podpisania się pod wszystkimi dokumentami. Wiele osób, które nie mają specyficznych potrzeb związanych z wizytą (nie potrzebują konkretnego zaświadczenia ani recepty np. na lek narkotyczny) wybiera na swojego lekarza prowadzącego właśnie lekarza rezydenta. Niektórzy lepiej czują się w kontakcie terapeutycznym z osobami młodymi, dla innych zaś dużym walorem jest nieco niższa cena wizyty.

Lekarz specjalista, jak wspomnieliśmy już paragraf wyżej, ma ukończoną specjalizację i „w pełni oficjalnie” jest psychiatrą. Ma uprawnienia do wystawiania wszelkiego rodzaju zaświadczeń. Wśród lekarzy psychiatrów znajdują się także specjaliści z doktoratem (tytułem doktora nauk medycznych) lub profesurą. To lekarze o szczególnie wysokim poziomie wiedzy i doświadczenia.

Czy lekarz, do którego się umawiam, zajmuje się zaburzeniem, które mam zdiagnozowane lub które u siebie podejrzewam?

Dobry psychiatra jest w stanie skonsultować, wstępnie zdiagnozować i przedstawić zalecenia każdemu Pacjentowi, który się do niego zgłasza, niezależnie od specyfiki problemu. Takie zaburzenia, jak zab. depresyjne, lękowe (nerwica), zaburzenia snu czy zaburzenia psychiczne typowe dla wieku podeszłego należą do najpowszechniejszych trudności psychicznych i ich kompleksowym leczeniem zajmuje się każdy psychiatra. Niektóre zaburzenia – choć do ich leczenia jest co do zasady przygotowany każdy specjalista – są nieco rzadsze. Chodzi tu np. o:

W sytuacji, gdy masz zdiagnozowane któreś z tych zaburzeń lub je u siebie podejrzewasz, warto pomyśleć o konsultacji z lekarzem, który wyspecjalizował się w leczeniu tego właśnie rodzaju trudności. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy psychiatry szczególnie doświadczonego w obszarze Twoich trudności, skontaktuj się z nami, a z pewnością dobierzemy dla Ciebie lekarza, który udzieli Ci pomocy na najwyższym poziomie. Możesz również przejrzeć biogramy lekarzy dostępne na stronie internetowej poradni, gdzie są opisane obszary ich szczególnego zainteresowania zawodowego.

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88