7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak zachować siłę psychiczną podczas kryzysu
Jak zachować siłę psychiczną podczas kryzysu

Jak zachować siłę psychiczną podczas kryzysu

Każdy z nas prędzej, czy później doświadczy w życiu jakiegoś kryzysu. U bliskiej osoby zostanie wykryta śmiertelna choroba, małżeństwo może się rozsypać lub możesz znaleźć się w kiepskiej sytuacji finansowej. Ta lista ciągnie się bez końca. Bez względu na to, kim jesteś, ile zarabiasz i jak stabilne wydaje się twoje życie, życiowe kryzysy są nieuniknione. Od ciebie zależy jednak, jak na nie odpowiesz. Poniżej przedstawiamy kilka rad dotyczących tego, jak zachować siłę psychiczną podczas kryzysu:

Zaakceptuj rzeczywistość

Po usłyszeniu złych wieści łatwo jest tracić czas na myślenie, że dana rzecz nie powinna się zdarzyć, lub nie powinna spotkać właśnie nas. To nie jest jednak najlepszy czas na rozmyślanie o sprawiedliwości. Zaakceptuj sytuację. Nie oznacza to, że musisz się na nią zgodzić, ale przyjmij, że taka jest rzeczywistość. Dopiero potem możesz podjąć jakieś działanie.

Nie próbuj teraz budować siły psychicznej

Próba budowania siły psychicznej w środku kryzysu jest jak podnoszenie ciężarów tuż przed próbą podniesienia ciężkiego pudła. To nie czas na budowanie siły, ale korzystanie z siły wyćwiczonej do tej pory.

Poszukaj wsparcia

Porozmawiaj z przyjaciółmi i bliskimi. Poproś o pomoc specjalistę. Cokolwiek zrobisz, upewnij się, że zadajesz pytania, mówisz ludziom, czego potrzebujesz i otrzymujesz emocjonalne wsparcie, z którego możesz skorzystać.

Zadbaj o siebie

Choć często ciężko jest jeść i spać w środku kryzysu, zadbanie o siebie jest konieczne. Kiedy to możliwe chodź na krótkie spacery, jedz zdrowo, nawet kiedy masz mało czasu i daj odpocząć swojemu ciału i umysłowi.

Zapytaj siebie, jaką radę dałbyś przyjacielowi

Czasami kryzys wymaga podjęcia trudnych decyzji, ale będąc przytłoczonym i pełnym silnych emocji nie jesteś w stanie tego zrobić, zwłaszcza jeśli musisz zdecydować szybko. Bez względu na to, czy chodzi o wybór metody leczenia, czy nowego miejsca do życia, zapytaj siebie jaką radę dałbyś przyjacielowi. Pozwoli to odsunąć na bok emocje, co może być kluczem do dokonania najlepszego wyboru z możliwych.

Stwórz pomocną mantrę

Tak często, jak tego potrzebujesz, powtarzaj sobie afirmację taką jak: „Wcześniej przetrwałem trudne czasy, więc z tym też sobie poradzę”. Dzięki temu łatwiej wydostaniesz się ze spirali negatywnych myśli i ruszysz naprzód.

Skup się na rzeczach, które muszą zostać zrobione

Kiedy doświadczasz kryzysu, prawdopodobnie będziesz musiał odpuścić niektóre rzeczy, żeby wykorzystać swoją energię na to, co musi zostać zrobione. Stwórz listę spraw do załatwienia, bo pamięć bywa ulotna, zwłaszcza w sytuacji silnego stresu.

Znajdź czas, by doświadczyć swoich emocji

Choć nie powinieneś stłumić swoich emocji na zawsze, są momenty, gdy wskazane jest ich regulowanie. Płacz w gabinecie lekarskim może utrudnić ci zadawanie pytań, na które musisz poznać odpowiedź. Pozwalanie, by strach przejął nad tobą kontrolę, utrudnia ci zdecydowane działanie. Czasami musisz zmierzać szybko naprzód i nie zastanawiać się, co czujesz. Tak bywa. Upewnij się jednak, że przeznaczysz jakiś czas później, by pozwolić sobie doświadczyć bolesnych emocji. To konieczna część leczenia emocjonalnych zranień.

Stawiaj małe kroki

Kryzys może sprawić, że poczujesz się przytłoczony wszystkimi sprawami, które musisz zmienić, lub rozwiązać. Podziel duże zadania na mniejsze. Bez względu na to, czy chodzi o posortowanie rzeczy, które zostały po zmarłym małżonku, czy zajęcie się poważnym problemem zdrowotnym, zastanów się, od czego możesz zacząć jeszcze dzisiaj.

Zrób coś, co pozwoli ci zachować poczucie normalności

Kiedy doświadczasz kryzysu, możesz czuć, że cały świat przewrócił się do góry nogami. Możesz spędzać całe dnie w szpitalu przy łóżku bliskiej osoby lub od rana do nocy wysyłać CV i szukać pracy. Robienie jednej rzeczy, która pozwoli ci poczuć się „normalnie”, może ułatwić ci zachowanie siły psychicznej. Obejrzyj ulubiony program w telewizji, wyjdź na poranny spacer tak jak przed kryzysem i poszukaj okruchów normalności, których możesz trzymać się, nawet gdy o twoim życiu można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że jest normalnie.

Kiedy minie najgorszy kryzys, poświęć chwilę czasu, by odpocząć po stresie, którego doświadczyłeś. Jedź na wycieczkę w góry lub zapisz się do terapeuty i podejmij wszelkie kroki konieczne do odzyskania równowagi. 

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88