Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak zapobiec zmęczeniu długoletnim związkiem?
Jak zapobiec zmęczeniu długoletnim związkiem?

Jak zapobiec zmęczeniu długoletnim związkiem?

Po wielu latach związku ludzie mogą zacząć odczuwać zmęczenie sobą nawzajem. Uczucie świeżości minęło, pozostały za to lata większych i mniejszych krzywd, żali i problemów. To wystarczy, by pojawiło się znużenie. Wystarczy połączenie lat, rutyny i brania drugiej osoby za pewnik. Jak bardzo interesująca jest droga, którą dojeżdżasz do pracy przez wiele lat? Jak długo cieszysz się nowym ubraniem lub inną zakupioną rzeczą? Choć nie można zapisać recepty na zaledwie kilka prostych kroków, które dadzą gwarancję, że będziesz cieszyć się udanym związkiem przez wiele lat aż do śmierci, istnieją zasady, które mogą pomóc zachować udany związek długo po tym, gdy minie etap, w którym nie możecie oderwać od siebie rąk. Oto one:

Odpuść sobie romantyczne oczekiwania oparte na filmach i zachowaniach młodszych par

Choć romantyczna faza związku jest cudowna i ekscytująca, badania pokazują, że trwa od 6 miesięcy do 3 lat. Być może jest gdzieś para, która nie może oderwać się od siebie po 10 latach związku, ale należy raczej do wyjątków. Może być ciężko pozbyć się tych oczekiwań, ale trzymanie się ich prowadzi tylko do cierpienia.

Nie istnieje żaden łatwy sposób na zachowanie bliskości i wzrastanie razem

Wymaga to świadomego i ciągłego wysiłku. Nie wierz nikomu, kto mówi inaczej.

Odpuść krytykę

Nie musisz mówić o 99% krytycznych rzeczy, które chcesz powiedzieć swojemu partnerowi. Już je kiedyś mówiłeś/aś przy tej lub innej okazji. W żaden sposób nie poprawią twojego małżeństwa, nawet jeśli masz 100% racji.

Mów swoją prawdę, ale w sposób łagodny i życzliwy

Nic nie buduje zaufania i bliskości tak bardzo, jak szczerość i otwartość.

Poszukaj innych przyjaźni, zamiast przytłaczać partnera oczekiwaniem spełnienia wszystkich twoich potrzeb

Pozwól również swojemu partnerowi na poszukanie przyjaźni na zewnątrz.

Wyobraź sobie przez chwilę, jak wyglądałaby alternatywa

Pomyśl o horrorze chodzenia ponownie na randki, spania samotnie każdej nocy, brak innej osoby w domu, która troszczy się o to, o co ty już nie musisz.

Ciesz się z korzyści, które daje długoletni związek, a które byłyby niemożliwe w nowym związku

Masz kogoś, z kim możesz się zestarzeć, kogoś kto dobrze cię zna, kogoś kto był z tobą przez ponad połowę życia, kogoś komu ufasz prawdopodobnie bardziej niż większości osób w twoim życiu.

Zadaj sobie ważne pytanie:

Gdyby mój partner umarł jutro, co chciałbym powiedzieć dzisiaj?

Ciesz się z bezpieczeństwa i stabilizacji

Kiedy jesteś młodszy, zmagasz się z wątpliwościami dotyczącymi twojej kariery, finansów i spraw związanych z „zewnętrznym” życiem. Kiedy jesteś starszy i masz bardziej ustabilizowane życie, nie musisz już odpowiadać sobie na te powracające pytania. Wykorzystaj tę stabilizację na zbudowanie większej otwartości, nie rutyny. Bądź szczery na tyle, by przyznać, że nie wiesz. Rozciągnij to również na swojego małżonka. Kto tak naprawdę ukrywa się pod twarzą, którą tak dobrze znasz? Czy jesteś pewny, że wiesz?

Nie można stwierdzić, że wszystkie te rzeczy prowadzą do pewnego sukcesu i zmienią coś w dużym stopniu. Co jednak nam zostanie, gdy odrzucimy wszystkie nasze teorie, które są tylko kłamstwami w poszukiwaniu prawdy? Niewiele, z wyjątkiem ludzi i relacji w naszym życiu. Naucz się doceniać ich znaczenie, nawet jeśli nie jest to już tak fajne i seksowne, jak kiedyś. To co było wtedy można dziś zastąpić czymś znacznie głębszym.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88