Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak złość w związku prowadzi do destrukcyjnych zachowań
Jak złość w związku prowadzi do destrukcyjnych zachowań

Jak złość w związku prowadzi do destrukcyjnych zachowań

Ludzie w związkach często mówią lub robią rzeczy, których później żałują. Kiedy jednak zauważą, jak bardzo zranili drugą osobę, mają wyrzuty sumienia i przepraszają. Wraz z upływem czasu uczą się, jakie słowa i zachowania są „poniżej pasa” i należy ich unikać. Jeśli zamiast tego partnerzy świadomie wykorzystują wiedzę o słabościach drugiej strony, którą zdobyli przez lata, aby ją zranić i robią to bez wyrzutów sumienia, ostatecznie zniszczą całkowicie wzajemne zaufanie i związek. 

W tym artykule przyjrzymy się częstym zachowaniom, które partnerzy przejawiają w momentach, gdy czują złość i gniew oraz opiszemy ich przejawy w formie łagodniejszej i takiej, którą można określić „chwytami poniżej pasa”.

Odcięcie się

W łagodnej formie: Kiedy jeden z partnerów wychodzi podczas kłótni, druga strona może odczytać to zachowanie jako brak szacunku lub opuszczenie. Czasami partner, który wychodzi, potrzebuje tylko czasu, by ochłonąć i może otwarcie o to poprosić. Kiedy indziej może to być jednak wykorzystane jako wymówka, by odejść do innych zajęć.

W formie niebezpiecznej dla związku: Odejście lub celowe wycofanie się jest wyjątkowo bolesne, jeżeli partner, który czuje się opuszczony, doświadczał tego wcześniej jako dziecko lub w poprzednich związkach, a partner znający tę historię, nie przejmuje się tym, jak bardzo krzywdzące jest jego zachowanie.

Przerzucanie się winą

W łagodnej formie: Wielu partnerów doświadczając ataku, broni się, wskazując na winy drugiej strony, aby odwrócić uwagę od własnych. Choć często się to udaje, równie często powoduje to usunięcie drugiej osoby w tym procesie. Spirala negatywności, która pojawia się podczas przerzucania się winą, sprawia, że oboje partnerów czuje się niewidzianych i niesłyszanych.

W formie niebezpiecznej dla związku: Kiedy przerzucanie się winą zamienia się w zamach na charakter, intencją często jest upokorzenie partnera. Atakujący partner odwołuje się do repertuaru krzywdzących zachowań, by osłabić drugiego.

Wykorzystywanie innych i przeszłości dla poparcia swoich racji

W łagodnej formie: Często zdarza się, że partnerzy, którzy czują, że tracą grunt pod nogami, bronią się, wykorzystując opinie innych, którzy mogą ich poprzeć lub wypominają poprzednie zachowania, które mogą spowodować poczucie winy u drugiej strony.

W formie niebezpiecznej dla związku: Atakowanie partnerów idzie za daleko, kiedy celowo wybierają oni ludzi, systemy wartości lub wcześniejsze kłopotliwe sytuacje, o których wiedzą, że spowodują ból u partnera. Celowo starają się, by partner ugiął się pod wpływem poczucia winy lub wstydu.

Atakowanie świętości

W łagodnej formie: Każdy ma jakieś przekonania, idee i ludzi, będące dla niego świętością. Niestety, często podczas ostrych kłótni pary atakują te obszary, by zyskać przewagę w danym momencie. Potem zwykle źle się z tym czują i przepraszają.

W formie niebezpiecznej dla związku: Kiedy ludzie są ze sobą przez dłuższy czas i wyjawili przed sobą swoje ukryte słabości i ważne dla nich sprawy, czują się ogromnie zranieni, gdy zostaną one zbezczeszczone. Kiedy partner, któremu ufają, drwi z nich, powoduje to wielki ból i poczucie zdrady, których czasami nie da się uleczyć.

Groźby

W łagodnej formie: Partner, który ma władzę w danym obszarze związku, może użyć jej, by zyskać przewagę, zagrażając odebraniem czegoś lub nieudostępnieniem partnerowi czegoś, co chce lub potrzebuje. Do najbardziej typowych przykładów należą pieniądze i seks.

W formie niebezpiecznej dla związku: Kiedy wypowiadane groźby mają na celu podkopanie poczucia bezpieczeństwa partnera, nie są już tylko pustymi groźbami. Są środkami do spowodowania lęku przed stratą.

Od ofiary do usprawiedliwionego mściciela

W łagodnej formie: Kiedy partnerzy w związku czują się z jakiegoś powodu ofiarą, często uważają, że mają prawo odpłacić się tym samym. Czują, że ich mściwe zachowanie jest w pełni usprawiedliwione jako właściwa odpowiedź w danej sytuacji.

W formie niebezpiecznej dla związku: Kiedy partnerzy posuną się za daleko, całkowicie przestają zwracać uwagę na to, co mówią i robią, nawet jeśli widzą, jak bardzo ranią drugą osobę. Wykorzystują to, co dla niej ważne, celowo uderzają poniżej pasa w taki sposób, by sprawić jak najwięcej bólu.

Ludzie w związkach często ranią się nawzajem, ale ważne jest, by nauczyć się radzenia sobie z różnicami bez przekraczania granic szacunku i zwracania uwagi na uczucia drugiej osoby. Nie jest to łatwe, ale pamiętajmy, że stałe przekraczanie tych granic może całkowicie zniszczyć nasz związek.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88