Kiedy iść do neurologa? Czy trzeba mieć skierowanie?
Neurologia jest dziedziną medycyny poświęconą diagnostyce i leczeniu chorób układu nerwowego. Wiele osób uważa więc wizytę u neurologa za przeznaczoną dla osób starszych lub poważnie chorych. Warto jednak wiedzieć, że ten lekarz bywa niezbędną pomocą również dla młodych, aktywnych zawodowo ludzi, którzy doświadczają pozornie błahych problemów ze zdrowiem. Sprawdź, kiedy iść do neurologa i na jakie objawy zawsze trzeba być wyczulonym.
Pytanie, z którym często spotykamy się na etapie umawiania wizyty dla Pacjenta, to: czy do neurologa trzeba mieć skierowanie? Czy mogę przyjść do Waszego lekarza bez skierowania? Odpowiedź brzmi tak – w PsychoMedic każdą konsultację można umówić bez skierowania od innego specjalisty. Pisemnego skierowania wymagają państwowe poradnie neurologiczne (czyli te na NFZ). Wielu Pacjentów rezygnuje jednak z wizyty w państwowej placówce ze względu na bardzo długi czas oczekiwania na konsultację lekarską – który potrafi wynosić nawet kilka miesięcy. PsychoMedic to poradnia prywatna, w której wizyty są odpłatne, jednak koszt konsultacji „zwraca się” naszym Pacjentom w licznych korzyściach. U nas masz możliwość wyboru lekarza, który Cię przyjmie, a wybierać możesz spośród najlepszych neurologów w całej Polsce. Czas oczekiwania na wizytę nie wynosi więcej, niż 1-2 dni, a najczęściej oferujemy termin wizyty już na ten sam dzień. Aby pomagać naszym Pacjentom jak najbardziej kompleksowo, nawiązaliśmy również współpracę z licznymi placówkami wykonującymi badania diagnostyczne – osoby korzystające u nas z konsultacji neurologicznych mogą tam wykonać badania na preferencyjnych stawkach.
Kiedy iść do neurologa? Objawy, które powinny zaniepokoić
Warto uważnie przyglądać się sobie niezależnie od tego, w jakim wieku i stanie zdrowia jesteśmy. Jeżeli jeden z poniższych opisów dotyczy Ciebie, to jest to już moment, kiedy iść do neurologa:
- Nawracające bóle głowy, migreny (epizody silnych bólów głowy – z reguły po jednej jej stronie – którym towarzyszy światłowstręt, mdłości, czasem problemy z widzeniem);
- Zawroty głowy i zaburzenia równowagi (np. „mroczki przed oczami” po gwałtownej zmianie pozycji, np. po wstaniu z fotela);
- Nawracające bóle i/lub zesztywnienie kręgosłupa, ból i sztywność mięśni;
- Nagły, silny ból pleców/lędźwi promieniujący do nogi;
- Mimowolne ruchy (skurcze) twarzy, tułowia, kończyn;
- Zaburzenia czucia (utrata czucia i/lub drętwienie jakiejś części ciała), zaburzenia widzenia;
- Problemy z połykaniem;
- Zaburzenia mowy (niewyraźna, „bełkotliwa” mowa);
- Utrzymujące się kilka tygodni lub miesięcy zaburzenia snu – jeżeli bezsenności lub nadmiernej senności towarzyszą objawy psychiczne, np. przewlekły smutek, należy zgłosić się do psychiatry. Zaburzenia snu, którym nie towarzyszą niezależne od nich objawy, to natomiast sytuacja, kiedy iść do neurologa.
Na prywatną konsultację oczywiście można zgłosić się zawsze wtedy, gdy odebraliśmy niepokojące nas wyniki badań lub otrzymaliśmy skierowanie do neurologa (nawet ustne) od lekarza innej specjalizacji.
Kiedy umówić dziecko do neurologa dziecięcego?
Rodziców młodszych i starszych dzieci często niepokoją nie tylko dolegliwości fizyczne pociech. Zmiany w zachowaniu lub spowolniony rozwój młodego człowieka to również częste problemy, które powinien skonsultować między innymi właśnie neurolog. Skierowanie się z dzieckiem do tego specjalisty często sugeruje psycholog szkolny, nauczyciel lub psychiatra dziecięcy. Warto jednak pamiętać, że im szybciej dziecko zostanie skonsultowane przez neurologa, tym szybciej poprawią się jego samopoczucie i szanse na dalszy harmonijny rozwój.
A zatem – kiedy iść do neurologa wraz ze swoim synem lub córką?
- Kiedy obserwujemy u małego dziecka asymetrię ciała lub zaburzenia napięcia mięśniowego (np. dziecko przedwcześnie zaczyna podnosić główkę lub tułów, lub nie robi tego, chociaż już powinno);
- Zaburzenia lub spowolnienie rozwoju mowy (każde dziecko, które nie mówi po ukończeniu drugiego roku życia, powinno zostać skonsultowane);
- Tzw. ruchy stereotypowe (takie, które dziecko ciągle powtarza);
- Tiki, drgawki;
- Trudności w nauce, trudności z koncentracją;
- Omdlenia;
- Bóle i zawroty głowy o nieznanym podłożu;
- Dziecko przestaje się rozwijać lub rozwija się w sposób atypowy (np. nie uśmiecha się, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego).
Serdecznie zapraszamy do umówienia wizyty u neurologa osób dorosłych (Warszawa, Łódź, Poznań, Gdańsk) i neurologa dzieci i młodzieży (Warszawa, Łódź, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk). Konsultacje z neurologami dzieci oraz osób dorosłych są również dostępne w formule online.