Leczenie natręctw Warszawa
Nerwica natręctw Warszawa – skuteczna pomoc w rekomendowanej klinice
Nerwica natręctw, nazywana również zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym (z ang. obsessive-compulsive disorder, OCD) to problem, z którym mierzy się ok. 2% społeczeństwa. Natręctwa to obsesyjne myśli, które pojawiają się niezależnie od naszej woli i których trudno się pozbyć. Często towarzyszą im kompulsje – natrętne czynności, będące odpowiedzią na obsesyjne myśli i mające na celu rozładowanie wywołanego przez nie napięcia.
Warto wiedzieć, że istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z problemem, jakim są natręctwa. Warszawa to jedna z lokalizacji Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic, w których od lat z powodzeniem prowadzimy leczenie natręctw. Udzielamy wsparcia przez 7 dni w tygodniu, zarówno stacjonarnie, jak i w formule online.

Nerwica natręctw – objawy
Nerwica natręctw przybiera różne postacie. Bywa, że ogranicza się do natręctw myślowych – wówczas ma charakter uporczywych myśli, które podpowiadają, aby zrobić coś niestosownego, wywołują niepewność w odniesieniu do wykonanych wcześniej czynności (np. czy wyłączyliśmy żelazko lub odpowiednio zakręciliśmy kurki) albo budzą nasilone obawy przed nieporządkiem i brudem.
Natręctwom myślowym towarzyszyć mogą też obsesje – natrętne czynności, takie jak przymus wielokrotnego sprawdzania (np. czy żelazko zostało wyłączone, a kurki zakręcone), obsesyjne czyszczenie przedmiotów, wielokrotne mycie rąk, układanie rzeczy w ściśle określonym porządku i inne. Co ważne – osoby doświadczające OCD mają świadomość, że natrętne myśli są nierealistyczne i absurdalne, ale nie są w stanie nad nimi zapanować. Przez to zaburzenie staje się źródłem dużego cierpienia i nieleczone może prowadzić do znacznych trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Nerwica natręctw – przyczyny
Przyczyny natręctw są złożone. Obecny stan wiedzy wskazuje, że najczęściej jest to wypadkowa różnych czynników – biologicznych, środowiskowych i osobowościowych. Wpływ mogą mieć: uwarunkowania genetyczne, sposób, w jaki zostaliśmy wychowani, a także przyczyny neurologiczne, związane głównie z przekaźnictwem serotoniny.
Jak wyleczyć natręctwa?
Osoby zmagające się z tym problemem nurtuje zazwyczaj pytanie: jak się pozbyć natręctw i czy jest to w ogóle możliwe? Badania wskazują, że najskuteczniejszym sposobem leczenia jest psychoterapia (najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym) połączona z prowadzonym pod okiem psychiatry leczeniem farmakologicznym. W klinikach PsychoMedic mogą Państwo liczyć na kompleksowe wsparcie, obejmujące obie wyżej wymienione formy pomocy.
Dowiedz się więcej o naszej ofercie leczenia natręctw, klikając w link. Pomożemy!