7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeNarcystyczna przemoc – warsztaty dla dzieci, partnerów i przyjaciół osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości

Narcystyczna przemoc – warsztaty dla dzieci, partnerów i przyjaciół osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości

Serdecznie zapraszamy na warsztaty psychoedukacyjne dla osób, które doświadczyły narcystycznej przemocy ze strony partnera_ki, rodzica, członka rodziny, innej bliskiej osoby. Już dziś umów się na konsultację do warsztatów w PsychoMedic Warszawa.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na czym polega narcyzm i przemoc narcystyczna, wybierz interesujący Cię fragment tekstu:

Jeżeli ważna dla Ciebie osoba:

  • Krytykuje Cię, ośmiesza, poniża;
  • Stosuje gaslighting – Twój smutek i rozżalenie ocenia jako przesadę i przewrażliwienie;
  • Reaguje złością na Twoje słowa i zachowania, kiedy choć w niewielkim stopniu są nie po jej myśli;
  • Zastrasza Cię, sugeruje, że jest od Ciebie lepszy_a;
  • Nastawia ludzi przeciwko sobie, stara się zniechęcić Cię do innych bliskich Ci osób…

… to bardzo możliwe, że dotknęła Cię tzw. narcystyczna przemoc. Leczenie narcystycznego zaburzenia osobowości jest możliwe, ale zmotywowanie dotkniętej nim osoby do terapii jest często bardzo trudne. Przede wszystkim nie jest to w tym momencie Twoim zadaniem. Jeśli tu jesteś, a zachowania opisane w podpunktach nasuwają Ci skojarzenie z konkretną osobą z Twojego życia, zadbaj przede wszystkim o siebie. Najczęściej zalecanym i długofalowo najskuteczniejszym sposobem na leczenie skutków narcystycznej przemocy jest psychoterapia. Warsztaty z psychoterapeutką doświadczoną we wspieraniu ofiar „narcyzów” będą jednak dobrym pierwszym krokiem do uzyskania fachowej pomocy i wsparcia. Jeśli po udziale w zajęciach zdecydujesz się na rozpoczęcie procesu terapeutycznego, chętnie wesprzemy Cię w doborze odpowiedniego specjalisty.

Narcystyczna przemoc – warsztaty Warszawa

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które chciałyby rozpocząć „leczenie” skutków przemocy narcystycznej, ale nie wiedzą, od czego zacząć i/lub chciałyby nawiązać kontakt z osobami o podobnych doświadczeniach.

Celem warsztatów jest:

  • Zdobycie wiedzy na temat charakterystyki i objawów przemocy narcystycznej oraz jej skutków
  • Zdolność do rozpoznawania mechanizmów rządzących zachowaniem sprawców i ofiar przemocy narcystycznej
  • Przyjrzenie się pierwotnym źródłom wejścia w przemocową relację
  • Pomoc w związku z narcyzem – poznanie strategii radzenia sobie i wychodzenia z toksycznej relacji.

Zajęcia prowadzone są w grupie od 5 do 10 osób i mają charakter jednorazowego spotkania w weekend (w godzinach 16-21). Koszt warsztatów to 500 zł.

Udział w warsztatach poprzedzony jest konsultacją online z Prowadzącą w wybranym terminie (40 min, koszt 160 zł).

Narcystyczne źródła przemocy

Narcystyczne zaburzenie osobowości to złożone i nierzadko trudne do rozpoznania zaburzenie, które może dotykać nawet ok. 6% populacji – nieco częściej mężczyzn, niż kobiety. Uważa się, że ma ono swoje źródło we wczesnym dzieciństwie: w zaburzonej, niestabilnej relacji z rodzicami, którzy nie potrafią obdarzyć swoich dzieci bezwarunkową miłością i akceptacją. Najczęstsze „błędy rodzicielskie”, które przyczyniają się do wykształcenia się narcystycznego zaburzenia osobowości to między innymi:

  • Nieustanne krytykowanie i osądzanie
  • Naprzemienne idealizowanie oraz dewaluowanie dziecka
  • Stawianie mu nierealnych oczekiwań
  • Zawstydzanie i upokarzanie dziecka
  • Stosowanie wobec niego emocjonalnej/psychologicznej przemocy (warunkowa miłość, wymuszanie określonych zachowań szantażem, zastraszanie dziecka in.)

Wychowywane w takich warunkach dzieci mają tendencję do wykształcania nierealnego – zazwyczaj wyidealizowanego obrazu własnej osoby, który stanowi swego rodzaju ratunek dla ich niskiego poczucia wartości. Przejawiają także skłonność do zakładania „masek” – tworzenia zastępczych tożsamości, które mają uchronić je przed krytyką i ułatwić zdobycie aprobaty ze strony bliskich.

Dorosła osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości przeważnie posiada bardzo niedojrzałą, „dziecięcą” emocjonalność. Ma problemy z odczuwaniem i okazywaniem empatii, co w znaczny sposób przekłada się na jej relacje (nie tylko romantyczne) z innymi ludźmi. Związek z osobą o rysach narcystycznych oznacza życie w ciągłej niepewności, a także bycie poddawanym nieustannej manipulacji, którą nie zawsze łatwo rozpoznać. Osoby blisko związane z narcyzem narażone są na co dzień na przemoc z jego strony – najczęściej psychologiczną, ale nierzadko również fizyczną czy seksualną. Narcystyczne źródła przemocy w konkretnych, codziennych sytuacjach przyjmują najczęściej postać:

  • Stosowania prowokacji, upokarzania, czy ośmieszania bliskiej osoby
  • Aroganckich zachowań
  • Niebrania odpowiedzialności za swoje postępowanie i przerzucanie winy na innych
  • Manipulacji, kreowania intryg i nastawiania ludzi przeciwko sobie
  • Nadmiernego skupienia na sobie samym, oczekiwania ciągłej aprobaty,
  • Przesadnej wrażliwości na krytykę
  • Niespodziewanych wybuchów złości, połączonych ze wzbudzaniem poczucia winy
  • Gaslightingu
  • Obojętności na cierpienie innych, itd.

Osoby narażone na narcystyczną przemoc zazwyczaj czują się wobec niej bezbronne. Niekiedy latami tkwią w toksycznej relacji, podlegając nieustannym manipulacjom ze strony narcyza. Przeważnie boją się szukać wsparcia, czy prosić o pomoc – w związku z narcyzem czują się bowiem zastraszone do tego stopnia, że nie chcą robić niczego, co mogłoby wzbudzić jego złość, czy niezadowolenie. Wychodzenie z tego rodzaju „układu” i leczenie skutków narcystycznej przemocy wymaga więc najczęściej pomocy profesjonalisty.

Ofiary przemocy narcystycznej zastanawiają się nieraz – czy zaburzenie to można leczyć? I jeśli tak, to jaka jest skuteczność leczenia narcyzmu? Warto w tym miejscu podkreślić, że narcyzm jako taki nie jest uważany za chorobę, trudno więc mówić tu o tradycyjnym „leczeniu”. Dostępna jest natomiast psychoterapia narcyzmu.

Narcyzm: psychoterapia

Badania wskazują, że najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z narcystycznym zaburzeniem osobowości jest profesjonalna psychoterapia – najlepiej ta prowadzona w nurcie psychodynamicznym lub nurcie terapii schematów. Psychoterapia narcyzmu to jednak proces długotrwały, zajmujący od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Działaniom psychoterapeutycznym nierzadko towarzyszy także farmakoterapia, szczególnie w przypadku nasilonych stanów lękowych czy depresyjnych, jeśli występują one u osoby, której dotyczy narcyzm. Skuteczność leczenia zależy od wielu czynników, jednak za najważniejszy uważa się nastawienie Pacjenta i siłę jego wewnętrznej potrzeby zmiany.

Narcystyczna przemoc: leczenie

Nie mniejszej niż sam narcyz pomocy potrzebują osoby narażone na narcystyczną przemoc. Leczenie w ich wypadku również może zająć sporo czasu, wymaga bowiem uwolnienia się od manipulacyjnych mechanizmów, którym dana osoba podlegała przez wiele lat. Leczenie skutków przemocy narcystycznej nie zawsze jest łatwe, ale – co warte podkreślenia – jest jak najbardziej możliwe i przynosi pożądane rezultaty. Jednym z nich jest zdobycie bardzo ważnej umiejętności rozpoznawania charakterystycznych symptomów, z jakimi wiążę się narcyzm.

Poradnia PsychoMedic oferuje następujące formy wsparcia dla osób, których doświadczeniem jest narcystyczna przemoc:

  • Warsztaty psychoedukacyjne
  • Psychoterapia (krótko lub długoterminowa)

W procesie zdrowienia ogromne znaczenie może mieć również odpowiednio dobrana grupa wsparcia. Narcyzm osób, z którymi pozostajemy w bliskim kontakcie (partner, rodzic itp.), jest łatwiejszy do „przepracowania” w gronie ludzi, którzy mają na swoim koncie podobne doświadczenia.

Narcystyczna przemoc: warsztaty (Warszawa) w PsychoMedic

Wszystkich, którzy doświadczają bliskiego, codziennego kontaktu z osobą, której problemem jest narcyzm, zapraszamy na profesjonalne warsztaty psychologiczne. Narcyzm to zaburzenie o niezwykle złożonej naturze, przez co jest trudne do rozpoznania dla osoby bez odpowiedniego przygotowania.

Jednodniowe, trwające kilka godzin spotkanie dostarcza ogromu wiedzy na temat zjawiska, jakim jest narcystyczna przemoc. Warsztaty (Warszawa) uczą nie tylko, jak rozpoznawać manipulacyjne zachowania narcyza, ale także – jak skutecznie sobie z nimi radzić. Warsztaty psychologiczne (narcyzm) to również doskonała okazja do spotkania się z jedyną w swoim rodzaju grupą wsparcia. Narcyzm przejawiany przez naszych bliskich to doświadczenie, któremu znacznie łatwiej stawiać czoła, będąc otoczonym gronem życzliwych, rozumiejących osób.

Warsztaty, psychoterapia, grupa wsparcia (narcyzm): skorzystaj z profesjonalnej pomocy w PsychoMedic

Umów się na wstępną konsultację online – zadzwoń: 799-399-499