Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeNatręctwa

Natręctwa

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ: 22 253 88 88

Natręctwa leczenie

W amerykańskim serialu o detektywie Monku główny bohater po każdym podaniu ręki musiał umyć dłoń lub przetrzeć ją chusteczką, a kiedy szedł po chodniku, uważał, żeby nie nadepnąć łączenia płytek. To, co na szklanym ekranie mogło wydawać się zabawne, w rzeczywistości jest sprawiającym cierpienie zaburzeniem. Szacuje się, że nerwica natręctw, a w medycznym języku zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (ang. obsessive-compulsive disorder, OCD), dotyczy nawet 2% populacji.

W poradniach zdrowia psychicznego PsychoMedic przyjmują profesjonalni i doświadczeni w leczeniu natręctw specjaliści. Nasi psychoterapeuci i psychiatrzy w codziennej pracy łączą wieloletnie doświadczenie ze skutecznymi i zgodnymi z najnowszymi wytycznymi metodami terapii OCD. Dzięki temu pomogliśmy już tysiącom Pacjentów. Twoje dobre samopoczucie jest dla nas kluczową wartością – wybierając PsychoMedic masz pewność, że otrzymasz najlepszą możliwą i dostosowaną do swojej indywidualnej sytuacji pomoc.


Natręctwo – definicja

Potocznie nerwica natręctw, a zgodnie z terminologią klasyfikacji chorób zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, to zaburzenie, które charakteryzuje się przymusem wykonywania określonych czynności oraz doświadczaniem niechcianych, przykrych i powtarzających się myśli. To nie choroba, a zespół symptomów, które można opanować pod okiem specjalistów.

Każdemu z nas czasami zdarza się nie pamiętać, czy wyłączyliśmy żelazko. Myśl o tym jest zazwyczaj nieznośna i nie mija, póki tego nie sprawdzimy. Podobnie jest w przypadku OCD, choć na wiele większą skalę — Pacjent pod wpływem natręctw myślowych czuje przymus, aby wykonać natręctwa ruchowe. Myśli zazwyczaj dotyczą czegoś przykrego, budzącego silny niepokój. Aby zmniejszyć napięcie powstałe pod ich wpływem, osoba dotknięta OCD wykonuje określone czynności. Robi to po to, pomóc pozbyć się napięcia, ale ulga przychodzi tylko na chwilę.

Nerwica natręctw – objawy

Nerwica natręctw charakteryzuje się więc więc przykrymi, dezorganizującymi życie symptomami. Główne objawy to obsesje (natręctwa myślowe) i kompulsje (natręctwa ruchowe).

Obsesje to powtarzające się myśli i przekonania, które dominują codzienne życie wewnętrzne Pacjenta. Należą do nich np. obawy przed brudem albo nasilone, uporczywe myśli o tym, żeby zrobić coś niestosownego. Zazwyczaj osoba przeciwstawia się tym myślom i wie, że są one nierealistyczne. Mimo to natręctwa myślowe utrzymują się i powodują niepokój.

Z kolei kompulsje to czynności, które są wielokrotnie powtarzane, gdy pojawi się natrętna myśl. Budzi ona bowiem przymus, aby wykonać jakąś czynność i w ten sposób złagodzić pojawiające się napięcie oraz lęk. W myślach Pacjenta to sposób na to, jak się pozbyć natręctwa. Kompulsje to najczęściej konkretne czynności, które jedynie chwilowo pomagają zneutralizować napięcie, a obsesyjne myśli nawracają i nasilają się.

Schemat obsesja-kompulsja może wyglądać następująco: “Muszę teraz ułożyć wszystkie przedmioty na biurku od najmniejszego do największego, bo jeśli tego nie zrobię, stanie mi się coś złego”. Ten ciąg natrętnych myśli i przymusowych zachowań sprawia Pacjentowi cierpienie.

Natręctwa – rodzaje

W obrazie zaburzenia mogą występować różne natręctwa. Rodzaje symptomów to przede wszystkim wspomniane obsesje i kompulsje. Jednak objawy, w zależności od Pacjenta, mogą wyglądać różnie. W niektórych przypadkach kompulsje stanowią pojedyncze czynności (np. sprawdzanie, czy kurki z wodą są zakręcone), w innych skomplikowane rytuały (np. mycie rąk w narzuconym sobie i zawsze takim samym schemacie). To one są niekiedy pokazywane są w serialach i filmach, tworząc społeczny obraz zaburzenia, jakim jest nerwica natręctw.

Natręctwa kompulsywne nie zawsze muszą dotyczyć wykonywania ruchów, które są widoczne dla otoczenia, (np. mycia rąk). Niekiedy natręctwa kompulsywne mają charakter myśli, jak chociażby liczenia w myślach płytek, po których się idzie. Tym, co różni je od obsesji jest to, że kompulsje mają na celu rozładować napięcie i lęk pojawiające się pod wpływem obsesyjnej myśli, która zjawia się w umyśle pierwsza.

Co ważne, kompulsje muszą być powtarzane tak długo, dopóki Pacjent nie oceni, że są wykonane poprawnie. Jeśli pomyli się w swoim rytuale albo zapomni policzyć latarni na ulicy, wówczas zaczyna od początku. Nerwica natręctw do tego stopnia potrafi spowolnić Pacjenta, że nawet codziennie i zwykłe czynności zajmują mu dużo czasu.

Nerwica natręctw – przyczyny

Przyczyny zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego są złożone — nie ma jednego wytłumaczenia, dlaczego ktoś cierpi z ich powodu. Specjaliści wskazują na powiązania z licznymi czynnikami: nie tylko osobowościowymi i temperamentalnymi, ale i środowiskowymi oraz biologicznymi. Niektóre badania sugerują przyczyny neurologiczne związane z zaburzeniami produkcji serotoniny. Są także doniesienia dotyczące czynników genetycznych — ryzyko wystąpienia zaburzenia dla bliskich krewnych osoby z OCD wynosi 12%.

Nerwica natręctw – jak wyleczyć

“Jak wyleczyć zaburzenie obsesyjno-kompulsywne?”, „Jak się pozbyć tych natręctw?” — to zapewne jedne z najczęściej zadawanych przez Pacjentów pytań. Natręctwa kompulsywne uprzykrzają i dezorganizują im życie, z czasem powodują izolację społeczną, często są również dla Pacjenta powodem do wstydu.

Wsparcie powinno obejmować zarówno konsultację psychiatryczną, jak i psychoterapię. Leczenie pierwszego wyboru OCD to terapia poznawczo-behawioralna oraz leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe/przeciwpsychotyczne w zależności od rodzaju doświadczanych objawów. Taką też pomoc oferuja doświadczeni psychoterapeuci i psychiatrzy w poradniach PsychoMedic. Pomagamy 7 dni w tygodniu w formule stacjonarnej i online.

Cały nasz Zespół wie, że dla osoby zmagającej się z trudnościami psychicznymi bardzo ważne jest odpowiednie podejście i poczucie bezpieczeństwa. W naszych poradniach na każdym etapie kontaktu, już od momentu zapisu na wizytę i rozmowy z Działem Obsługi Pacjenta, możesz liczyć na życzliwość i dyskrecję. Jeśli objawy opisane wyżej brzmią znajomo, jeśli cierpisz z powodu obsesyjnych myśli – nie czekaj i daj nam sobie pomóc.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ: 22 253 88 88

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

lek. Buna Małgorzata

IB 2023-06-07

Oceniam na 5

dr n. med. Jaszke-Psonka Magdalena

Wojciech 2023-05-31

Oceniam na 5

mgr Tomczyk Jowita

Martyna mama Antka 2023-06-02

Oceniam na 5