7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogNie pozwól, by niepokój zepsuł cały twój dzień
Nie pozwól, by niepokój zepsuł cały twój dzień

Nie pozwól, by niepokój zepsuł cały twój dzień

Budzenie się z uczuciem lęku nie jest w dzisiejszych czasach rzadkością. Jeśli akurat nie martwimy się tym co usłyszymy w wiadomościach, niepokoimy się przeładowanym planem zajęć i niekończącą się listą rzeczy do zrobienia. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, by nie pozwolić, aby niepokój zepsuł nam dzień.

1. Zagraj w grę: „Zastanawiam się…”

Dr Susan Jeffers proponuje ćwiczenie, które pomaga przezwyciężyć nawyk zamartwiania. Kiedy się obudzisz, powiedz sobie: „Zastanawiam się, co dzisiaj wydarzy się w moim życiu” (zamiast „Mam nadzieję, że to się zdarzy” albo „Bardzo chcę, aby to się zdarzyło”).

Załóżmy, że masz dziś ważną prezentację w pracy. Powiedzenie „Mam nadzieję, że pójdzie dobrze” spowoduje napięcie mięśni i większy niepokój. Zastąpienie tego stwierdzenia zdaniem „Zastanawiam się, jak wypadnę na prezentacji dzisiaj” doda ci więcej energii. W ten sposób łatwiej ci opanować swoją potrzebę nadmiernej kontroli. Ostatecznie, jeśli zrobiłeś/aś wszystko by dobrze się przygotować, twoje możliwości wpływu na efekt już się skończyły.

Jeffers pisze, że takie zastanawianie się neutralizuje nadzieję i pesymizm jednocześnie. Pozwala na lepsze radzenie sobie z tym, co przyniesie życie. Pomaga porzucić potrzebę kontrolowania tego, czego kontrolować się nie da. Daje to nam poczucie wolności i uwalnia od niepokoju.

2. Unikaj nadmiernego analizowania swojego nastroju

Dr Alice Boyes twierdzi, że im bardziej monitorujemy symptomy naszego niepokoju, tym większy stres zaczynamy odczuwać. Kiedy ludzie skupiają się przede wszystkim na zredukowaniu lęku w swoim życiu, często w ciągu dnia zadają sobie pytanie: „Jak bardzo zestresowany jestem w tym momencie?”. Czasami zastanawiają się nad tym od razu po przebudzeniu. Dr Boyes zauważyła, że takie podejście często wzmaga uczucie niepokoju.

Jeśli należysz do osób, które od razu po przebudzeniu zauważają uczucie ucisku w żołądku lub przyspieszone bicie serca, poświęć chwilę, aby się uspokoić. Chcąc oderwać swoje myśli od niepokojących sygnałów ciała, skup się na swoim otoczeniu: na tym co widzisz, słyszysz i jaki zapach czujesz. Może to pomóc odwrócić twoją uwagę.

3. Postaraj się uspokoić

Kiedy budzisz się zestresowany to znak, że twój mózg zaczął już działać w trybie „walka lub ucieczka”. Dr Melanie Greenberg w swojej książce o stresie „The Stress Proof Brain” proponuje różne ćwiczenia na uspokojenie układu nerwowego. Niektóre z nich wymagają wizualizacji, ale są na tyle szybkie, by wykonać je przed wstaniem z łóżka. Oto jeden z nich:

Wyobraź sobie złoty sznurek (lub strumień światła), który wyrasta z twojego kręgosłupa i prowadzi w dół aż do wnętrza Ziemi. Tam jest on przytwierdzony wielką kotwicą. Spróbuj poczuć to połączenie między twoim ciałem i Ziemią. Wyobraź sobie jak z każdym twoim wdechem i wydechem, twój oddech podróżuje w górę i w dół po złotym sznurku, łącząc cię z Ziemią.

Innym sposobem jest wyobrażenie sobie, że jesteś w spokojnym miejscu np. na plaży lub w chatce w lesie. To ćwiczenie jest najbardziej efektywne, jeśli kiedyś już wyobrażałeś sobie to miejsce ze szczegółami. Kolejnym razem, łatwiej będzie przywołać to uczucie relaksu.

4. Powiedz sobie to, co najbardziej potrzebujesz usłyszeć

Powiedz do siebie łagodnym tonem (w myślach lub na głos) słowa, które najbardziej potrzebujesz usłyszeć w tym momencie.

Przykłady:

Mogę sobie zaufać.

Nie jestem sam, mogę poprosić o pomoc.

Nie zawsze będzie tak jak dzisiaj. Nadejdą lepsze czasy.

Akceptuję siebie takiego, jakim jestem dzisiaj.

Powtarzając te słowa, dbasz o swoje dobre samopoczucie, co ułatwia ci poradzenie sobie z niepokojem o każdej porze dnia i nocy.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88