7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#TwojaPsychikaAktualnościBlogO co pyta psychiatra na pierwszej wizycie?
O co pyta psychiatra na pierwszej wizycie?

O co pyta psychiatra na pierwszej wizycie?

To, o co pyta psychiatra na pierwszej wizycie, w wielu osobach budzi duże obawy. Wielu Pacjentów martwi się, czy uda im się nawiązać kontakt z lekarzem i przekazać informacje na temat stanu zdrowia. Warto wiedzieć jednak, że każda z lekarzem psychiatrą odbywa się według planu, który umożliwia specjaliście zebranie informacji rzetelnie i w sposób komfortowy dla Pacjenta. Poniżej opisujemy jak – krom po kroku – odbywa się konsultacja psychiatryczna w PsychoMedic.

Pierwsza wizyta u psychiatry rozpoczyna się od sprawdzenia Twojej tożsamości: psychiatra poprosi Cię o podanie podstawowych danych osobowych oraz okazanie dowodu osobistego (albo podanie numeru dowodu, jeżeli wizyta odbywa się przez telefon). Następnie lekarz spyta, czy dotychczas odbywałeś/aś leczenie psychiatryczne; jeśli tak, to zapyta o przebieg dotychczasowych dolegliwości i ich leczenia.

Jeżeli to Twoja pierwsza wizyta u lekarza psychiatry, specjalista zapyta najpewniej o to, co i od jak dawna się dzieje. Zapyta o przebieg dolegliwości, główne symptomy oraz o to, czy nie doświadczasz innych trudności psychicznych. Ważne jest, aby opisać specjaliście wszystko, co utrudnia Ci funkcjonować na co dzień. Przykładowo: jeśli Twoim głównym problemem są na przykład trudności ze snem, warto powiedzieć lekarzowi także o wszystkich innych objawach, jakich doświadczasz, choćby zdarzały się rzadziej i były mniej dokuczliwe (np. o tym, że raz na jakiś czas zdarzają Ci się epizody gwałtownego obniżenia nastroju, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie). Wówczas psychiatra dobierze leczenie, które – w miarę możliwości – będzie mogło łagodzić nasilenie wszelkich Twoich symptomów.

Psychiatra zapyta również o:

Twój wiek, stan cywilny, gdzie i z kim mieszkasz, czy i gdzie pracujesz, jaka jest Twoja sytuacja prawna (czy nie masz spraw sądowych w toku) oraz ogólna życiowa

Twoja ogólna sytuacja oraz doświadczane stresy mają bardzo duży wpływ na poziom natężenia objawów ze strony psychiki – dlatego to też wszystko ważne informacje, o które pyta psychiatra na pierwszej wizycie. Wiedza o Twoich  problemach życiowych pozwoli również określić specjaliście, czy leczenie powinno opierać się na stosowaniu leków, czy też najbardziej pomoże Ci psychoterapia. Jeśli w rozwiązaniu Twojego problemu realną pomoc jest w stanie przynieść przede wszystkim terapia, to leki będą wówczas traktowane jako uzupełniająca forma pomocy i zostaną dobrane tak, aby szybko ustabilizować Twój stan i wyciszyć najbardziej dokuczliwe objawy.

Jak wyglądały Twoja młodość i dzieciństwo

Tym, o co psychiatra pyta na pierwszej wizycie jest także to, czy Pacjent/ka doświadczał/a trudności w okresie pierwszych dwóch dekad życia (np. stanów lękowych czy depresyjnych) oraz czy miała poważniejsze problemy z nauką bądź zachowaniem w szkole. Występowanie problemów już w początkowych latach życia może sugerować, że zaburzenia psychiczne rozwijały się już wcześniej a wiedza o tym umożliwi psychiatrze dobranie najodpowiedniejszego leczenia.

Historię rodziny pochodzenia: czy rodzina była pełna? Czy występowały w niej choroby psychiczne, uzależnienia, samobójstwa?

Znajomość Twojej historii rodzinnej pozwoli psychiatrze ustalić, czy Twoje trudności mogą mieć podłoże genetyczne. Te informacje pomogą też specjaliście zadecydować, czy powinien zalecić Ci psychoterapię.

Czy cierpisz na choroby przewlekłe? Przyjmujesz na stałe jakieś leki?

Informacje o chorobach towarzyszących i ich leczeniu są lekarzowi psychiatrze niezbędne, aby dobrać Ci skuteczne i przede wszystkim bezpieczne dla Ciebie leki (tak, aby nie wchodziły w niepożądane interakcje z innymi). Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi nie tylko o lekach, które przepisują Ci inni specjaliści, ale także o wszelkich specyfikach, które przyjmujesz bez recepty (np. suplementach diety).

Urazy głowy z utratą przytomności

Psychiatra może zapytać również o to, czy w Twojej historii medycznej znajdują się zatrucia, napady drgawkowe i padaczkowe lub zapalenie opon mózgowych. Takie epizody mogą nieść konsekwencje dla pracy układu nerwowego, którego działanie w ogromnej mierze przekłada się na funkcjonowanie ludzkiej psychiki.

Czy pijesz alkohol, palisz papierosy? Czy zdarza/zdarzało Ci się sięgać po substancje psychoaktywne? 

Przyznanie się do korzystania z używek może być trudne. To jednak ogromnie ważne, aby powiedzieć specjaliście również o niezdrowych nawykach. To, o co pyta psychiatra na pierwszej wizycie, zawsze jest mu potrzebne tylko i wyłącznie po to, by udzielić Ci jak najskuteczniejszej pomocy – nigdy po to, by oceniać Twoje postępowanie. Pamiętaj też, że obowiązuje go tajemnica lekarska.

Czy doświadczasz lub doświadczałeś/aś myśli samobójczych? Czy zdarzały Ci się lub zdarzają samookaleczenia? 

To pytanie, które psychiatra ma obowiązek zadać na pierwszej konsultacji, aby zadbać o podstawowe bezpieczeństwo Pacjenta. Ważnym jest, aby odpowiedzieć na nie szczerze i, jeśli będzie to konieczne, zastanowić się ze specjalistą, co możecie zrobić wspólnie, aby powstrzymać Twoją chęć do zrobienia sobie krzywdy.

Twoja psychika jest dla nas najważniejsza!

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88