Padaczka (epilepsja). Co każdy w 2021 roku powinien wiedzieć o tej chorobie?
Dzień 14 lutego jest już od wielu lat zdominowany przez walentynkową tradycję. Przypada jednak na niego także inne, ważne „święto” – Światowy Dzień Padaczki. Epilepsja (bo tak fachowo określana jest padaczka) to choroba, na którą w samej Polsce cierpi około pół miliona osób. Niestety wiele z nich nadal spotyka społeczne wykluczenie. Nie pracują lub nie wykonują pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami, miewają problem ze znalezieniem partnera i założeniem rodziny, a niektórzy w ich otoczeniu ich unikają, bo nie wiedzą, co zrobić, gdy nastąpi atak.
Na lęk i stereotypowe przekonania najlepsza jest dawka rzetelnych informacji i wiedzy. Dlatego dziś, z okazji Światowego Dnia Padaczki, dzielimy się z Wami garścią podstawowych faktów na temat epilepsji. Powinien je znać każdy – tak, aby wiedzieć, jak postępować z osobą ze zdiagnozowaną padaczką ze swojego otoczenia, a także gdzie szukać pomocy, jeżeli zauważy objawy u siebie lub kogoś bliskiego.
Padaczka – czym jest i skąd się bierze?
Epilepsja jest wynikiem nieprawidłowej pracy komórek kory mózgowej. U osoby chorej na padaczkę występuje ich nadmierna aktywność, czego skutkiem są powtarzające się epizody gwałtownych wyładowań bioelektrycznych w tych komórkach. Ich konsekwencją jest występowanie u Pacjenta różnego rodzaju napadów padaczkowych, o których piszemy poniżej.
Padaczka może zacząć dawać objawy w każdym wieku, a jej przyczyny u większości chorych pozostają nieznane. W przypadku niewielkiej grupy Pacjentów (maksymalnie kilku procent) za występowanie choroby może odpowiadać defekt pojedynczego genu. Częściej towarzyszy chorobom somatycznym i psychicznym: wiadomo, że na epilepsję są bardziej narażone osoby z wadami wrodzonymi oraz m.in. ze zdiagnozowanym zespołem Alzheimera czy stwardnieniem rozsianym. Padaczka może także rozwinąć się u osób z guzem mózgu i po ciężkim urazie głowy, udarze mózgu lub zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.
Faktem jest, że epilepsja może pojawić się również wskutek nadużywania alkoholu, ale jest to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn. U większości osób, u których została rozpoznana padaczka, jej powody są inne lub pozostają nieznane. Utożsamianie padaczki z chorobą alkoholową jest więc bardzo szkodliwym mitem.
Jakie są objawy padaczki?
Kluczowym objawem epilepsji są tzw. napady padaczkowe. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze są to napady drgawkowe. Objawy padaczki mogą także obejmować symptomy przypominające omdlenie, napad hiperwentylacji lub paniki. Wyróżnia się:
- Napady toniczne, czyli nagłe zesztywnienie ciała – całego lub np. tylko kończyn;
- Napady miokloniczne – silne skurcze mięśni, najczęściej kończyn górnych;
- Napady atoniczne, czyli nagłe zwiotczenie całego ciała, najczęściej połączone z potencjalnie niebezpiecznym upadkiem;
- Napady nieświadomości/częściowo złożone – objawiają się utratą kontaktu z otoczeniem i nagłym przerwaniem wykonywanej czynności na krótki czas (od kilkunastu sekund do 2-3 minut). Czasem Pacjent w trakcie napadu wykonuje mimowolnie różne „bezsensowne” aktywności, np. zaczyna mlaskać, rozpinać guzik koszuli lub powtarzać jakiś inny bezcelowy ruch.
Oprócz tego wyróżnia się oczywiście najbardziej charakterystyczne napady toniczno-kloniczne, tzn. utratę przytomności połączoną z zesztywnieniem całego ciała i silnymi drgawkami. Przed napadem padaczkowym u wielu chorych występuje tzw. aura, czyli objawy zapowiadające atak – mogą być to bóle głowy, trudności z koncentracją lub omamy.
Jeżeli u Ciebie lub znanej Ci osoby wystąpią objawy jakkolwiek przypominające wyżej opisane symptomy padaczki, koniecznie zgłoś się (lub namów bliskiego na wizytę) do lekarza neurologa. Diagnoza padaczki opiera się na wykonaniu bezpiecznego badania EEG i tomografii komputerowej. Leczenie najczęściej polega zaś na wdrożeniu leków przeciwpadaczkowych i wprowadzeniu zmian w diecie. Dobrze dobrana terapia w ponad 2/3 przypadków pozwala na ograniczenie lub nawet całkowitą redukcję napadów u chorego.
Jak postępować z osobą, która ma napad?
Jeżeli ktoś z Twojego otoczenia zwierzy Ci się, że cierpi na epilepsję, lub ktoś Ci bliski właśnie otrzymał taką diagnozę, nie powinno to zmieniać Twojego „spojrzenia” na tę osobę. Jej potencjał, zalety i charakter pozostają niezmienione. Osobę z padaczką najczęściej niszczy nie sama choroba, a stygmatyzacja i lęk ludzi z jej otoczenia przed wystąpieniem napadu w ich obecności.
Chorego, który żyje z diagnozą padaczki już dłuższy czas, najlepiej jest zapytać, jak objawiają się jego napady i jak należy mu wtedy pomóc. Jeżeli w przebiegu ataku nie pojawiają się drgawki ani utrata przytomności, być może wystarczy, że pomożesz mu usiąść i zadbasz o to, aby nie uderzył/a się ani nie upadł/a. Osoby z epilepsją najczęściej są w stanie udzielić dokładnej instrukcji, co pomaga im bezpiecznie przejść przez powtarzające się napady. Wbrew pozorom rzadko kiedy konieczne jest wezwanie pogotowia do kogoś, kto ma zdiagnozowaną padaczkę, i zostanie odpowiednio „zabezpieczony” przez osobę towarzyszącą podczas napadu. Jeśli zaś towarzyszysz komuś, u kogo dopiero została zdiagnozowana padaczka, zachęć ją do opracowania planu postępowania w przypadku ataku razem z prowadzącym lekarzem neurologiem.
Jeżeli napad epilepsji zdarza się po raz pierwszy, powtarza się drugi raz tego samego dnia, doszło do urazu głowy lub chory długo (po kilku godzinach po napadzie) nadal czuje się źle – wezwij pogotowie.
Zapraszamy na stacjonarne (Warszawa, Łódź, Katowice) i wideo- konsultacje z doświadczonymi lekarzami neurologami Kliniki PsychoMedic. Zdiagnozują, wesprą, zaproponują skuteczne leczenie i pomogą cieszyć się życiem pomimo choroby.