Poradnictwo psychologiczne Poznań
Profesjonalna pomoc dla każdego w PsychoMedic
Sprawdź dostępne terminy i umów się na wizytę już dziś: 799 399 399
W życiu każdego z nas może nadejść gorszy moment. Nadmiar obowiązków, problemy rodzinne, przewlekły stres, czy niespodziewany kryzys, wywołany na przykład utratą pracy, czy śmiercią bliskiej osoby – to tylko kilka przykładowych sytuacji, które mogą nas poważnie przytłoczyć i znacznie obniżyć jakość codziennego funkcjonowania. Jeśli zmagasz się z pogorszeniem nastroju, stanami lękowymi lub nieustannym rozdrażnieniem – warto poszukać profesjonalnej pomocy. Oferowane w PsychoMedic poradnictwo psychologiczne pomoże Ci odnaleźć równowagę i nauczyć się, jak lepiej radzić sobie w takich sytuacjach w przyszłości.
We wszystkich naszych placówkach dostępny jest cały wachlarz usług psychologiczno-psychiatrycznych, w tym regularna psychoterapia i doraźne konsultacje psychologiczne. Poznań to jedno z miejsc na mapie Polski, w których mogą Państwo skorzystać z naszych usług stacjonarnie, ale jesteśmy też do dyspozycji w wygodnej formule online. W nagłych, kryzysowych sytuacjach dobrą formą wsparcia może być także interwencja kryzysowa. W Poznaniu przyjmujemy w dwóch wygodnie zlokalizowanych poradniach – przy ul. Głogowskiej 146 i ul. Kazimierza Wielkiego 5/lok u5.
Co to jest poradnictwo psychologiczne i dla kogo jest przeznaczone?
Poradnictwo psychologiczne to forma wsparcia psychologicznego, która ma na celu pomoc osobom doświadczającym różnego rodzaju problemów życiowych, emocjonalnych lub społecznych. Ma ono charakter krótkoterminowy i jest nastawione przede wszystkim na rozwiązanie doświadczanych przez Pacjenta trudności oraz szeroko pojętą psychoedukację.
Poradnictwo psychologiczne doskonale sprawdza się między innymi w przypadku takich problemów, jak:
• nadmierny stres, obniżony nastrój lub poczucie niepokoju,
• kryzysy życiowe,
• trudności w relacjach międzyludzkich,
• problemy natury zawodowej lub rodzinnej,
• poczucie zagubienia, nieumiejętność podjęcia ważnej decyzji,
• trudności w rozumieniu samego siebie,
• obniżone poczucie własnej wartości, nieadekwatna samoocena, i in.
Jak działa poradnictwo psychologiczne i czym różni się od psychoterapii?
Warto wiedzieć, że poradnictwo psychologiczne jest zupełnie inną formą interwencji niż psychoterapia. Najważniejsze różnice polegają na czasie trwania wsparcia (poradnictwo jest z założenia krótkoterminowe, psychoterapia – długoterminowa), a także na zakresie udzielanej pomocy – poradnictwo dotyczy zazwyczaj radzenia sobie z przejściowymi, konkretnymi wyzwaniami życiowymi, a psychoterapia – z głębszymi i bardziej skomplikowanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego (takimi jak np. depresja, stany lękowe, zaburzenia osobowości, i inne).
Proces poradnictwa psychologicznego zamyka się zazwyczaj w kilku spotkaniach, które mają na celu szczegółowe omówienie problemu, próbę ustalenia jego przyczyny, znalezienie rozwiązania oraz wskazanie dalszych możliwych kierunków działania. Poradnictwo psychologiczne pozwala na spokojne przyjrzenie się mechanizmom, które wpływają na sposób naszego funkcjonowania na co dzień, przeanalizowanie obszarów, w których pojawiają się trudności i wypracowanie nowych, bardziej adaptacyjnych sposobów działania i reagowania. Przykładowe problemy, jakie mogą być omawiane na sesjach poradnictwa to: jak lepiej radzić sobie ze złością, jak poprawić zdolność empatycznej komunikacji z innymi, jak radzić sobie z wkraczaniem w kolejne etapy życia (np. w wiek senioralny), itp. Udzielane wsparcie zawsze dostosowywane jest do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Co istotne – poradnictwo nie tylko przynosi szybką i skuteczną ulgę w przeżywanych trudnościach, ale również wyposaża w narzędzia, pozwalające na lepsze radzenie sobie z wyzwaniami natury psychicznej w przyszłości.
Rodzaje poradnictwa psychologicznego
Istnieje kilka typów poradnictwa psychologicznego. Indywidualne poradnictwo psychologiczne (Poznań) przeznaczone jest dla osób, które preferują spotkania z psychologiem jeden na jeden i potrzebują spersonalizowanej pomocy dotyczącej konkretnego, osobistego problemu, z jakim się zmagają. Wyróżnić możemy także między innymi:
• poradnictwo psychologiczne dla dzieci (Poznań) – wsparcie dotyczy najczęściej problemów szkolnych, społecznych lub emocjonalnych dziecka (np. radzenie sobie z fobią szkolną, praca nad poprawą koncentracji itp.),
• poradnictwo psychologiczne dla rodziców (Poznań) – pomoc psychologiczna obejmująca takie tematy, jak wychowywanie i budowanie zdrowej, bezpiecznej relacji z dzieckiem,
• poradnictwo psychologiczne dla dorosłych (Poznań) – skupiające się na przykład na radzeniu sobie ze stresem, budowaniu zdrowej równowagi między życiem zawodowym i osobistym (tzw. work-life balance), itp.
Realizowane przez nas konsultacje z psychologiem (Poznań) przebiegają zawsze w empatycznej, bezpiecznej atmosferze, która buduje przestrzeń na otwarcie się przed Specjalistą. Ze szczególną troską i uważnością podchodzimy do naszych najmłodszych Pacjentów. Konsultacje psychologiczne dla dzieci (Poznań) prowadzone są wyłącznie przez doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych psychologów dziecięcych.
Czym jest interwencja kryzysowa?
W wielkopolskim ośrodku PsychoMedic dostępna jest również psychologiczna interwencja kryzysowa (Poznań i okolice). Jest to forma intensywnej pomocy psychologicznej przeznaczonej dla osób, które niespodziewanie znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i nie potrafią poradzić sobie z nią o własnych siłach. Najczęściej ma to związek z takimi wydarzeniami, jak:
• śmierć bliskiej osoby,
• doświadczanie przemocy,
• rozwód lub rozstanie,
• bycie świadkiem albo uczestnikiem wypadku, czy napaści,
• nagły atak paniki,
• zdrada,
• nadużycia seksualne, i in.
Najważniejsze cele interwencji kryzysowej to szybkie i skuteczne zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz wsparcie w odzyskaniu psychicznej równowagi i kontroli nad sytuacją. Co warte podkreślenia – w PsychoMedic w trybie ciągłym (przez cały tydzień) dostępna jest interwencja kryzysowa psychologiczna (Poznań stacjonarnie lub online). Jeśli więc pilnie poszukujesz psychologicznej pomocy – nie wahaj się i zgłoś się do nas. W sytuacji, gdy nie masz możliwości dotrzeć do naszej placówki osobiście – zawsze dostępna jest zdalna interwencja kryzysowa (telefon Poznań).
Jak umówić się na wizytę w PsychoMedic?
Zachęcamy do skorzystania z wszechstronnego wsparcia oferowanego przez PsychoMedic. Do leczenia podchodzimy holistycznie, oferując nie tylko usługi doświadczonego psychologa, psychoterapeuty i psychiatry, ale również wsparcie z zakresu neurologii, endokrynologii, czy dietetyki. Działamy przez 7 dni w tygodniu – nasza poradnia psychologiczna (Poznań) jest do Państwa dyspozycji codziennie od wczesnych godzin porannych do godz. 21. Aby skorzystać z poradnictwa psychologicznego – wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 799 399 399 lub zarezerwować wizytę za pośrednictwem fioletowej wyszukiwarki na naszej stronie internetowej. Warto wiedzieć, że:
• usługa ograniczona jest do 5 spotkań. Jeśli okażą się one niewystarczające, Pacjent może sięgnąć po inne formy wsparcia, takie jak: psychoterapia, diagnoza psychologiczna, poradnictwo rodzinne (Poznań) lub inne specjalistyczne usługi,
• pojedyncza sesja trwa 50 minut, a opłata za nią pobierana jest z góry,
• najważniejsze cele usługi to: wsparcie w trudnym momencie życia, psychoedukacja (np. dotycząca lęku, zdolności radzenia sobie ze stresem, ADHD, itp.) lub ewentualnie także skierowanie do innych Specjalistów, jeśli będzie to wskazane w danym przypadku.
Jeśli czujesz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje profesjonalnego psychologicznego wsparcia – nie czekaj i umów się na wizytę już dziś. Zapraszamy do kontaktu!