Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogPrzemoc w czasach zarazy. Rozmowa z psychologiem Pawłem Jurasem

Przemoc w czasach zarazy. Rozmowa z psychologiem Pawłem Jurasem

Przemoc w czasach zarazy ma się wyjątkowo dobrze. Co istotne, dotyczy do wszystkich krajów, w których jako jeden z elementów walki z epidemią zastosowano społeczną izolację. O przyczynach niepokojącego zjawiska oraz o tym, jak reagować, gdy obok nas dochodzi do przemocy opowiedział specjalista kliniki PsychoMedic, psycholog Paweł Juras.

 

Według danych przedstawionych przez fundację HumanDoc w trakcie ostatniej izolacji do przemocy domowej dochodziło znacznie częściej niż w neutralnych okolicznościach. Co może być powodem takiego zjawiska?

Jest to oczywiście sama izolacja. Jesteśmy zamknięci w domach, z naszymi bliskimi spędzamy dużo więcej czasu, co do tej pory się nie zdarzało. Do tego dochodzi dużo stresu i napięcia związanego z tym, co będzie dalej – z sytuacją finansową, zawodową. Rodzice niepokoją się o swoich rodziców, czyli dziadków, a także o dzieci – o to, czy uda im się zdać do następnej klasy. Pojawia się więc bardzo dużo napięcia związanego z tym, co będzie dalej. W tej sytuacji ludzie zaczynają koncentrować się na tym, żeby przetrwać. Jeśli zatem pojawia się w tym wszystkim dziecko, które chce coś od rodzica, a ten jest napięty i skoncentrowany na tym, aby załatwić pewne sprawy, wówczas pojawiają się nerwy i złość.

 

Z danych tej samej fundacji wynika także, że przemoc coraz częściej pojawia się w tak zwanych „dobrych domach”, w których nigdy wcześniej do niej nie dochodziło. Czy istnieją techniki, które umożliwią zapobieganie przemocy, sposoby radzenia sobie z nadmiernym stresem?

Kiedy przemoc już występuje, wtedy jest już za późno. Natomiast aby się jej ustrzec, dobrze byłoby rozmawiać ze swoim współmałżonkiem. Są to najprostsze rzeczy. Rozmowa o frustracji, która w nas występuje, o niepokojach. Warto mówić o tym, że denerwujemy się na dziecko, że jest nam ciężko, że mamy już dość. Wtedy prawdopodobnie współmałżonek, jeśli będzie współodczuwał, powie nam, że czuje podobnie. Można w ten sposób nawzajem się rozładować, aby emocje nie musiały skupiać się na dziecku. Podstawą jest zatem rozmowa ze współmałżonkiem. Można też dogadać się, podzielić obowiązki, poinformować o swoim przeciążeniu. To byłaby sytuacja idealna. Jeśli jeden z rodziców pracuje, a drugi cały czas opiekuje się dzieckiem, ktoś zawsze może czuć się tu poszkodowany i przeciążony. Wymieniając się opieką każdemu z rodziców powinno być łatwiej znieść tę sytuację. Warto też włączyć do swojego dnia techniki relaksacyjne Jacobsona, które bez problemu można znaleźć na YouTube. Warto włączać go wieczorem, kiedy już wszyscy śpią, aby się wyciszyć, zmniejszyć napięcie i spokojnie pójść spać. Wówczas będzie nam łatwiej wejść w kolejny dzień i znieść trud, z którym mierzymy się teraz wszyscy.

 

Przemoc stosunkowo często idzie w parze z uzależnieniem, w tym na przykład uzależnieniem od alkoholu. W kontekście przemocy spowodowanej izolacją często mówi się o tym, że osoby uzależnione, poddawane terapii, w tym momencie były niekiedy zmuszone tę terapię przerwać. Jak na osobę stosującą przemoc, agresywną, która poddała się leczeniu, może zadziałać jego przerwanie?

Taka osoba nie ma wówczas nikogo, kto pomógłby jej się rozładować. Kogoś, kto pomoże omówić to, co dzieje się w środku, pozbyć napięć. Ta osoba zaczyna radzić sobie starymi metodami, które zna – pije (lub zażywa substancje psychoaktywne) albo wyładowuje złość na najbliższych. Sięga zatem do zachowań, które w toku terapii miały zostać wyeliminowane. Taki człowiek po prostu nie zna innych sposobów. Jemu samemu też musi być bardzo trudno, jako sprawcy przemocy. Brzmi to może absurdalnie, ale ta osoba nie wie, jak inaczej sobie poradzić. Jego rodzina cierpi na tym dosłownie.

 

W jaki sposób możemy reagować jeśli wiemy na przykład, że w sąsiednim mieszkaniu dochodzi do przemocy domowej – wobec partnera/partnerki lub wobec dzieci?

To zależy, jak blisko jesteśmy z tymi osobami. Jeżeli jesteśmy dość blisko i na przykład możemy porozmawiać z sąsiadem czy sąsiadką – warto o tym powiedzieć. Warto poinformować, że też jesteśmy sfrustrowani, zaoferować pomoc, podsunąć rozwiązania, aby wesprzeć daną osobę. Jeśli natomiast nie wywołuje to reakcji, trzeba zawiadomić odpowiednie służby, aby ktoś mógł się tym zaopiekować. Warto to zrobić, abyśmy sami nie czuli się obciążeni lub nie musieli udawać, że nie słyszymy tego, co dzieje się za ścianą.

 

A gdzie szukać obecnie pomocy będąc ofiarą przemocy domowej?

Możemy jej szukać w telefonach zaufania lub prywatnych klinikach – do państwowych aktualnie bardzo ciężko jest się dostać. Można wówczas odbywać sesje online lub rozmowy telefoniczne z odpowiednimi, wykształconymi w tym kierunku ludźmi.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88