Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomePTSD

PTSD

Zadając pytanie, co to jest zespół stresu pourazowego, zetknęlibyśmy się pewnie z częstymi odpowiedziami, że to zaburzenie, które dotyka ludzi bezpośrednio stykających się z wojną i dużymi kataklizmami. Fakty są jednak takie, że PTSD może rozwinąć się także wskutek wielu innych, częstszych wydarzeń. W Klinikach PsychoMedic od lat diagnozujemy i obejmujemy kompleksową terapią osoby, które cierpią z powodu zespołu stresu pourazowego. Wiemy, jak pomóc w przepracowaniu doświadczonej traumy i powrocie do wcześniejszej radości z życia.

W naszych poradniach zdrowia psychicznego przyjmują specjaliści doświadczeni w pracy z osobami po traumatycznych doświadczeniach. Pracujemy zgodnie z najnowszymi wytycznymi dla leczenia PTSD. Co to jest, jak długo może trwać, co zrobić, jeżeli podejrzewamy PTSD u siebie lub bliskiej osoby, jak sobie pomóc i jak wygląda leczenie – na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Mamy nadzieję, że okaże się przydatny dla tych z Państwa, którzy poszukują pomocy.

PTSD – co to jest?

PTSD

PTSD (post-traumatic stress disorder, czyli zespół stresu pourazowego) to zaburzenie natury psychicznej, które może rozwinąć się wskutek doświadczenia lub bycia świadkiem takiego wydarzenia, które wiązało się z zagrożeniem bezpieczeństwa, zdrowia lub życia swojego bądź drugiej osoby. Takim zdarzeniem może być katastrofa naturalna lub drogowa, napaść, gwałt, ale także otrzymanie informacji o śmierci bliskiej osoby (szczególnie w traumatycznych okolicznościach) lub przejście poważnej choroby/operacji – własnej lub kogoś bliskiego. Nasz system przetwarzania informacji jest wskutek doświadczonej traumy tak przeciążony, że nie potrafi już nam „podpowiadać”, jak sobie radzić z przeżytym stresem i późniejszymi zdarzeniami dnia codziennego. Konsekwencją jest pojawienie się objawów PTSD.


Zespół stresu pourazowego – objawy

Objawy pojawiają się z reguły w okresie od 1 do 6 miesięcy po doświadczonej traumie. Są to przede wszystkim:

 • Nawracające, uporczywe wspomnienia o traumatycznym doświadczeniu (tzw. ruminacje). Mogą przyjmować postać natrętnych myśli lub koszmarów sennych;
 • Unikanie miejsc, osób i przedmiotów, które nasuwają skojarzenia z traumą;
 • Obniżony nastrój, drażliwość, czasem także trudności z regulacją emocji i wybuchy gniewu;
 • Niemożność czerpania przyjemności z aktywności, które dotychczas sprawiały radość;
 • Objawy fizyczne – częste bóle głowy, brzucha, problemy żołądkowe, ogólne złe samopoczucie fizyczne.

Uważa się, że zespół stresu pourazowego u dzieci daje generalnie podobne symptomy, co u dorosłych. U młodszych dzieci cierpienie psychiczne może jednak objawiać się sprawianiem trudności wychowawczych i zaburzeniami zachowania. Nawracające wspomnienia dzieci mogą zaś wyrażać poprzez zabawę, w której odtwarzają traumatyczne zdarzenie, jakiego doświadczyły.

Zespół stresu pourazowego – jak długo trwa?

Warto podkreślić, że nie u każdej osoby, która doświadczyła traumy, PTSD się rozwinie. Jeżeli Pacjent od razu po dramatycznym przeżyciu uzyska fachową pomoc psychologa, który podpowie mu, jak sobie radzić, lub pełne empatii i zrozumienia wsparcie bliskich, może przepracować traumę samodzielnie i nie doświadczać w późniejszym okresie poważniejszych objawów. Jeśli jednak pojawiają się objawy wskazujące na PTSD – takie, jak wymienione powyżej – terapia (a często także pomoc lekarza psychiatry jest niezbędna). Bez tego nieleczony zespół stresu pourazowego będzie utrzymywał się latami.

Co zrobić, jeżeli podejrzewamy u siebie PTSD?

Psychoterapeuta to specjalista, do którego najlepiej jest skierować swoje kroki, gdy podejrzewamy u siebie zespół stresu pourazowego. Test (diagnoza w kierunku PTSD) przeprowadzany przez terapeutę opiera się na wywiadzie zbieranym w przyjaznej atmosferze. Jeżeli jest to konieczne, zalecamy dodatkową wizytę u specjalisty diagnosty, który potwierdza lub wyklucza rozpoznanie na bazie specjalistycznych kwestionariuszy, które otrzymasz do wypełnienia. Każda konsultacja, test i diagnoza psychologiczna w kierunku zespołu stresu pourazowego odbywa się w naszych klinikach z atmosferze pełnej delikatności, szacunku i troski o komfort Pacjenta.

Spotkanie ze specjalistą jest czymś, czego nie warto się bać – gabinet psychoterapeuty jest miejscem, w którym będziesz mógł/a zyskać wsparcie i odzyskać poczucie bezpieczeństwa, jakie zabiera nieleczony zespół stresu pourazowego.

Zespół stresu pourazowego – leczenie i terapia

W Klinikach PsychoMedic stosujemy zalecane i skuteczne metody leczenia i terapii PTSD.

Psychoterapia. Oferujemy psychoterapię prowadzoną przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów. Prowadzimy m.in. zalecaną w przypadku PTSD terapię metodą EMDR. Nasi psychoterapeuci dziecięcy leczą także zespół stresu pourazowego u dzieci i młodzieży, aktywnie współpracując z rodzinami i szkołą Pacjenta.

Psychoedukacja dla rodziny. Często otrzymujemy telefony od bliskich Pacjentów, którzy nie wiedzą, co zrobić w sytuacji, gdy u ukochanej osoby został zdiagnozowany zespół stresu pourazowego – jak pomóc i postępować. Nasi psycholodzy chętnie służą wsparciem także bliskim osób, które zmagają się z PTSD, i które często także cierpią wskutek tego, co się stało. Oferujemy spotkania psychoedukacyjne, na których specjalista przystępnym językiem tłumaczy, co to jest zespół stresu pourazowego, co dzieje się z bliską osobą i jak z nią postępować, aby pomóc jej powrócić do psychicznej równowagi.

Terapia farmakologiczna pod opieką lekarza psychiatry. W razie potrzeby psychoterapeuta lub psycholog diagnosta kieruje Pacjenta do psychiatry doświadczonego w pracy z osobami po traumatycznych przeżyciach. Lekarz ordynuje w takich sytuacjach leczenie bezpiecznymi lekami przeciwdepresyjnymi lub przeciwlękowymi, które wyciszają najbardziej dokuczliwe objawy i wspierają proces psychoterapii.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ: 799 399 499

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

WARSZAWA


 • mgr Tomasz Żółtak

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  mgr Tomasz ŻółtakKonsultacja psychologiczna, Psychoterapia dorosłych i młodzieży od 14 r.ż.ocena: 5/5 opinii: 3
  13:00 kolejny termin
 • mgr Filip Pierowski

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  mgr Filip PierowskiKonsultacja Psychologiczna, Psychoterapiaocena: 5/5 opinii: 6
  15:00 kolejny termin
 • mgr Daniel Wichiciel

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  mgr Daniel WichicielPsychoterapiaocena: 0/5 opinii: 0
  17:00 kolejny termin
 • mgr Katarzyna Parzonko

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  mgr Katarzyna ParzonkoKonsultacja psychologiczna, psychoterapia dzieci i młodzieżyocena: 0/5 opinii: 0
  18:0019:0020:00 kolejny termin

ŁÓDŹKATOWICEKRAKÓW


 • mgr Bartosz Wójcik

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  mgr Bartosz WójcikKonsultacja psychologiczna, Psychoterapiaocena: 0/5 opinii: 0
  10:0011:0012:0013:00 kolejny termin
 • mgr Natalia Harasimowicz

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  mgr Natalia HarasimowiczKonsultacja psychologiczna, Psychoterapiaocena: 5/5 opinii: 3
  14:00 kolejny termin
 • mgr Katarzyna Berdys

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  mgr Katarzyna BerdysKonsultacja psychologiczna, Psychoterapia, Diagnoza Psychologiczna Dzieciocena: 5/5 opinii: 1
  8:30 kolejny termin
 • lek. Hubert Mucha

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  lek. Hubert MuchaKonsultacja psychiatryczna dzieci, młodzieży, dorosłychocena: 0/5 opinii: 0
  15:30 kolejny termin

WROCŁAW


 • mgr Jolanta Piasecka

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  mgr Jolanta PiaseckaKonsultacja psychologiczna, psychodietetyczna i psychoterapiaocena: 0/5 opinii: 0
  14:0020:00 kolejny termin
 • mgr Anna Suwała

  Psychoterapeuta

  Termin na jutro:
  mgr Anna SuwałaKonsultacja psychologiczna, Psychoterapia dzieci od 7 r.ż. oraz dorosłychocena: 5/5 opinii: 1
  16:00 kolejny termin

POZNAŃ • Rejestracja do wybranego przez Ciebie specjalisty odbywa się wyłączenie telefonicznie przez Recepcję. Dziękujemy.

  Telefon rejestracji 799-399-499


GDAŃSKBYDGOSZCZPOZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW


mgr Katarzyna Ognik-Jakubowska

2019-12-18

Wszystkie pozytywne opinie, którymi kierowałam się przy wyborze terapeuty są zupełnie zasłużone. Polecam Panią Kasię, jest pełna empatii i zrozumienia, ciepła, życzliwa. Tworzy przyjazną ...


mgr Tomasz Żółtak

2020-04-14

Oceniam na 5


mgr Paulina Woźniak

Weronika 2021-04-29

Oceniam na 5.