Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomePTSD

PTSD

Zadając pytanie, co to jest zespół stresu pourazowego, zetknęlibyśmy się pewnie z częstymi odpowiedziami, że to zaburzenie, które dotyka ludzi bezpośrednio stykających się z wojną i dużymi kataklizmami. Fakty są jednak takie, że PTSD może rozwinąć się także wskutek wielu innych, częstszych wydarzeń. W Klinikach PsychoMedic od lat diagnozujemy i obejmujemy kompleksową terapią osoby, które cierpią z powodu zespołu stresu pourazowego. Wiemy, jak pomóc w przepracowaniu doświadczonej traumy i powrocie do wcześniejszej radości z życia.

W naszych poradniach zdrowia psychicznego przyjmują specjaliści doświadczeni w pracy z osobami po traumatycznych doświadczeniach. Pracujemy zgodnie z najnowszymi wytycznymi dla leczenia PTSD. Co to jest, jak długo może trwać, co zrobić, jeżeli podejrzewamy PTSD u siebie lub bliskiej osoby, jak sobie pomóc i jak wygląda leczenie – na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Mamy nadzieję, że okaże się przydatny dla tych z Państwa, którzy poszukują pomocy.

PTSD – co to jest?

PTSD
PTSD

PTSD (post-traumatic stress disorder, czyli zespół stresu pourazowego) to zaburzenie natury psychicznej, które może rozwinąć się wskutek doświadczenia lub bycia świadkiem takiego wydarzenia, które wiązało się z zagrożeniem bezpieczeństwa, zdrowia lub życia swojego bądź drugiej osoby. Takim zdarzeniem może być katastrofa naturalna lub drogowa, napaść, gwałt, ale także otrzymanie informacji o śmierci bliskiej osoby (szczególnie w traumatycznych okolicznościach) lub przejście poważnej choroby/operacji – własnej lub kogoś bliskiego. Nasz system przetwarzania informacji jest wskutek doświadczonej traumy tak przeciążony, że nie potrafi już nam „podpowiadać”, jak sobie radzić z przeżytym stresem i późniejszymi zdarzeniami dnia codziennego. Konsekwencją jest pojawienie się objawów PTSD.

Zespół stresu pourazowego – objawy

Objawy pojawiają się z reguły w okresie od 1 do 6 miesięcy po doświadczonej traumie. Są to przede wszystkim:

  • Nawracające, uporczywe wspomnienia o traumatycznym doświadczeniu (tzw. ruminacje). Mogą przyjmować postać natrętnych myśli lub koszmarów sennych;
  • Unikanie miejsc, osób i przedmiotów, które nasuwają skojarzenia z traumą;
  • Obniżony nastrój, drażliwość, czasem także trudności z regulacją emocji i wybuchy gniewu;
  • Niemożność czerpania przyjemności z aktywności, które dotychczas sprawiały radość;
  • Objawy fizyczne – częste bóle głowy, brzucha, problemy żołądkowe, ogólne złe samopoczucie fizyczne.

Uważa się, że zespół stresu pourazowego u dzieci daje generalnie podobne symptomy, co u dorosłych. U młodszych dzieci cierpienie psychiczne może jednak objawiać się sprawianiem trudności wychowawczych i zaburzeniami zachowania. Nawracające wspomnienia dzieci mogą zaś wyrażać poprzez zabawę, w której odtwarzają traumatyczne zdarzenie, jakiego doświadczyły.

Zespół stresu pourazowego – jak długo trwa?

Warto podkreślić, że nie u każdej osoby, która doświadczyła traumy, PTSD się rozwinie. Jeżeli Pacjent od razu po dramatycznym przeżyciu uzyska fachową pomoc psychologa, który podpowie mu, jak sobie radzić, lub pełne empatii i zrozumienia wsparcie bliskich, może przepracować traumę samodzielnie i nie doświadczać w późniejszym okresie poważniejszych objawów. Jeśli jednak pojawiają się objawy wskazujące na PTSD – takie, jak wymienione powyżej – terapia (a często także pomoc lekarza psychiatry jest niezbędna). Bez tego nieleczony zespół stresu pourazowego będzie utrzymywał się latami.

Co zrobić, jeżeli podejrzewamy u siebie PTSD?

Psychoterapeuta to specjalista, do którego najlepiej jest skierować swoje kroki, gdy podejrzewamy u siebie zespół stresu pourazowego. Test (diagnoza w kierunku PTSD) przeprowadzany przez terapeutę opiera się na wywiadzie zbieranym w przyjaznej atmosferze. Jeżeli jest to konieczne, zalecamy dodatkową wizytę u specjalisty diagnosty, który potwierdza lub wyklucza rozpoznanie na bazie specjalistycznych kwestionariuszy, które otrzymasz do wypełnienia. Każda konsultacja, test i diagnoza psychologiczna w kierunku zespołu stresu pourazowego odbywa się w naszych klinikach z atmosferze pełnej delikatności, szacunku i troski o komfort Pacjenta.

Spotkanie ze specjalistą jest czymś, czego nie warto się bać – gabinet psychoterapeuty jest miejscem, w którym będziesz mógł/a zyskać wsparcie i odzyskać poczucie bezpieczeństwa, jakie zabiera nieleczony zespół stresu pourazowego.

Zespół stresu pourazowego – leczenie i terapia

W Klinikach PsychoMedic stosujemy zalecane i skuteczne metody leczenia i terapii PTSD.

Psychoterapia. Oferujemy psychoterapię prowadzoną przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów. Prowadzimy m.in. zalecaną w przypadku PTSD terapię metodą EMDR. Nasi psychoterapeuci dziecięcy leczą także zespół stresu pourazowego u dzieci i młodzieży, aktywnie współpracując z rodzinami i szkołą Pacjenta.

Psychoedukacja dla rodziny. Często otrzymujemy telefony od bliskich Pacjentów, którzy nie wiedzą, co zrobić w sytuacji, gdy u ukochanej osoby został zdiagnozowany zespół stresu pourazowego – jak pomóc i postępować. Nasi psycholodzy chętnie służą wsparciem także bliskim osób, które zmagają się z PTSD, i które często także cierpią wskutek tego, co się stało. Oferujemy spotkania psychoedukacyjne, na których specjalista przystępnym językiem tłumaczy, co to jest zespół stresu pourazowego, co dzieje się z bliską osobą i jak z nią postępować, aby pomóc jej powrócić do psychicznej równowagi.

Terapia farmakologiczna pod opieką lekarza psychiatry. W razie potrzeby psychoterapeuta lub psycholog diagnosta kieruje Pacjenta do psychiatry doświadczonego w pracy z osobami po traumatycznych przeżyciach. Lekarz ordynuje w takich sytuacjach leczenie bezpiecznymi lekami przeciwdepresyjnymi lub przeciwlękowymi, które wyciszają najbardziej dokuczliwe objawy i wspierają proces psychoterapii.

Umów się online na wizytę lub zadzwoń do nas: 22-253-88-88

 

Specjaliści pomagający w tych trudnościach:

Kliniki PsychoMedic.pl w Warszawiedr Monika Tarpiłowska
Zadzwoń

dr Monika Tarpiłowska
Zadzwoń

Konsultacja Psychiatryczna

Specjalista psychiatra. Leczy pacjentów od 2009r. Konsultuje młodzież od 14 r.ż. oraz dorosłych. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką oraz Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy. Obecnie kończy studia doktoranckie z zakresu psychiatrii na UM w Łodzi. W pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem szeroko rozumianej stygmatyzacji chorób i zaburzeń psychicznych. W obszarze jej zainteresowań znajdują się zagadnienia szeroko pojętej traumy w szczególności temat PTSD.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul.Boya-Żeleńskiego 6, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

mgr Małgorzata Walęcka
Zadzwoń

mgr Małgorzata Walęcka
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Diagnoza psychologiczna,

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Superwizor terapii poznawczo-behawioralnej w trakcie szkolenia akredytowanego przez PTTPiB. Specjalizuje się w diagnostyce psychologicznej i neuropsychologicznej osób dorosłych, w tym diagnozie neurorozwojowej (spektrum autyzmu, ADHD). Diagnozuje oraz konsultuje w j.angielskim (certyfikat j. angielskiego C2).

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul.Boya-Żeleńskiego 6, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.dr n.społ. Maria Szczepaniak
Zadzwoń

dr n.społ. Maria Szczepaniak
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, terapeuta EMDR. Pracuje z osobami dorosłymi, prowadząc indywidualne sesje terapeutyczne. Specjalizuje się w terapii traumy, zaburzeń lękowych, afektywnych oraz osobowości. Swoją pracę poddaje systematycznej superwizji.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Grochowska 217, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

dr Angelika Szulborska
Zadzwoń

dr Angelika Szulborska
Zadzwoń

konsultacja psychiatryczna

Lekarz specjalista się w psychiatrii dorosłych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych u dorosłych (zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe i adaptacyjne, PTSD, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia dysocjacyjne i somatyzacyjne).

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Grochowska 217, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


dr n. hum. Magdalena Nowicka
Zadzwoń

dr n. hum. Magdalena Nowicka
Zadzwoń

Konsultacja Psychologiczna, Psychoterapia

Psycholog, dr nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii, od kilkunastu lat aktywnie działający psychoterapeuta poznawczo-behawioralny dzieci, młodzieży i osób dorosłych, superwizor terapii poznawczo-behawioralnej, coach umiejętności rodzicielskich, psycholog praktyk pracujący w roli diagnosty. Posiada certyfikat terapeuty poznawczo-behawioralnego (CBT Warszawa). Jest również psychoterapeutą nurtu integrującego (Polski Instytut Psychoterapii Integratywnej).

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul.Lanciego 19 lok. 135, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


dr Angelika Szulborska
Zadzwoń

dr Angelika Szulborska
Zadzwoń

konsultacja psychiatryczna

Lekarz specjalista się w psychiatrii dorosłych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych u dorosłych (zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe i adaptacyjne, PTSD, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia dysocjacyjne i somatyzacyjne).

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Wileńska 37/39, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

Kliniki PsychoMedic.pl w Łodzimgr Maja Zawadzka
Zadzwoń

mgr Maja Zawadzka
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka CBT, interwent kryzysowy. Ukończyła zaawansowane szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie poznawczo-behawioralnym. Od 2011 roku pracuje z osobami potrzebującymi profesjonalnej pomocy z powodu różnorodnych przyczyn zaburzeń funkcjonowania psychospołecznego. Pomaga osobom, doświadczającym kryzysu w nowej lub trudnej sytuacji życiowej, po sytuacjach traumatycznych. Specjalizuje się w terapii zaburzeń lękowych, zaburzeń afektywnych, zaburzeń nerwicowych, stresu pourazowego PTSD oraz nadużywania substancji psychoaktywnych. Konsultuje Pacjentów anglojęzycznych.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, Al. Kościuszki 13, Łódź

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


dr Monika Tarpiłowska
Zadzwoń

dr Monika Tarpiłowska
Zadzwoń

Konsultacja Psychiatryczna

Specjalista psychiatra. Leczy pacjentów od 2009r. Konsultuje młodzież od 14 r.ż. oraz dorosłych. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką oraz Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy. Obecnie kończy studia doktoranckie z zakresu psychiatrii na UM w Łodzi. W pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem szeroko rozumianej stygmatyzacji chorób i zaburzeń psychicznych. W obszarze jej zainteresowań znajdują się zagadnienia szeroko pojętej traumy w szczególności temat PTSD.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, Al. Armii Krajowej 34a, Łódź

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.