7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogCzy do seksuologa trzeba mieć skierowanie? Kiedy iść na wizytę?
Czy do seksuologa trzeba mieć skierowanie? Kiedy iść na wizytę?

Czy do seksuologa trzeba mieć skierowanie? Kiedy iść na wizytę?

Skierowanie do seksuologa, psychoterapeuty albo innego specjalisty od zdrowia psychicznego jest niezbędne, aby móc umówić się na wizytę refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mimo tego, że w kolejce do specjalistycznych konsultacji „na fundusz” stoją tylko osoby ze wskazaniami stwierdzonymi przez innego lekarza, to czas oczekiwania na te wizyty wynosi od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Istnieje na szczęście alternatywne rozwiązanie, jakim jest skorzystanie z usługi placówki prywatnej i opłacenie wizyty z własnej kieszeni. Taka inwestycja zwraca się poprzez możliwość odbycia wizyty w dogodnym dla nas dniu i godzinie, w komfortowych warunkach, i bezpośrednio po zauważeniu niepokojących dolegliwości. Szybkie sięgnięcie po pomoc to również szansa na szybkie odzyskanie dobrego samopoczucia.

Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie?

Prywatnie można skorzystać m.in. z pomocy seksuologa, czyli specjalisty, który zajmuje się wszelkiego rodzaju trudnościami w obszarze życia intymnego. W PsychoMedic nie jest wymagane skierowanie do seksuologa (ani do żadnego innego z naszych specjalistów). Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub umówisz się na wizytę za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. Przeczytaj, kiedy warto zgłosić się do specjalisty z zakresu seksuologii, i jakie formy pomocy możemy Ci zaproponować.

Skierowanie do seksuologa: kiedy warto rozważyć konsultację?

Doświadczenie naszych terapeutów i lekarzy innych specjalności pokazuje, że problemy seksuologiczne dają czasem symptomy, które kojarzą się z innymi dziedzinami medycyny:

  • Psycholodzy i terapeuci często kierują do seksuologa tych Pacjentów, którzy odczuwają zawstydzenie i zażenowanie na myśl o kontaktach seksualnych, i/lub odczuwają blokadę przed rozpoczęciem bądź wznowieniem życia seksualnego.
  • Neurolodzy proponują konsultację seksuologiczną Pacjentom, którzy relacjonują drętwienie członka podczas stosunku, i Pacjentkom, które skarżą się na skurcze pochwy i silny ból przy próbach wprowadzenia członka.
  • Endokrynolodzy mogą skierować do seksuologa Pacjentów i Pacjentki, którzy skarżą się na spadek libido lub niedostateczne nawilżenie (lubrykację) pochwy. Przyczyny takich problemów często tkwią w zaburzeniach hormonalnych, które diagnozuje endokrynolog, ale jeśli badania krwi i inne nie wykażą nieprawidłowości, warto porozmawiać z lekarzem seksuologiem.
  • Psychiatrzy również mają często do czynienia z Pacjentami, którzy relacjonują spadek libido lub trudności z osiągnięciem orgazmu. Takie problemy mogą być objawem rożnych zaburzeń zdrowia psychicznego, np. depresji lub zaburzeń lękowych. Jeśli jednak całościowe badanie psychiatryczne tego nie potwierdza, psychiatra uznaje, że podłożem takich trudności Pacjenta są zaburzenia seksualne, i kieruje na wizytę do seksuologa.

Jeśli jesteś już naszym Pacjentem(-ką) i zastanawiasz się, czy do seksuologa trzeba mieć skierowanie, to oczywiście nie ma takiej konieczności. Jeśli taką wizytę zasugerował Ci Twój psychoterapeuta lub inny lekarz, to nie musi wystawiać Ci żadnego skierowania pisemnego – wystarczy, że umówisz wizytę w rejestracji. Warto wiedzieć, że nasz seksuolog będzie miał dostęp do Twojej elektronicznej dokumentacji medycznej z innych wizyt zrealizowanych w PsychoMedic.

Powyższe objawy to najczęstsze dolegliwości, z którymi stykają się nasi terapeuci i lekarze innych specjalności, a które są wskazaniem do konsultacji seksuologicznej. Do seksuologa możesz jednak zgłosić się również w sytuacji, gdy nikt Ci tego nie zasugerował, ale niepokoi Cię coś – cokolwiek – co dotyczy Twojej seksualności.

Kiedy do lekarza-seksuologa, a kiedy do psychologa-seksuologa?

Zauważyłeś(-aś) pewnie, że powody zgłoszeń do seksuologa mogą być bardzo różne. Choć wszystkie oczywiście wiążą się z seksualnością, to niektóre mają więcej wspólnego z trudnościami i blokadami psychicznymi, zaś inne z czynnikami somatycznymi, czyli płynącymi z ciała.

Lekarz seksuolog zajmuje się leczeniem zaburzeń fizjologicznych funkcji seksualnych. Wykorzystywane przez niego metody to głównie farmakoterapia, ćwiczenia rozciągające, rozluźniające i zmiana technik technik współżycia. Zapraszamy do niego osoby, które dostrzegają u siebie:

  • Zaburzenia erekcji i zaburzenia wytrysku (stosunek trwa poniżej 3 minut od momentu wprowadzenia członka do pochwy);
  • Trudność z wprowadzeniem członka do pochwy – ból/skurcze pochwy i ud u kobiety;
  • Ból, pieczenie lub innego rodzaju dyskomfort przy stosunku;
  • Zaburzenia popędu seksualnego, spadek libido, trudność w osiągnięciu satysfakcjonującego poziomu podniecenia – także w okresie ciąży i połogu;
  • Trudność lub całkowita niezdolność do osiągnięcia orgazmu;
  • Objawy parafilii – kiedy podniecenie i satysfakcja seksualna są możliwe tylko i wyłącznie pod warunkiem obecności jakiegoś bodźca lub zaistnienia określonych okoliczności, np. konkretnego stroju partnera(-ki), odbywania stosunku w miejscu publicznym itp.

Lekarz seksuolog zajmuje się także opiniowaniem osób transpłciowych, czyli utożsamiających się z inną płcią niż ta, która została im przypisana przy urodzeniu. To pierwszy specjalista, do którego należy udać się, gdy potrzebujesz pisemnej diagnozy, aby dokonać korekty płci.

Psycholog seksuolog (psychoterapeuta seksuolog) jest natomiast specjalistą, którzy wykorzystuje techniki psychoterapeutyczne, aby pomagać osobom zmagającym się z niekorzystnymi przekonaniami, barierami i postawami utrudniającymi satysfakcję z życia seksualnego. Do terapeuty-seksuologa warto udać się, kiedy:

  • Podejrzewasz u siebie uzależnienie od seksu/masturbacji/pornografii/podglądania innych osób;
  • Masturbacja staje się główną metodą rozładowania napięcia, ucieczki od stresu i doświadczanych problemów;
  • Doświadczasz bólu lub dyskomfortu przy stosunku i podejrzewasz, że ma to podłoże psychiczne;
  • Odczuwasz silną niechęć lub blokadę przed rozpoczęciem/wznowieniem życia seksualnego;
  • Chciał(a)byś coś zmienić w swoim sposobie nawiązywania i budowania relacji seksualnych;
  • Doświadczyłeś(-aś) w przeszłości jakiegokolwiek wydarzenia, które negatywnie rzutuje na Twoje aktualne życie intymne.

Co jeszcze warto wiedzieć o prywatnej konsultacji seksuologicznej?

  • Możesz otrzymać w jej trakcie receptę na leki refundowane, zwolnienie l4 i zaświadczenie lekarskie. Nie ma znaczenia, czy odbyłeś(-aś) wizytę prywatną, czy na NFZ – jeśli jesteś ubezpieczony(-a), to przysługuje Ci refundacja na leki przepisane przez lekarza. Specjalista prywatnie ma również prawo wystawić Ci l4, choć w przypadku konsultacji seksuologicznych taka konieczność pojawia się raczej rzadko. Seksuolodzy często wystawiają natomiast zaświadczenia lekarskie, zazwyczaj dotyczące diagnozy transpłciowości.
  • Jeśli to potrzebne, otrzymasz skierowanie na badania diagnostyczne w korzystnej cenie. Współpracujemy z zewnętrznymi placówkami, które oferują atrakcyjne zniżki na badania dla naszych Pacjentów: krwi, EEG, USG, rezonans i inne.
  • Możesz liczyć na podpowiedź, jakie jeszcze kroki powinieneś(-aś) wykonać, aby odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie. Inni specjaliści często kierują Pacjentów do seksuologów, ale działa to również w drugą stronę: seksuolodzy także sugerują swoim Pacjentom dodatkowe konsultacje, gdy chcą wykluczyć potencjalne inne przyczyny zgłaszanych dolegliwości lub holistycznie zatroszczyć się o zdrowie Pacjenta(-ki), aby utrwalić efekty wspólnej pracy.

Nie musisz czekać na skierowanie do seksuologa, aby skorzystać z naszej pomocy. Umów konsultację już dziś!

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88