Terapia DDA Lublin
Terapia DDA Lublin: psychoterapia indywidualna i grupowa dla dorosłych dzieci z rodzin z problemem nadużywania substancji psychoaktywnych. Umów się na wizytę:
Doświadczenia wielu osób wychowujących się w rodzinach z problemem używek pokazują, że dzieciom osób nadużywających substancji psychoaktywnych towarzyszą podobne trudności natury psychicznej. Syndrom ten doczekał nazwy DDA, co oznacza Dorosłe Dzieci z rodzin z problemem używek. Choć DDA nie jest jednostką chorobową i nie znajduje się w żadnej klasyfikacji zaburzeń (nie ma jej w DSM-5 ani w ICD-11), to jest problemem, który dostrzegają u siebie miliony osób na całym świecie.
Rozpoznanie objawów DDA nie podlega więc diagnozie psychiatrycznej, ale może być pomocne w psychoterapii. Określenie to pomaga sporej grupie osób zrozumieć naturę ich problemów i ściągnąć z nich odpowiedzialność za doznawane trudności. Bycie dzieckiem rodzica nadużywającego napojów procentowych lub innej substancji mocno wpływa bowiem na obniżenie własnej wartości i rozwinięcie nieadekwatnego poczucia winy. Zrozumienie, że są to objawy, z którymi borykają się także inne osoby wychowujące się w podobnych rodzinach, jest dobrym startem do przepracowania własnych problemów.
W sieci klinik psychologiczno-psychiatrycznych PsychoMedic od lat pomagamy osobom, które wpisują się w schemat DDA. Leczenie w Lublinie możliwe jest zarówno w terapii indywidualnej, jak i grupowej, więc możesz wybrać rozwiązanie, które bardziej Ci odpowiada. Podjęcie terapii pomaga nie tylko samemu Pacjentowi – literatura psychologiczna mocno opisuje negatywne skutki DDA w związkach.
Syndrom DDA: objawy. Jakie są cechy „Dorosłych Dzieci”?
Leczenie DDA w Lublinie każdego roku podejmuje wielu Pacjentów. Jak się jednak okazuje, wielu z nich trafia do poradni z zupełnie innym problemem. Dopiero w trakcie pogłębionych rozmów z psychologiem dowiadują się oni, że ich trudności wskazują na DDA.
Dziecko wychowane w rodzinie, w której przynajmniej jeden rodzin nadużywał substancji psychoaktywnych, wytwarza nieświadomie pewne sposoby zachowania i reagowania, które pozwalają mu przetrwać w tym niesprzyjającym środowisku. Zachowania te, a także myśli, pełnią funkcję ochronną i pozwalają się zdystansować od rodzinnego problemu. Objawy – symptomy, które mogą wskazywać na syndrom DDA to między innymi:
- nieumiejętność komunikacji własnych potrzeb oraz emocji;
- wysoki poziom lęku, niezależny od aktualnej sytuacji życiowej;
- brak poczucia bezpieczeństwa;
- niska samoocena i poczucie bezwartościowości;
- częste odczuwanie poczucia winy, nawet w sytuacjach od nas niezależnych;
- wysoki perfekcjonizm;
- brak asertywności;
- branie na siebie zbyt dużej odpowiedzialności za innych.
Powyższe cechy, nabyte jeszcze w okresie dzieciństwa, mocno oddziałują na człowieka w życiu dorosłym i mogą prowadzić do nieadaptacyjnych zachowań. Przykładem jest „syndrom ratowniczki”, polegający na wchodzeniu w trudne relacje, opierające się głównie na wysiłkach ratowania partnera z nałogu lub innego życiowego problemu. DDA w związku często zaznacza się także brakiem umiejętności prowadzenia spokojnego życia i ciągłym poszukiwaniem silnych emocji, również tych negatywnych. Jest to bowiem stan najlepiej znany osobie wychowującej się w rodzinie, gdzie używek było w nadmiarze. Leczenie DDA musi więc uwzględniać pracę nad umiejętnością radzenia sobie z odrzuceniem czy przyzwoleniem na bliskość.
Terapia DDA: Lublin. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy w Lublinie
W terapii DDA nie chodzi o to, by przypisywać Pacjentowi łatkę Dorosłego Dziecka z „patologicznej” rodziny. Choć wychowanie w takim środowisku jest pewnym czynnikiem obciążającym, na powyższe trudności nie trzeba się godzić. Istnieje wiele możliwości, by lepiej radzić sobie z niską samooceną, problemami w relacjach z partnerem czy z poczuciem wadliwości.
W PsychoMedic oferujemy różnego rodzaju terapie prowadzone w wielu nurtach psychoterapeutycznych, które pomagają naszym Pacjentom lepiej funkcjonować. Mocno wierzymy w to, że nieadaptacyjne myśli wynikające z DDA nie muszą odbierać Pacjentowi spokoju i radości życia. DDA nie jest chorobą, a przepracowanie przeszłości, odreagowanie żalu i zaakceptowanie rzeczy, na które nie mamy wpływu, może pomóc żyć pełniej. Plusem podjęcia terapii jest także likwidacja szkodliwego wpływu DDA w związku i przerwanie pokoleniowych traum rodzinnych.
Oferujemy zarówno indywidualne, jak i grupowe leczenie DDA. Terapia (Lublin) w przypadku DDA i „bliźniaczego” syndromu DDD przynosi bardzo dobre efekty, zwłaszcza w zakresie asertywności, nabywania kompetencji miękkich i nauki tworzenia relacji.