7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeTerapia DDD

Terapia DDD

DDD – syndrom Dorosłego Dziecka z Rodziny Dysfunkcyjnej. Kompleksowa i skuteczna terapia DDD

Umów się na wizytę przez Internet lub zadzwoń: 799-399-499

Terapia DDD

Termin DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików znany jest w Polsce już od co najmniej kilkunastu lat, między innymi dzięki istniejącym w wielu miastach grupom wsparcia. Znacznie mniej osób wie natomiast, co to jest DDD, o którym mówi i pisze się więcej dopiero od niedawna. DDD, skrót oznaczający „Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych”, to umowne określenie na osoby doświadczające pewnych problemów o podłożu psychicznym, które są konsekwencją wychowywania się w nieprawidłowo funkcjonującej rodzinie. Często osoby takie zgłaszają się do gabinetu psychologa, nie mając pojęcia o tym, co to DDD i że to właśnie trudna rodzinna przeszłość stanowi źródło doświadczanych przez nich trudności.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o DDD – co to jest, jaka jest różnica pomiędzy DDD a DDA, a także z jakimi trudnościami wiążę się syndrom DDD i czy można go leczyć – zachęcamy do lektury dalszej części artykułu.


Kim są DDD – Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych?

Na pytanie, co to jest DDD, nie ma niestety prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Warto zaznaczyć, że oficjalne klasyfikacje diagnostyczne, takie jak ICD-11, czy DSM-5 nie uwzględniają takiego pojęcia, jak DDD. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że syndrom Dorosłego Dziecka z Rodziny Dysfunkcyjnej nie jest jednostką chorobową, ani formalnie uznanym zaburzeniem psychicznym. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz liczniejsze obserwacje psychoterapeutów i lekarzy na całym świecie, a nierzadko także samych osób wychowanych w dysfunkcyjnych rodzinach, wskazują na pewien powtarzający się wzorzec problemów i zachowań osób z syndromem DDD. Cechy charakterystyczne, bliskie wielu osobom pochodzącym z nieprawidłowo funkcjonujących rodzin, to między innymi: bardzo niskie poczucie własnej wartości, a także duży poziom życiowego lęku i niepokoju. Objawy DDD mogą się również manifestować poprzez skłonności depresyjne, dużą drażliwość, silne wahania nastrojów i in.

Osoby pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin nierzadko czują się w dorosłym życiu zagubione, mają problem z poczuciem tożsamości, czasem wręcz nie wiedzą, kim są. DDD wpływa negatywnie na niemal wszystkie obszary funkcjonowania: życie zawodowe, towarzyskie, rodzinne. Jak niejednokrotnie powtarzają Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych – życie z DDD wiąże się z dużym cierpieniem, z którym trudno poradzić sobie samodzielnie.

Jaka jest różnica między DDD a DDA?

Oba te pojęcia odnoszą się do problemów doświadczanych przez Dorosłe Dzieci wychowywane w tzw. dysfunkcyjnych rodzinach. Główna różnica pomiędzy DDD a DDA zasadza się na tym, na czym polegają dysfunkcje rodziny – w przypadku DDA jest to uzależnienie od alkoholu (lub innych substancji psychoaktywnych) jednego albo obojga rodziców. W przypadku DDD, skrót obejmuje szerszą grupę trudności psychicznych, których przyczyną są trudne doświadczenia z młodości. Dysfunkcyjność rodziny, oprócz nadużywania alkoholu, może być spowodowana takimi czynnikami, jak na przykład:

  • pracoholizm rodziców,
  • nadopiekuńczość i tendencja do nadmiernego kontrolowania dziecka,
  • przewlekła choroba psychiczna lub fizyczna jednego z członków rodziny,
  • emocjonalny chłód ze strony rodziców,
  • brak otwartej komunikacji,
  • przemoc fizyczna lub psychiczna,
  • wykorzystanie seksualne,
  • nierówne/niesprawiedliwe traktowanie dzieci.

Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych – najczęstsze objawy DDD

Choć wśród psychoterapeutów i psychiatrów panuje względna zgoda odnośnie tego, czym jest syndrom DDD – nie istnieje żadna spójna i zamknięta lista symptomów, która w sposób wyczerpujący opisywałaby DDD. Objawy mogą się bowiem różnić, w zależności od tego, na czym polegają dysfunkcje rodziny, przez jak długi czas dziecko było na nie narażone, czy w dzieciństwie otrzymało jakąkolwiek formę pomocy itd. Życie z DDD nacechowane jest jednak prawie zawsze dużym poczuciem bezwartościowości, wątpieniem w samego siebie, a także lękiem przed odrzuceniem. Emocje Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych są przeważnie intensywne, niestabilne i niezrozumiałe dla nich samych. Nierzadko przekłada się to na trudności w jednej ze sfer życia najbardziej dotkniętych przez DDD – relacje z innymi ludźmi. Osoby z syndromem DDD często mają problemy z budowaniem i utrzymywaniem zdrowych, satysfakcjonujących związków z innymi.

Poza wymienionymi powyżej, objawy DDD uznawane za najbardziej charakterystyczne to:

  • poczucie bycia niekompetentnym lub niewystarczającym
  • perfekcjonizm
  • tendencja do nieustannego obwiniania się
  • nadmierne poczucie odpowiedzialności
  • trudności z podejmowaniem decyzji
  • brak zaufania – zarówno do innych, jak i do samego siebie.

Dzieci wychowywane w dysfunkcyjnych rodzinach często wystawione są na cierpienie, wobec którego ich delikatna dziecięca psychika jest bezbronna. Zazwyczaj nieświadomie uruchamiają wówczas różne mechanizmy i wcielają się w rodzinie w różne role (tzw. role DDD, opisane poniżej). Doraźnie umożliwiają im one przetrwanie tej trudnej sytuacji, jednak w całożyciowej perspektywie okazują się szkodliwe i dezadaptacyjne.

DDD – role przyjmowane przez dzieci z dysfunkcyjnych rodzin

Role DDD to pewne utarte schematy postępowania, które często przyjmują dzieci wychowujące się w dysfunkcyjnych rodzinach. Do najczęściej wymienianych „ról” należą: niewidzialne dziecko, kozioł ofiarny, domowy bohater oraz rodzinna maskotka. Wszystkie one odbijają się w negatywny sposób na dorosłym życiu DDD:

  • Niewidzialne dziecko – to dziecko, które jest wycofane i ciche, stara się nie zwracać na siebie uwagi i niczego nie oczekiwać. Niewidzialne dziecko bardzo często ucieka we własny świat, nie wyraża emocji, ignoruje swoje potrzeby.
  • Kozioł ofiarny – jest to zazwyczaj dziecko, które sprawia różnego rodzaju problemy: źle się uczy, wchodzi w bójki z rówieśnikami itp. W dysfunkcjonalnej rodzinie spada na nie odpowiedzialność za wszystko, co złe, a więc także np. za problemy wywołane przez rodziców.
  • Rodzinny bohater – to swego rodzaju przeciwieństwo „kozła ofiarnego” – zazwyczaj bardzo dobry i grzeczny uczeń. Jako dziecko zawsze chętne do pomocy bierze na siebie nadmiar odpowiedzialności, przejmując nawet niektóre zadania rodziców.
  • Maskotka/powiernik – dziecko, które stara się zawsze rozweselić rodziców i rozładować napiętą atmosferę. Niekiedy traktowane jako powiernik, któremu rodzic zwierza się z problemów.

Syndrom DDD – diagnoza i leczenie

Osoby, które doświadczają problemów podobnych do tych opisanych powyżej, często przez długi czas nie wiedzą, czym jest syndrom DDD czy jakie są typowe dla DDD objawy. Kiedy jednak decydują się na wizytę u psychologa lub psychiatry, doświadczony Specjalista, dzięki opartej na rozmowie diagnozie, bez problemu rozpozna charakterystyczne dla DDD cechy Pacjenta i zaleci formę skutecznej terapii.

Jeżeli Ty również przeżywasz tego rodzaju trudności, jednak nie jesteś pewien/pewna, czy ich źródłem jest DDD (syndrom daje bowiem czasem bardzo niespecyficzne objawy) – na początek możesz wykonać na przykład dostępny w Internecie i nakierowany na rozpoznanie DDD test online. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób nie otrzymamy fachowej diagnozy DDD – test taki będzie miał jedynie charakter orientacyjny. Stanowić on może także dodatkową motywację, aby sięgnąć po fachową i nakierowaną na leczenie problemów związanych z DDD pomoc.

W PsychoMedic od wielu lat wspieramy osoby cierpiące na syndrom DDD. Pomoc oferowana w naszych placówkach obejmuje zarówno profesjonalną psychoterapię (długo- lub krótkoterminową), jak i – w razie potrzeby – leczenie farmakologiczne prowadzone pod nadzorem doświadczonego lekarza psychiatry. Zatrudniamy grono wysoko wykwalifikowanych Specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak pracować z Pacjentami z DDD – jak pomóc, aby przynieść długotrwałą ulgę i ukojenie wieloletniego cierpienia, co prowadzi ostatecznie do odzyskania kontroli nad swoim życiem i czerpania satysfakcji z codzienności.

Syndrom Dorosłego Dziecka z Rodziny Dysfunkcyjnej – terapia w PsychoMedic

W klinikach psychologiczno-psychiatrycznych PsychoMedic doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudnym doświadczeniem jest bycie DDD – co to znaczy czuć się niewystarczającym, zagubionym i pełnym lęku. Życie z DDD to zazwyczaj życie w ciągłym napięciu i niepewności, a skomplikowane emocje Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych są nierzadko trudne do zrozumienia nawet dla nich samych.

W PsychoMedic wiemy, jak najlepiej wspierać osoby z DDD – jak pomóc, aby z jednej strony uwolnić Pacjenta od traumy z przeszłości, a z drugiej – nauczyć go budowania w sobie siły i odporności psychicznej. Opracowana specjalnie z myślą o problemach wywołanych przez DDD terapia pozwala pozbyć się nieadaptacyjnych wzorców zachowań i poprawić relację z innymi ludźmi i z samym sobą.

DDD: syndrom Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych – skorzystaj z pomocy wysoko wykwalifikowanych Specjalistów z PsychoMedic, stacjonarnie lub online

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

lek. Buna Małgorzata

IB 2023-06-07

Oceniam na 5

lek. Jankowski Konrad

Ania 2023-06-05

Oceniam na 5