Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#CoPsychologiaMówiOAktualnościBlogEsketamina, przełomowy lek na depresję. Co warto o niej wiedzieć?
Esketamina, przełomowy lek na depresję. Co warto o niej wiedzieć?

Esketamina, przełomowy lek na depresję. Co warto o niej wiedzieć?

Esketamina, wprowadzona do użytku jako lek przeciwdepresyjny w 2019 roku, określana jest mianem przełomu w światowej psychiatrii. To nowa i nadzwyczaj skuteczna metoda leczenia depresji u osób, na które wcześniej nie działały inne leki.

Esketamina to substancja czynna stosowana w medycynie już od 1997 roku – dotychczas głównie w anestezjologii ze względu na swoje działanie znieczulające (w formie dożylnej) i euforyzujące, czyli poprawiające nastrój. Ostatnie lata i badania nad lekiem przyniosły jednak przełomowe wyniki: okazało się, że stosowanie esketaminy powoduje remisję objawów u niemal wszystkich przebadanych Pacjentów z depresją lekooporną.

 

Esketamina. Jak się ją stosuje i dlaczego działa?

„Fenomen” esketaminy polega na tym, że usuwa nie tylko objawy depresji, ale wpływa na jej przyczyny, czyli zaburzenia pracy i przepływu neuroprzekaźników – serotoniny i noradrenaliny. Esketamina wpływa na pracę receptora NMDA, który odbiera większość bodźców w naszym ośrodkowym układzie nerwowym. W sytuacji, gdy ruch serotoniny i noradrenaliny jest w nim zaburzony – a tak dzieje się w przypadku Pacjentów z depresją – esketamina wpływa na receptory tak, aby organizm mógł wyregulować pracę neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Przyjmując esketaminę, należy jednocześnie stosować „zwykły” lek przeciwdepresyjny, który uzupełnia jej dobroczynny wpływ na organizm i reguluje sam poziom serotoniny i noradrenaliny, co ma bezpośrednie przełożenie na nasz nastrój.

Przez to, że esketamina ma wpływ na działanie naszych receptorów, u osoby z depresją może pojawić się – bezpośrednio po podaniu leku – kilkuminutowy stan euforii, gwałtownie podwyższonego nastroju. Po przyjęciu esketaminy mogą pojawić się także inne, niegroźne skutki uboczne, np. zawroty głowy lub dezorientacja. Z tego powodu lek podawany jest na całym świecie w kontrolowanych warunkach, na terenie placówki medycznej, pod opieką lekarza lub pracownika ochrony zdrowia. Esketaminę przyjmuje się donosowo, a po jej zażyciu należy pozostać na terenie placówki medycznej co najmniej przez 1,5 godziny i wrócić do domu dopiero po kontroli lekarza. Samo podanie leku jest całkowicie bezbolesne.

Lek przyjmuje się co najmniej 6 miesięcy – początkowo 2 razy w tygodniu, w kolejnych tygodniach terapii raz na tydzień, a następnie raz na dwa tygodnie.

 

Dla kogo nowatorska terapia esketaminą?

Po terapię esketaminą należy sięgnąć dopiero wtedy, gdy Pacjentowi nie pomogły „zwykłe” leki przeciwdepresyjne, których skuteczność ocenia się na 70-80% stwierdzonych przypadków epizodu depresyjnego. Do leczenia tą substancją kwalifikuje się osoby, które mają za sobą nieudane terapie co najmniej dwoma lekami przeciwdepresyjnymi. Plusem esketaminy jest fakt, że może ją stosować praktycznie każdy. Lista przeciwwskazań do leczenia jest krótka i obejmuje głównie choroby układu nerwowego (np. padaczkę).

Faktem jest, że leczenie esketaminą jest kosztowne i stanowi dużą inwestycję. Przed podjęciem decyzji o leczeniu warto ocenić swoje możliwości i zweryfikować, czy będziemy w stanie pokryć koszty wielomiesięcznej terapii. Warto też pamiętać o tym, że każde podanie leku odbywa się w klinice w Warszawie (w naszym przypadku w poradni PsychoMedic na Kabatach w Warszawie), a przez dzień po podaniu esketaminy nie wolno prowadzić pojazdów – trzeba więc zaplanować transport do domu komunikacją zbiorową lub pod opieką bliskiej osoby.

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane nowatorską metodą leczenia depresji do kontaktu z nami – prowadzimy leczenie w klinice w Warszawie.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz