Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeTerapia Schematów Warszawa

Terapia Schematów Warszawa

 • Terapia Schematów

  Terapia Schematów

  Samotność

 • Brak zrozumienia
 • Problemy w pracy
 • Nieporozumienia w związku
 • Brak satysfakcjonującej relacji
 • Obniżone poczucie własnej wartości
 • Poświęcanie się
 • Ciągły niepokój, drażliwość
 • Smutek, zmęczenie, brak chęci do działania…

Jeśli powyższe trudności przeszkadzają Tobie w funkcjonowaniu, nie pozwalają w pełni rozwinąć twoich możliwości i nie dają cieszyć się życiem… to terapia grupowa prowadzona w nurcie terapii schematów jest dla Ciebie.

Co to jest terapia schematów?

 

Terapia schematów powstała z myślą o leczeniu wszystkich zaburzeń osobowości. Została wprowadzona przez Jeffreya Younga i się prężnie rozwija. Jest podejściem integracyjnym. Łączy elementy terapii poznawczo-behawioralnej, teorii przywiązania, teorii relacji z obiektem, terapii Gestalt oraz terapii skoncentrowanych na doświadczeniu. Terapia schematów zajmuje się badaniem przyczyn objawów i czynników, które je podtrzymują. W ten sposób staje się kluczem do odkrycia i zrozumienia podstawowych potrzeb emocjonalnych i uczy efektywnych sposobów ich zaspokajania. Gdy potrzeby te nie są adekwatnie zaspokajane, powstają nieadaptacyjne schematy.
Wszyscy posiadamy potrzeby: bezpieczeństwa, stabilizacji, akceptacji, autonomii, kompetencji, spontaniczności, poczucia własnej wartości, swobody wyrażania swoich potrzeb i uczuć, a także potrzebę fukcjonowania w świecie opartą na rozsądnych granicach.
Gdy te potrzeby nie zostały zaspokojone, pojawiają się objawy i szwankuje zdrowie psychiczne. Podstawowym celem terapii schematów jest pomoc osobom dorosłym w zaspokojeniu potrzeb, które nie zostały zaspokojone w przeszłości. Niosą one szkodliwe skutki i stanowią trzon zaburzeń osobowości. Nieadaptacyjne schematy powstają od okresu dzieciństwa i są potem powtarzane na przestrzeni życia. Trudności podczas dorastania, w relacjach z rówieśnikami także przyczyniają się do rozwoju schematów. Schematy są tym, co znamy i przez to kreują przewidywalność. Pociągają nas, bo dają złudne poczucie, że wszystko jest w porządku. Kierują w stronę informacji i działań, które je potwierdzają i w ten sposób nie pozwalają dostrzec innych możliwości wyjścia z trudnej sytuacji. Schematy i związane z nimi nieadaptacyjne sposoby radzenia sobie są często podstawą depresji, zaburzeń lękowych, dolegliwości psychosomatycznych, czy uzależnień. Ponadto schematy mają tendencję do samopodtrzymywania i w ten sposób nie dopuszczają do zaspokojenia podstawowych potrzeb emocjonalnych także w życiu dorosłym powodując cierpienie.
Psychoterapia pozwala to zmienić.

 

 

Naszych Lekarzy i Specjalistów polecają Pacjenci


dr Małgorzata Białek-Plata

Tomasz 2019-04-01

Doskonały psychiatra. Rzeczowa, profesjonalna, miła, zorientowana w rynku najnowszych środków. Po dość długim pielgrzymowaniu po różnych psychiatrach u niej pozostanę tak długo jak tylko si...


dr n.med. Piotr Serafin

Natalia 2019-04-01

Oceniam na 5


dr Aleksandra Topolewska-Wochowska

Konrad 2020-01-30

Bardzo pozytywna i profesjonalna konsultacja. Precyzyjne pytania i trafne wnioski.

 

Zadzwoń – Umów się – Przyjdź – Pomożemy Tobie zmienić Twoje życie

 

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88