Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeTerapia Schematów Warszawa

Terapia Schematów Warszawa

Terapia schematów (nazywana czasem także „terapią schematu” lub skrótowo – ST) to stosunkowo młoda metoda psychoterapeutyczna, opracowana przez amerykańskiego psychologa Jeffreya E. Younga. Wywodzi się z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), która wzbogacona została o elementy z innych nurtów i koncepcji psychologicznych, w tym przede wszystkim z: terapii Gestalt, psychodynamicznej oraz terapii skoncentrowanej na doświadczeniu.

Terapia schematów opiera się na założeniu, że każdy z nas posiada w głowie pewne schematy, które decydują o tym, jak interpretujemy otaczającą rzeczywistość. Wpływają także na to, jak reagujemy na spotykające nas zdarzenia oraz zachowania ludzi wokół. Schematy te mogą być pozytywne i korzystne dla nas, ale mogą być również dezadaptacyjne – powodować zachowania i reakcje emocjonalne, które przynoszą nam cierpienie, a nieraz również utrudniają znacząco codzienne funkcjonowanie.


Czym są schematy i jak działają?

Schematy to swego rodzaju utrwalone wzorce postępowania i reagowania. Składają się na nie różne wspomnienia, emocje zapisane w ciele, a także pewne sposoby myślenia – zarówno o sobie samym, jak i o innych. Większość schematów, którymi kierujemy się w dorosłym życiu, kształtuje się we wczesnym dzieciństwie oraz w wieku nastoletnim. Powstają najczęściej w oparciu o nasze doświadczenia w relacjach z innymi ludźmi: przede wszystkim z rodzicami (lub opiekunami), ale także z rodzeństwem, innymi członkami rodziny oraz rówieśnikami, którzy odegrali w naszym życiu ważną rolę. Najprościej rzecz ujmując – jeśli nasze potrzeby emocjonalnie w dzieciństwie były prawidłowo zaspokajane, istnieje duża szansa, że ukształtowane wówczas schematy będą nam służyć również w dorosłości. Jeśli natomiast nasze potrzeby były zaspokajane niewłaściwie lub wręcz niezaspokajane (np. rodzice nie poświęcali nam wystarczająco dużo uwagi albo byli nadmiernie kontrolujący) – z dużym prawdopodobieństwem będziemy te niekorzystne schematy odtwarzać w dorosłym życiu. W praktyce oznaczać to może na przykład, że podświadomie będziemy poszukiwać takiego partnera, który będzie w nas wywoływał podobne uczucia do tych doświadczanych w przeszłości ze strony jednego lub obojga rodziców: na przykład będzie w stosunku do nas bardzo krytyczny albo kontrolujący.

Zgodnie z teorią zaproponowaną przez Jeffreya Younga, wyróżnia się aż 18 nieadaptacyjnych schematów, które kształtują się zazwyczaj w pierwszym okresie życia. Wśród nich znajdują się między innymi: izolacja społeczna/wyobcowanie, negatywizm/pesymizm, zahamowanie emocjonalne, samopoświęcenie oraz nieufność/skrzywdzenie.

W jakich sytuacjach terapia schematów może być pomocna?

Coraz więcej badań wskazuje, że w przypadku zarówno zaburzeń osobowości, jak i długotrwałych i nawracających problemów emocjonalnych (takich jak na przykład: niska samoocena, trudności w nawiązywaniu trwałych relacji międzyludzkich, zaburzenia odżywiania, depresja) doskonale sprawdza się właśnie terapia schematów. Dla kogo może ona być szczególnie pomocna? Przekładając to na konkretne problemy, można powiedzieć, że ST może pomóc osobom, które zmagają się na co dzień z takimi trudnościami, jak:

  • Długotrwała samotność
  • Tendencja do wchodzenia w toksyczne związki (albo trwania w nich przez wiele lat)
  • Niskie poczucie własnej wartości, nadmierny samokrytycyzm
  • Skłonność do nieustannego poświęcania się dla kogoś
  • Brak asertywności
  • Ciągły niepokój, duża drażliwość
  • Problemy w szkole lub pracy, które od lat mają taki sam charakter (np. nawet pomimo dokonanej w międzyczasie zmiany pracy lub szkoły)
  • Doświadczanie bardzo silnych emocji – często niezrozumiałych dla osoby, która je przeżywa.

Na czym polega terapia schematów?

Jeśli doświadczasz trudności podobnych do tych opisanych powyżej, warto rozważyć skorzystanie z możliwości, jakie daje terapia schematów. Na czym polega proces terapeutyczny realizowany w tym nurcie?

W terapii schematów ogromne znaczenie odgrywa pojęcie tzw. trybów. Tryby to inaczej doświadczane przez nas stany emocjonalne i sposoby reagowania, które zaczynają działać w momencie, gdy uruchomiony zostanie któryś z „uśpionych” dezadaptacyjnych schematów. Można powiedzieć, że na co dzień „przełączamy się” pomiędzy różnymi trybami, które mogą być aktywowane przez rozmaite czynniki – na przykład określone wydarzenie, przypominające nam sytuację z przeszłości, zachowanie jakiejś osoby podobne do zachowania rodzica itp. W prowadzonej w tym nurcie terapii chodzi przede wszystkim o to, aby rozpoznać często uruchamiające się tryby oraz zrozumieć stojące za nimi schematy. Staje się to punktem wyjścia do tego, aby Pacjent zaczął lepiej rozumieć samego siebie, a także – by dostrzegł głęboko ukryte źródła swoich problemów i nauczył się nad nimi pracować. Chodzi więc nie tylko o uświadomienie sobie ukrytych w naszej głowie i emocjach schematów, ale przede wszystkim o ich przełamanie, a docelowo – całkowite uwolnienie się spod ich wpływu.

Terapia schematów uznawana jest za rodzaj terapii długoterminowej: praktyka terapeutyczna pokazuje, że prowadzony w tym nurcie proces terapii zajmuje zazwyczaj od roku do dwóch lat. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają przeważnie ok. 50 minut.

Terapia schematów w PsychoMedic – skorzystaj z profesjonalnej pomocy na najwyższym poziomie

PsychoMedic do ogólnopolska sieć klinik psychologiczno-psychiatrycznych, w których już od lat wspieramy Pacjentów doświadczających różnorodnych trudności o podłożu psychicznym. Naszą pomoc zawsze dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Pacjenta oraz specyficznych, zgłaszanych przez niego problemów. Prowadzimy konsultacje psychologiczne, a także terapie krótko- i długoterminowe. Pracujemy we wszystkich najważniejszych i uznanych w świecie psychologicznym nurtach psychoterapeutycznych, a każdy zatrudniany przez nas psychoterapeuta posiada odpowiednie kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe.

Aby umówić się na wizytę – wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 799-399-499 lub skorzystać z wyszukiwarki Specjalistów dostępnej na naszej stronie internetowej. Działamy zarówno stacjonarnie, jak i w wygodnej – zwłaszcza w czasach pandemii – formule online. Jesteśmy dla Państwa otwarci przez siedem dni w tygodniu, od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych.

Zapraszamy do kontaktu!

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ ONLINE LUB ZADZWOŃ: 22 253 88 88

WARSZAWAprof. nadzw. dr hab. Kamila Wojdyło-Radkiewicz
Zadzwoń

prof. nadzw. dr hab. Kamila Wojdyło-Radkiewicz
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Profesor nadzwyczajny dr hab. n. hum. w dziedzinie psychologii, certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny PTTPB, z ponad 16 letnim stażem zawodowym. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych również w zakresie: zaburzeń lekowych, problemów emocjonalnych, dolegliwości psychosomatycznych, związanych z nadmiernym obciążeniem pracą i przepracowaniem.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Boya-Żeleńskiego 6, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

dr n. społ. Renata Pijarowska
Zadzwoń

dr n. społ. Renata Pijarowska
Zadzwoń

Psychoterapia dorosłych i młodzieży od 15r.ż., Psychoterapia par i rodzin

Doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo–behawioralna. Pracuje jako psychoterapeutka rodzinna, indywidualna (młodzież i dorośli) i grupowa oraz konsultantka seksuologiczna. Konsultuje osoby dorosłe oraz młodzież od 15r.ż.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Boya-Żeleńskiego 6, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Katarzyna Pankiewicz
Zadzwoń

mgr Katarzyna Pankiewicz
Zadzwoń

Dyplomowana psychoterapeutka. Prowadzi terapię osób dorosłych w języku polskim, angielskim i francuskim. Ukończyła całościowe 4-letnie studia „Szkoły Wrocławskiej” (WFOZPiRP) akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. W pracy terapeutycznej opiera się na podejściu analitycznym, psychodynamicznym. Specjalizuje się w długoterminowej terapii indywidualnej i grupowej osób borykających się z trudnościami w relacjach z bliskimi osobami; z zaburzeniami emocjonalnymi związanymi z sytuacją kryzysową; cierpiących na zaburzenia nerwicowe (lęk uogólniony, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, fobię społeczną, zaburzenia psychosomatyczne); cierpiących z powodu depresji, przeżytych traum.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Białobrzeska 40A, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Małgorzata Matusiak
Zadzwoń

mgr Małgorzata Matusiak
Zadzwoń

Psychoterapia, Diagnoza psychologiczna

Psycholog, diagnosta, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny CBT i terapii schematów dzieci od 6 r.ż., młodzieży oraz osób dorosłych. Diagnozuje u pacjentów ADHD. Pracuje w zawodzie od 2007r.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Filtrowa 62, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Adam Dzik
Zadzwoń

mgr Adam Dzik
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Psycholog, psychoterapeuta osób dorosłych oraz młodzieży od 16 r.ż. Konsultuje pacjentów od 2019 roku. Pracuje w nurcie poznawczo - behawioralnym, prowadzi terapię schematów oraz dialog motywujący.  W pracy z pacjentem ważna jest dla mnie akceptacja, autentyczność oraz empatia. Wierzę, że relacja oparta na tych filarach sprzyja budowaniu zaufania, a to pomaga w osiąganiu korzystnych zmian.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Lanciego 19 lok. 135, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Małgorzata Matusiak
Zadzwoń

mgr Małgorzata Matusiak
Zadzwoń

Psychoterapia, Diagnoza psychologiczna

Psycholog, diagnosta, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny CBT i terapii schematów dzieci od 6 r.ż., młodzieży oraz osób dorosłych. Diagnozuje u pacjentów ADHD. Pracuje w zawodzie od 2007r.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Kasprowicza 48, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

dr Krzysztof Kiełkiewicz
Zadzwoń

dr Krzysztof Kiełkiewicz
Zadzwoń

Konsultacja Psychologiczna, Psychoterapia

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny CBT, psychoterapeuta terapii schematów. Wykładowca AEH, Warszawa oraz PCI College, Dublin. W pracy terapeutycznej kładę nacisk na kilka elementów, tj. trafna diagnoza objawowa oraz przyczynowa, odpowiednia strategia terapeutyczna, właściwy proces terapeutyczny, dostosowany do specyfiki problemu i osobowości Pacjenta.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Kasprowicza 48, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

POZNAŃmgr Katarzyna Sypniewska-Wałęsa
Zadzwoń

mgr Katarzyna Sypniewska-Wałęsa
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Psycholog, psychoterapeuta osób dorosłych oraz młodzieży od 16 r.ż. Pracuje w nurcie integracyjnym. Prowadzi terapię schematów oraz dialog motywujący. Konsultuje pacjentów od 1996 roku. Pomagam osobom doświadczającym cierpienia, niezadowolonym z życia z powodu trudności osobistych takich jak: depresja, niechęć do życia, kryzys w związku, rozwód, żałoba, lęk, fobie, agresja, pracoholizm, wypalenie zawodowe, trudności wychowawcze. Pomagam również osobom, które: przeżywają trudności w relacjach z innymi ludźmi, w bliskich związkach, czują się zagubione i osamotnione, poszukują sensu swojego życia, mają trudności w nawiązywaniu głębszych więzi i czerpaniu satysfakcji z kontaktów z innymi ludźmi.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Kazimierza Wielkiego 5 /U5, Poznań

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW


dr n.med. Barbara Stec-Szczęsna

Przemek 2022-06-10

Pani Doktor to bardzo miła i sympatyczna kobieta. Miałem ogromny stres przed pierwszą wizytą, który uleciał momentalnie po kilku pierwszych zdaniach z Panią Barbarą. Bardzo empatyczna i kompet...


lek. Jacek Żelazowski

Magdalena 2021-08-30

Oceniam na 5


lek. Magdalena Garbacz-Michaluk

Lidia 2022-06-07

Pełny profesjonalizm. Pani doktor bardzo mi pomogła. Inaczej patrzę na świat, wróciłam do żywych. Jestem bardzo wdzięczna. L.C.