Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeTest dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym

Test dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym

Problem alkoholowy w rodzinie nie dotyczy tylko osoby pijącej, ale odbija się niekorzystnie na całej rodzinie i wszystkich jej członkach. Na te niekorzystne konsekwencje szczególnie narażone są dzieci, których psychika nie jest dojrzała, a ich mechanizmy obronne nie w pełni sformułowane. To zwłaszcza one mogą wymagać wsparcia i terapii, a doświadczony psycholog może pomóc dziecku i całej rodzinie w radzeniu sobie z problemem alkoholowym. Celem takiego postępowania nie jest wyłącznie opanowanie i rozwiązanie bieżących problemów danej osoby i rodziny, ale także zapewnienie dziecku bardziej harmonijnego rozwoju, tak aby w jak najmniejszym stopniu był on zaburzony przez problem alkoholowy. Jak wiadomo, fatalne skutki picia w rodzinie mogą dla dziecka mieć znaczenie również w okresie dorosłości tej osoby, wpływając destrukcyjnie na jej funkcjonowanie i związki między ludzkie, mogą zatem mieć „wielopokoleniowy” charakter. To podkreśla znaczenie wczesnej i specjalistycznej interwencji psychoterapeutycznej.

 

Test CAST (Children of Alcoholics Screening Test) jest to test przesiewowy służący identyfikacji dzieci, których dotyczy problem alkoholizmu w rodzinie. Może być zastosowany u dzieci w wieku lat 9 i starszych.

Na każde z 30 pytań należy odpowiedzieć „tak” lub „nie”.

Każda odpowiedź twierdząca to 1 punkt.

1. Jak często pijesz napoje alkoholowe?
2. Ile standardowych porcji zawierających alkohol wypijasz w dniu, w którym pijesz?
3. Jak często wypijasz 6 lub więcej porcji alkoholu podczas jednego dnia?
4. Jak często w ostatnim roku nie mogłeś/aś przerwać picia po jego rozpoczęciu?
5. Jak często w ciągu ostatniego roku z powodu picia alkoholu zrobiłeś/aś coś niewłaściwego, niezgodnego z przyjętymi w Twoim środowisku normami postępowania?
6. Jak często w ostatnim roku potrzebowałeś/aś napić się alkoholu rano następnego dnia po „dużym piciu”, aby móc dojść do siebie?
7. Jak często w ostatnim roku miałeś/aś poczucie winy lub wyrzuty sumienia po piciu alkoholu?
8. Jak często w ostatnim roku nie mogłeś/aś przypomnieć sobie, co zdarzyło się poprzedniego dnia lub nocy, z powodu picia?
9. Czy kiedykolwiek doznałeś/aś lub ktoś inny doznał jakiegoś urazu fizycznego w wyniku Twojego picia?
10. Czy ktoś z rodziny albo lekarz interesował się Twoim piciem albo sugerował jego ograniczenie?
Źródło: B. E. Robinson, J. L. Rhoden, Pomoc psychologiczna dla dzieci alkoholików, Warszawa 2008