Utrata pracy, mobbing
Zwolnienie z pracy, stres, mobbing – sprawdź, jak sobie z nimi radzić.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy psychologów i psychiatrów w PsychoMedic.
Umów się online na wizytę lub zadzwoń: 799-399-499
Utrata pracy to jedna z najbardziej stresujących sytuacji, jakie mogą nam się przydarzyć w życiu. Może spowodować poważny kryzys psychiczny, który przełoży się na wszystkie inne obszary codziennego funkcjonowania, w tym na nasze życie rodzinne. Zazwyczaj po utracie pracy pojawia się ogrom trudnych emocji: lęk, złość, smutek, żal, czasem także wstyd. Nieraz szok jest tak duży, że zdanie „Straciłem/straciłam pracę” w pierwszych dniach może nie chcieć przejść nam przez gardło.
Emocjonalne konsekwencje, jakie niesie ze sobą utrata pracy (stres, silny niepokój, niekiedy także stany lękowe/ataki paniki) są niezwykle obciążające dla osoby, która ich doświadcza. Zwłaszcza zwolnienie z pracy z dnia na dzień – czyli takie, na które nie byliśmy w stanie w żaden sposób się przygotować i którego się nie spodziewaliśmy – może wywołać głęboki szok, niedowierzanie, a czasem również wewnętrzne zaprzeczanie, które w efekcie utrudnia nam konstruktywne poradzenie sobie z tą sytuacją. Tym, co po utracie pracy jest z reguły najbardziej potrzebne, to wsparcie bliskich i duża dawka spokoju, która pozwoli nam oswoić się z tym, co się stało, i podjąć decyzję, co dalej.
W odnalezieniu się w nowej sytuacji pomocny może okazać się również psycholog, który przeprowadzi Cię przez najbardziej kryzysowe momenty związane z utratą pracy. Depresja, bezsenność, napady paniki, choroby psychosomatyczne – wszystko to może być pokłosiem tej nagłej zmiany, z którą nierzadko trudno jest sobie poradzić samodzielnie. W PsychoMedic od lat skutecznie pomagamy ludziom doświadczającym różnego rodzaju kryzysów życiowych i problemów na płaszczyźnie zawodowej. Oferujemy zarówno doraźną pomoc psychologiczną (w postaci pojedynczych konsultacji czy interwencji kryzysowych), jak i profesjonalną psychoterapię, a także – w razie potrzeby – fachową opiekę lekarza psychiatry.
Zwolnienie z pracy – co dalej?
Pytania, jakie najczęściej pojawiają się w naszej głowie w związku z utratą pracy, to: „Co dalej? Jak będzie teraz wyglądać moje życie? Czy sobie poradzę?”. Potrafią wywołać w emocjach spore zamieszanie i skutecznie obniżyć nasze poczucie bezpieczeństwa. Stres związany z utratą pracy jest nierzadko trudny do opanowania, towarzyszy mu bowiem ogromna niepewność o przyszłość i poczucie braku kontroli nad swoim życiem. Inny poważny problem, jaki może wywołać zwolnienie z pracy, to depresja, która odbija się negatywnie na całym naszym funkcjonowaniu. Nierzadko „wyłącza” osobę nią dotkniętą z codziennej aktywności i nasila kryzys spowodowany utratą pracy. Często zdarza się również, że ludzie po stracie pracy doświadczają tzw. zaburzeń adaptacyjnych, czyli objawów depresyjno-lękowych o mniejszym nasileniu, ale również negatywnie wpływających na codzienne życie.
Tych negatywnych „psychicznych konsekwencji” rozstania da się czasem uniknąć, dbając o swoją higienę psychiczną i sięgając po wsparcie.
Jak sobie radzić po utracie pracy? Oto kilka wskazówek:
- Akceptuj wszystkie przeżywane przez siebie emocje – to niezbędne do tego, aby wreszcie przeminęły. Masz prawo czuć złość, lęk, bezsilność. Daj sobie czas, by wybrzmiały, nie próbuj tłumić ich na siłę.
- Dziel się tym, co przeżywasz z bliskimi, a także komunikuj otwarcie, że potrzebujesz ich wsparcia.
- Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację: spróbuj raczej krytycznie przeanalizować, co poszło nie tak i co w przyszłości mógłbyś/mogłabyś zrobić inaczej, aby zminimalizować ryzyko utraty pracy. Nie poszukuj jednak przyczyn straty pracy na siłę w sobie! Jeżeli przyczyną były czynniki zewnętrzne, takie jak np. redukcja etatów, Twoim głównym zadaniem na teraz jest uzmysłowienie sobie, że wydarzyło się coś, na co nie miałeś/aś żadnego wpływu, i zaakceptowanie tego.
- Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z poziomem stresu – np. gdy doskwiera Ci ciągła bezsenność lub depresja z powodu utraty pracy – pamiętaj, że nie musisz cierpieć w milczeniu i zawsze możesz sięgnąć po pomoc psychologa lub psychiatry.
Czym jest mobbing? Definicja
Jeśli zaś chodzi o mobbing, to warto wiedzieć, nie jest jedynie neologizmem z Internetu – to zjawisko, które zostało uznane i zdefiniowane przez polski Kodeks Pracy, a także Międzynarodową Organizację Pracy.
W Kodeksie Pracy przyjmuje się, że mobbing to każde długotrwałe/powtarzające się działanie lub zachowanie nękające lub zastraszające pracownika, skutkujące zaniżeniem jego samooceny, poniżeniem lub izolowanie/wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Międzynarodowa Organizacja Pracy dodaje, że zachowanie stanowiące mobbing jest obraźliwe, złościwe lub mściwe i można zaklasyfikować je do jednej z kilku kategorii:
- bezustanne, negatywne uwagi lub bezpodstawna krytyka,
- izolowanie osoby od kontaktów społecznych (na różne sposoby),
- plotkowanie lub celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji.
Mobbing w pracy – po czym poznać, że podlegamy mobbingowi?
Inną trudną sytuacją związaną z życiem zawodowym, która może wywołać podobnie silny stres, co utrata pracy, jest mobbing. Bywa zresztą i tak, że stres wywołany przez mobbing dalece przekracza stres związany z utratą pracy.
Mobbing to forma przemocy psychicznej w środowisku pracy, która ma na celu zastraszenie pracownika, a nieraz także jego poniżenie czy ośmieszenie w oczach współpracowników. Przemoc tego rodzaju może być stosowana zarówno przez przełożonego wobec podwładnego, jak i przez innych pracowników, zajmujących podobną pozycję w hierarchii firmy (tzw. mobbing horyzontalny lub „mobbing między pracownikami”).
Warto wiedzieć, jak wiele różnych form może przybierać mobbing. Rodzaje nękania w miejscu pracy to między innymi:
- Mobbing psychiczny – polegający przede wszystkim na nękaniu nieprzyjemnymi komentarzami, nadmiernej krytyce, deprecjonowaniu osiągnięć pracownika, itp.
- Mobbing finansowy – przejawiający się w nierównym wynagradzaniu nękanego pracownika, blokowaniu możliwości awansu, regularnym pomijaniu w przyznawanych premiach, nagrodach finansowych itp.
- Mobbing seksualny – czyli taki, który jest właściwie jednoznaczny z molestowaniem seksualnym.
Mobber to osoba, która nieraz w bardzo wyrafinowany sposób próbuje dokuczać swojej ofierze, wytykając jej odmienność na tle grupy, robiąc niewybredne żarty na temat jej zdolności intelektualnych, pochodzenia czy cech fizycznych. Mobbing i dyskryminacja często idą zresztą w parze. Warto również dodać, że mobbing z powodzeniem może być stosowany zarówno w tradycyjnych warunkach pracy stacjonarnej (mobbing biurowy), jak i w coraz częściej realizowanym obecnie przez firmy modelu pracy zdalnej. Zwykle mobbing ze strony pracodawcy czy przełożonego jest odczuwany jako dotkliwszy niż mobbing ze strony współpracowników („mobbing między pracownikami”). Nie zmienia to jednak faktu, że w obu przypadkach mamy do czynienia z niedopuszczalną przemocą w miejscu pracy, przed którą mamy prawo się bronić. Wywołane przez stosowany długotrwale mobbing objawy, takie jak: lęk przed pójściem do pracy, zawroty głowy, kołatanie serca, nadmierna potliwość, czy problemy ze strony układu pokarmowego – to alarmujące sygnały, które wskazują, że w środowisku pracy dzieje się coś naprawdę niepokojącego i że najwyższy czas poszukać pomocy na zewnątrz.
Mobbing – gdzie szukać pomocy?
Mobbing psychiczny, czyli jeden z najczęściej stosowanych rodzajów mobbingu w pracy, wiąże się zazwyczaj z dużym poczuciem niepewności i lęku. Spowodowane przez nękanie w miejscu pracy skutki mogą jednak sięgać jeszcze dalej i prowadzić do powstania trudnej do wyleczenia nerwicy lub depresji. Badania wykazały również, że jedną z częstych przyczyn tzw. wypalenia zawodowego – uznawanego już aktualnie za chorobę cywilizacyjną – jest właśnie mobbing.
Co robić, kiedy w pracy spotyka nas mobbing? Gdzie szukać pomocy? Ważne przede wszystkim, aby nie pozostawać w milczeniu – powiedzmy o naszym problemie najbliższym i poprośmy ich o wsparcie. Warto również skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa albo lekarza psychiatry, który na podstawie postawionej diagnozy może zadecydować o konieczności odizolowania na jakiś czas od źródła stresu związanego z pracą i skierować nas na zwolnienie lekarskie. Co istotne – zaświadczenie o leczeniu psychiatrycznym, a także zwolnienie z pracy od psychiatry to dokumenty, które mogą zostać użyte jako dowody w sądzie podczas ewentualnej rozprawy przeciwko pracodawcy.
Mobbing, utrata pracy: jak sobie radzić? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy Specjalistów w PsychoMedic
Mobbing, utrata pracy, depresja, wypalenie zawodowe – wszystko to problemy, z którymi bardzo trudno poradzić sobie samodzielnie. Jak zostało już wyżej wspomniane, depresja z powodu utraty pracy czy mobbingu może skutecznie i na długi czas pozbawić nas sił witalnych i energii do działania, niezbędnych do pokonywania życiowych trudności.
W PsychoMedic od lat skutecznie pomagamy osobom doświadczającym tego typu problemów. Nasi wysoko wykwalifikowani Specjaliści: psycholodzy, terapeuci i lekarze psychiatrzy pomagają Pacjentom wychodzić nawet z największych życiowych kryzysów. Oferowane przez nich wsparcie pomaga nie tylko poradzić sobie „na tu i teraz”. Naszym celem jest wesprzeć również Pacjenta w zbudowaniu stabilnej siły psychicznej, która pomoże poradzić sobie także w przyszłości, gdy na horyzoncie pojawią się inne trudności. Osobom, które potrzebują pomocy w powrocie na rynek pracy lub podjęciu decyzji o przekwalifikowaniu się, oferujemy również usługi z zakresu profesjonalnego doradztwa zawodowego i coachingu.