7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#CoPsychologiaMówiOBlogWorkation – czym jest i jakie może nieść korzyści dla zdrowia psychicznego?

Workation – czym jest i jakie może nieść korzyści dla zdrowia psychicznego?

Pandemia Covid-19 zmieniła nasze życie i nałożyła na nas szereg ograniczeń. Jednym z nich jest niewątpliwie przymus pracy zdalnej. Wykonywanie obowiązków poza biurem otwiera jednak ogrom możliwości dla tych, którzy zawsze pragnęli zmienić coś w swojej codzienności.

Workation to – w luźnym polskim tłumaczeniu – „pracowakacje”, czyli połączenie wyjazdu odpoczynkowego z pełnieniem obowiązków służbowych. Pracownik na pracowakacjach z reguły nie wykorzystuje dni urlopowych, lecz po prostu wykonuje swoją pracę podczas pobytu w miejscowości wypoczynkowej. Workation to termin wprowadzony do użytku już kilka lat temu, lecz w obecnej rzeczywistości, w której wielu z nas choć częściowo pracuje poza biurem, zyskał jeszcze więcej zwolenników. Pierwsze badania nad tą formą pracy dowodzą także, że praca w wakacyjnym otoczeniu jest co najmniej tak samo efektywna, co ta wykonywana w siedzibie pracodawcy.

  1. Uczy zachowania work-life balance 

Pobyt poza miejscem zamieszkania skłania niemal każdego do wyjścia z pokoju i chociaż rozejrzenia się po okolicy po skończonej pracy. Na workation, naturalnie, każdy z nas zaczyna tworzyć plany, żeby wyjść z domu, i są to plany nie do „przełożenia”. W końcu workation są ograniczone w czasie, więc nie mamy szans przełożyć eksploracji okolicy np. na przyszły tydzień, gdy będzie mniej roboty. To dodatnio wpływa na naszą motywację, aby zrealizować wszystkie zawodowe zadania w wyznaczonym standardowymi godzinami pracy czasie i mieć popołudnie dla siebie. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że jako jedną z głównych trudności w pracy zdalnej psycholodzy wymieniali problem do zrealizowania jej w określonym, ograniczonym w dniu czasie, zamiast „rozkawałkowywania” jej na cały dzień, z godzinami nocnymi włącznie.

 

  1. Pomaga „zaktywizować się” po pracy 

Ten punkt bezpośrednio wynika z pierwszego – pobyt w niecodziennym miejscu skłania większość z nas do zrobienia czegoś nowego poza pracą. Może być to spacer po okolicy albo spędzenia wieczora w hotelowym basenie. Co najważniejsze, wiele z czynności, które po spędzeniu dnia przed komputerem na workation wydają nam się naturalne, można przekuć w nawyk po powrocie do domu i zadbać dzięki temu o zdrowszy styl życia.

 

  1. Pobudza do większej samodyscypliny i efektywności w krótszym czasie 

Kiedy pracujemy z domu, wielu z nas zakłada, że musi przeznaczyć określony czas – mniej więcej tyle, co standardowy czas spędzany w biurze, czyli 7-8 godzin – na realizację obowiązków zawodowych i tak rozkłada sobie pracę, że rzadko kiedy wykonuje ją szybciej. Tymczasem atrakcyjne otoczenie na workation (i liczba możliwości po pracy) sprawia, że zależy nam na sprawnym wykonaniu pracy znacznie szybciej, niż zwykle. Taka „presja czasu” pozwala zweryfikować, ile naprawdę potrzebujemy na wykonanie pewnych zadań. Przy odrobinie samodyscypliny można na swoją pracę usprawnić na stałe, a wygospodarowany dzięki temu czas daje możliwości m.in. na wpisanie do swojego grafiku nowych projektów i aktywności – dla tych, którzy nie są rozliczani z roboczogodzin, niekoniecznie tych zawodowych 😊

  1. Wbrew pozorom jest rozwiązaniem także dla tych oszczędnych

W Internecie nie brakuje ofert business w luksusowych hotelach. Workation można wiec połączyć np. z popołudniowym wypoczynkiem w luksusowym spa. Pracę zdalną można jednak wykonywać także ze skromnej willi albo pensjonatu – w obecnych warunkach miejsce do pracy z laptopem jest częścią standardowego wyposażenia większości pokoi. Od października ceny spadają nawet do wysokości poniżej 100 zł za dobę.

  1. (Powinna) zmotywować do zadbania o siebie i… prawdziwy urlop 😊

Workation to nie urlop – to podkreślają psycholodzy i psychoterapeuci. Pełen odpoczynek psychiczny jest możliwy dopiero wtedy, gdy możemy pozostawić za sobą obowiązki, chociaż na kilka dni. Dlatego – planując pracowakacje – pamiętajmy, aby pozostawić w budżecie kwotę także na urlop „z prawdziwego zdarzenia”, chociaż raz do roku. Workation natomiast to metoda na sprawienie sobie przyjemności obok codziennej rutyny i okazja do nauki zdrowej dyscypliny.

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88