7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeWzmożone napięcie mięśniowe – badanie u neurologa dziecięcego

Wzmożone napięcie mięśniowe – badanie u neurologa dziecięcego

Wzmożone napięcie mięśniowe – badanie u neurologa dziecięcego

Wzmożone napięcie mięśniowe - badanie u neurologa dziecięcego

Wzmożone napięcie mięśniowe – badanie u neurologa dziecięcego

Życie młodych rodziców nie jest łatwe. Choć, w przeciwieństwie do starszych pokoleń, mamy dzisiaj dostęp do licznych poradników oraz informacji w internecie, ciężko czasami stwierdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Porównywanie swojego maluszka z innymi niemowlętami, prowadzi z kolei często do błędnych wniosków. Dotyczy to zwłaszcza rozwoju ruchowego: umiejętności podnoszenia główki czy prawidłowego ułożenia ciała. Czasami trudno ocenić czy zachowania niemowlęcia są normalne czy świadczą o zaburzeniach. Jednym z najczęściej występujących problemów jest wzmożone napięcie mięśniowe. Im szybciej zdiagnozowane tym szybciej nasz lekarz neurolog dobierze metody pracy z dzieckiem. Dajesz swojemu dziecku szanse normalnego rozwoju.

Wzmożone napięcie mięśniowe – na czym polega

Aby wyjaśnić na czym polega wzmożone napięcie mięśniowe, warto wspomnieć jak wygląda rozwój ruchowy noworodka i niemowlęcia. Maluszek po urodzeniu nie ma w pełni ukształtowanych narządów ruchu, mięśni ani układu nerwowego. Jego ciało musi nauczyć się koordynacji ruchowej i prawidłowego reagowania na bodźce. Z tego powodu, dziecko reaguje bardzo gwałtownie na nagłe zmiany otoczenia, ból lub pojawienie się nowych bodźców. Reakcja objawia się naprężeniem i napięciem całego ciała, czasami również wyginaniem do tyłu. Sporadyczne zachowania tego typu u niemowlęcia, które łatwo wytłumaczyć czynnikami zewnętrznymi, nie stanowią problemu. Czasami jednak możemy zaobserwować znaczne napięcie mięśni, które występuje bardzo często, nawet wtedy gdy dziecko wydaje się spokojne. Może to świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym, które utrudnia niemowlakowi wykonywanie określonych ruchów.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

  • trudności z przewijaniem lub przebieraniem dziecka ze względu na silny skurcz rączek lub nóżek i sztywne ciałko
  • częsty problem z chwytaniem piersi lub butelki podczas karmienia
  • wrażenie stałego napięcia ciała dziecka, jednostronnego lub dwustronnego
  • stałe układanie się dziecka w jednej nienaturalnej pozycji
  • nienaturalne wyginanie główki przy leżeniu na brzuszku
  • stale zaciśnięte piąstki, które nie rozluźniają się pod wpływem ciepła
  • problemy z chwytaniem np. grzechotki

Objawy opisane powyżej to te najczęściej opisywane przez pediatrów i neurologów dziecięcych. Być może u swojego dziecka zaobserwowaliście również inne niepokojące zachowania? Jeśli boicie się czy niemowlę rozwija się prawidłowo, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do neurologa dziecięcego. Nie sugerujcie się wynikami uzyskanymi podczas tworzenia skali Apgar po narodzinach. Choć napięcie mięśniowe należy do czynników branych pod uwagę podczas tego badania, w dalszym rozwoju niemowlęcia mogą wystąpić problemy nieobecne u noworodka. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. W przypadku zdrowia dziecka, lepiej dmuchać na zimne!

Wzmożone napięcie mięśniowe – prawidłowe rozpoznanie i leczenie szansą na prawidłowy rozwój dziecka

Wiele osób boi się wybrać do neurologa dziecięcego, aby uniknąć usłyszenia złej wiadomości. Jest to poważny błąd, ponieważ bagatelizowany problem nie zniknie, a jego rozpoznanie jest koniecznym krokiem do usunięcia zaburzenia. Młodzi rodzice często podejrzewają, że zdiagnozowane wzmożone napięcie mięśniowe to wyrok dla dziecka. Nic bardziej mylnego! Jeśli zostanie ono zdiagnozowane szybko, całkowite wyleczenie dziecka przeważnie nie stanowi większych trudności. Nie jest wymagana farmakoterapia, do pokonania problemu wystarczy dobra rehabilitacja. Neurolog dziecięcy, po stwierdzeniu zaburzenia, kieruje małego pacjenta na fizjoterapię, która prowadzona jest min. metodą Vojty (uciskanie przez fizjoterapeutę odpowiednich miejsc na ciele dziecka) i/lub metodą NDT-BOBATH (masaż i głaskanie dziecka oraz odpowiednie poruszanie ciałem dziecka przez fizjoterapeutę by nauczyć je prawidłowych wzorców ruchu). Rodzice otrzymują również porady dotyczące właściwej pielęgnacji niemowlęcia i wykonywania ćwiczeń w domu, które pomogą w zwalczeniu wzmożonego napięcia mięśniowego. Większość ćwiczeń wykonywana jest w formie zabawy, dlatego dzieci nie boją się rehabilitacji, a nawet ją lubią.

Wzmożone napięcie mięśniowe – konsekwencje braku lub błędnej diagnostyki

Wzmożone napięcie mięśniowe jest stosunkowo łatwe do wyleczenia. Wymaga jednak bardzo szybkiego reagowania, ponieważ pierwsze miesiące rozwoju dziecka są dla niego kluczowe. Bagatelizacja problemu i brak właściwej diagnozy mogą mieć poważne konsekwencje. Jeśli pomimo wizyty u pediatry, który nie widzi problemu, wciąż zauważasz niepokojące zachowanie dziecka, nie wahaj się i zgłoś do neurologa dziecięcego. Jest to najlepszy specjalista w zakresie wzmożonego napięcia mięśniowego u dzieci. Jeśli problem nie zostanie dostrzeżony wystarczająco wcześnie, może doprowadzić do bolesnych przykurczy mięśniowych (w tym przykurczy trwałych), wad postawy, lub problemów z koncentracją w późniejszym wieku. Wzmożone napięcie mięśniowe może być także objawem innych chorób neurologicznych, które na wczesnym etapie są łatwiejsze do wyleczenia lub zahamowania. Nie warto bać się lekarza. Zadbajcie o prawidłową diagnostykę dziecka i jego dalszy rozwój.