Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaburzenia nastroju

Zaburzenia nastroju

Zaburzenia nastroju – diagnoza i leczenie depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, dystymii, zaburzeń adaptacyjnych.

Umów się na wizytę przez Internet lub zadzwoń: 799-399-499

Zaburzenia nastroju - rodzaje, diagnoza i leczenie w PsychoMedic

Zaburzenia związane z nastrojem są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych grup trudności psychicznych. Tylko w naszym kraju na depresję cierpi niemal tylu ludzi, ilu jest mieszkańców Warszawy – czyli blisko 2 miliony. Takie zaburzenia jak depresja, zaburzenie afektywne dwubiegunowe czy dystymia, sprawiają Pacjentom realne cierpienie i prowadzą do spadku jakości ich życia osobistego, zawodowego czy społecznego. Prowadzą do zmian w zachowaniu, pogorszenia relacji z najbliższymi, problemów z wypełnianiem swoich obowiązków zawodowych albo szkolnych. Na szczęście zaburzenia nastroju można skutecznie leczyć.

Zapraszamy do poradni zdrowia psychicznego PsychoMedic. Nasi psychiatrzy i psychoterapeuci od wielu lat wspierają Pacjentów z zaburzeniami nastroju.


Zaburzenia nastroju (zaburzenia afektywne) – rodzaje

Rodzaje zaburzeń nastroju są rozróżniane ze względu na rodzaj objawów, jakich doświadcza Pacjent, ich intensywności oraz czasu trwania. Głównym kryterium jest nastrój, który może być obniżony lub nienaturalnie wysoki. Najczęściej występujące zaburzenia nastroju i emocji to:

Depresja

Pacjenci z depresją doświadczają gorszego nastroju, tracą zainteresowania, nie odczuwają przyjemności z dotychczasowych rozrywek. Stają się wycofani, często mają problemy z apetytem oraz ze snem, dokuczają im pesymistyczne myśli o sobie i świecie. Niektóre osoby cierpiące na depresję są dodatkowo przekonane o braku swojej wartości, mają również myśli o śmierci lub o samobójstwie. Aby depresja mogła zostać stwierdzona, Pacjent musi doświadczać chociaż niektórych z listy powyższych objawów przez co najmniej 2 tygodnie.

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe

Na drugim biegunie zaburzeń afektywnych znajduje się zaburzenie afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa – ChAD). Pacjenci w przebiegu tego zaburzenia cierpią z powodu występujących naprzemiennie epizodów depresji oraz manii lub hipomanii, czyli stanów nienaturalnie dobrego nastroju i wzmożonej aktywności psychoruchowej. Podczas epizodów manii/hipomanii osoba staje się bardziej euforyczna lub wręcz przeciwinie – drażliwa, doświadcza wzrostu energii oraz przymusu podejmowania nieracjonalnych i/lub ryzykownych decyzji i działań.

Dystymia i cyklotymia

Rodzaje zaburzeń nastroju obejmują również tzw. małą depresję, czyli dystymię (utrwalone zaburzenie depresyjne) oraz cyklotymię.

Dystymia to stan przewlekle utrzymującego się gorszego nastroju, który nie spełnia kryteriów depresji. Aby mogła zostać zdiagnozowana, u osoby od co najmniej 2 lat muszą utrzymywać się takie objawy, jak znużenie, zmęczenie, problemy z koncentracją, niska samoocena czy poczucie beznadziei.

Z kolei w zaburzeniu cyklotymicznym Pacjent doświadcza naprzemiennych okresów bardzo dobrego i złego nastroju, ale objawy nie są na tyle nasilone, aby można było mówić o epizodach depresji lub manii. Zazwyczaj u osoby zmagającej się z cyklotymią występują też okresy remisji objawów – co nie zmienia faktu, że zaburzenie to może być zwiastunem pojawienia się choroby afektywnej dwubiegunowej.

Zaburzenia nastroju wywołane substancją psychoaktywną/lekiem lub chorobą somatyczną

Przyjmowanie niektórych leków i substancji psychoaktywnych (takich jak alkohol, narkotyki), jak również niektóre problemy zdrowotne (w tym nowotwory) mogą prowadzić do znacznego pogorszenia nastroju, utraty zainteresowań i zdolności do odczuwania przyjemności, zmęczenia, problemów z apetytem i snem. Niekiedy dochodzi również do ujawnienia się objawów maniakalnych lub hipomaniakalnych – najczęściej wskutek zatrucia narkotykami. W takiej sytuacji kluczowym elementem leczenia jest podjęcie terapii uzależnień.

Zaburzenia adaptacyjne

Zwłaszcza w ostatnim czasie wzrosła liczba osób, które zmagają się z zaburzeniami adaptacyjnymi, czyli objawami depresyjno-lękowymi powstałymi wskutek trudnej sytuacji życiowej – np. rozwodu czy utraty pracy w wyniku pandemii. Objawy takie nie spełniają kryteriów ani depresji, ani innych zaburzeń lękowych, ale również znacząco wpływają na jakość życia Pacjenta/ki. Można je skutecznie leczyć i łagodzić psychoterapią, czasem połączoną ze stosowaniem leków od psychiatry.

Zaburzenia nastroju u dorosłych a zaburzenia nastroju u dzieci: czy są jakieś różnice?

Niektóre rodzaje zaburzeń nastroju mogą występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Najbardziej rozpowszechnionym zaburzeniem afektywnym wśród dzieci i młodzieży jest depresja. Według oficjalnych statystyk, około 2% dzieci w wieku do 12 lat cierpi na zaburzenia depresyjne, jednak liczba ta znacząco rośnie w przypadku nastolatków. Szacuje się, że w grupie młodzieży depresja może dotykać aż 20% młodych ludzi. Warto też wiedzieć, że depresja u dzieci i nastolatków może dawać inne objawy, niż u dorosłych. Niepokojące symptomy, które powinny zwrócić uwagę Rodziców/Opiekunów, to:

 • Ciągłe odczuwanie przez dziecko złości, niezadowolenia, rozdrażnienia (tzw. nastrój dysforyczny),
 • Zachowania buntownicze (kłótnie, wagary),
 • Trudności w relacjach z rówieśnikami i członkami rodziny,
 • Problemy z nauką i koncentracją,
 • Nadmierna wrażliwość na niepowodzenia, otrzymywane uwagi,
 • Utrata zainteresowań dotychczasowymi pasjami, zainteresowaniami,
 • Wahania apetytu i wagi.

Zaburzenia nastroju u dorosłych są stosunkowo prostsze do zdiagnozowania, ponieważ objawy najczęściej odpowiadają opisom i kryteriom diagnostycznym. Z kolei dzieci nie zawsze potrafią mówić o swoich odczuciach, zaś w przypadku nastolatków zmiana zachowania jest często tłumaczona wchodzeniem w okres buntu. Granica między normami rozwojowymi a zaburzeniem często jest więc trudna do wychwycenia. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji, gdy zmiana zachowania jest nagła lub gdy u dziecka następuje diametralna zmiana charakteru (np. nagle zaczyna być wycofane lub wręcz przeciwnie – pełne energii i nadaktywne), warto zgłosić się do Specjalisty: psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty. Jeśli więc coś Cię niepokoi, nie zwlekaj z wizytą w poradni zdrowia psychicznego (lub zasugeruj Rodzicom, żeby zapisali swoje dziecko na taką wizytę).

Zaburzenia nastroju – leczenie

Najskuteczniejszą formą leczenia zaburzeń nastroju jest połączenie farmakoterapii od lekarza psychiatry z regularną psychoterapią. Chociaż może wydawać się (szczególnie wtedy, gdy czujesz się bardzo źle), że w przypadku zmian nastroju rozmowa z terapeutą nie pomoże, to warto wiedzieć, że leczące skutki psychoterapii są udowodnione naukowo. Psychoterapeuta w bezpiecznej atmosferze wspiera w radzeniu sobie z trudnymi myślami, poczuciem beznadziei, utratą przyjemności czy też innymi dokuczliwymi objawami, które wywołały zaburzenia nastroju.

To, ile trwa farmakoterapia i psychoterapia, zależy przede wszystkim od nasilenia objawów oraz rodzaju zaburzenia. Specjalista na bieżąco monitoruje stan Pacjenta, wdraża zmiany w leczeniu, jeśli są konieczne, i dba, by Pacjent zawsze otrzymywał opiekę na najwyższym poziomie, zgodną z najnowszą wiedzą.

W przypadku niektórych zaburzeń, zwłaszcza tych wywołanych przez kryzysowe sytuacje w życiu, leczenie może zamknąć się w kilku miesiącach. Jeżeli jednak zaburzenia nastroju mają postać przewlekłą (tak może być np. w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej i niektórych postaci depresji), zdarza się, że trzeba korzystać ze specjalistycznej pomocy przez całe życie. Wytrwałość w leczeniu „w zamian” da jednak bardzo dobre efekty i pozwoli na znaczące zminimalizowanie wpływu zaburzeń na Twoje życie.

Zapraszamy do PsychoMedic

Specjaliści klinik PsychoMedic od lat skutecznie pomagają Pacjentom zmagającym się z zaburzeniami nastroju. Działamy stacjonarnie w kilku największych miastach w Polsce, a ponadto świadczymy usługi online – tele- i wideokonsultacje. Działamy 7 dni w tygodniu, dzięki czemu dogodne terminy wizyt są w stanie znaleźć u nas nawet osoby, które dużo pracują i są dostępne tylko w weekendy.

Wizyta w naszej poradni to zawsze więcej niż diagnoza i przepisanie leków. Nasi Specjaliści dbają o samopoczucie Pacjenta i leczą kompleksowo: już na pierwszej wizycie otrzymasz szczegółowe zalecenia, a Dział Obsługi Pacjenta pomoże Ci w „logistycznym” zaplanowaniu całego procesu leczenia.

Umów się na wizytę przez Internet lub zadzwoń: 799-399-499

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

WARSZAWA


 • lek. Karin Bakir-Szara

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Karin Bakir-SzaraKonsultacja psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 33
  12:1512:3012:45 kolejny termin
 • lek. Angelika Szulborska

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Angelika SzulborskaKonsultacja Psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 11
  12:30 kolejny termin
 • dr n.med. Piotr Serafin

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  dr n.med. Piotr SerafinKonsultacja psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 58
  11:0512:45 kolejny termin
 • lek. Bogdan Latecki

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Bogdan LateckiKonsultacja Psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 14
  12:0012:3013:0013:30 kolejny termin
 • lek. Michał Hapon

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Michał HaponKonsultacja psychiatryczna dorosłychocena: 5/5 opinii: 12
  11:3011:5513:1013:3514:0014:2515:15 kolejny termin
 • lek. Katarzyna Wyczółkowska

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Katarzyna WyczółkowskaKonsultacja psychiatryczna dorosłychocena: 5/5 opinii: 2
  10:3012:3013:0013:3015:0015:30 kolejny termin
 • lek. Izabela Orlińska

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Izabela OrlińskaKonsultacja psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 8
  8:008:309:009:3010:0010:30 kolejny termin
 • lek. Maciej Zajkowski

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Maciej ZajkowskiKonsultacja psychiatryczna dorośli ocena: 5/5 opinii: 24
  13:0013:2013:4015:4016:0016:2016:4017:0017:2017:40 kolejny termin
 • lek. Olha Hrabovska

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Olha HrabovskaKonsultacja psychiatryczna młodzież i dorośliocena: 0/5 opinii: 0
  12:0013:4014:0014:2014:4015:4016:0016:2016:4017:2017:4018:0018:2018:40 kolejny termin
 • lek. Artur Barlik

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  lek. Artur BarlikKonsultacja psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 23
  10:5011:1513:4514:1014:35 kolejny termin
 • lek. Bernadetta Warchoł

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  lek. Bernadetta WarchołKonsultacja Psychaitrycznaocena: 5/5 opinii: 29
  17:0020:00 kolejny termin

 • mgr Agnieszka Gudzowata

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Agnieszka GudzowataPsychoterapia, Konsultacja psychologiczna, Coachingocena: 5/5 opinii: 11
  13:00 kolejny termin
 • mgr Alina Suchecka

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Alina SucheckaPsychoterapia, Konsultacja psychologicznaocena: 5/5 opinii: 1
  13:0014:00 kolejny termin
 • mgr Laura Owczarska

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Laura OwczarskaKonsultacja psychologiczna, Psychoterapiaocena: 5/5 opinii: 1
  20:00 kolejny termin
 • mgr Joanna Sobiecka

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Joanna Sobieckaocena: 5/5 opinii: 4
  13:0015:00 kolejny termin
 • mgr Katarzyna Pankiewicz

  Psychoterapueta Psychodynamiczny

  Termin na dziś:
  mgr Katarzyna Pankiewiczocena: 0/5 opinii: 0
  15:0016:0017:0018:0019:0020:00 kolejny termin
 • mgr Beata Domańska

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Beata DomańskaKonsultacja psychologiczna, psychoterapia dzieci i młodzieżyocena: 0/5 opinii: 0
  14:00 kolejny termin
 • mgr Anna Alończyk

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Anna AlończykKonsultacja psychologiczna, psychoterapia dzieci, młodzieży, dorosłychocena: 0/5 opinii: 0
  9:0011:0012:0013:0015:00 kolejny termin

ŁÓDŹ


 • lek. Waldemar Kryszkowski

  Specjaliści Spektrum Autyzmu

  Termin na dziś:
  lek. Waldemar KryszkowskiKonsultacja Psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 18
  17:15 kolejny termin
 • dr n.med. Karol Woźniak

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  dr n.med. Karol WoźniakKonsultacja Psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 13
  10:00 kolejny termin
 • dr n. med. Anna Sieradzka

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  dr n. med. Anna SieradzkaKonsultacja psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 53
  11:0011:2013:0013:2014:2014:4015:0016:0016:2016:40 kolejny termin
 • lek. Monika Wilczek-Rabenda

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Monika Wilczek-RabendaKonsultacja psychiatryczna dorosłychocena: 5/5 opinii: 7
  10:2513:45 kolejny termin
 • lek. Rafał Harmazy

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  lek. Rafał HarmazyKonsultacja Psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 56
  13:4014:0014:2014:4015:0015:2015:4016:0016:2016:4017:0017:2017:4018:0018:2018:4019:0019:4020:2020:40 kolejny termin
 • lek. Katarzyna Sowińska

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  lek. Katarzyna SowińskaKonsultacja Psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 27
  15:3019:3020:30 kolejny termin
 • dr Marta Dzikowska

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  dr Marta DzikowskaKonsultacja Psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 30
  15:0015:3016:0016:3017:0017:3018:0018:3019:0019:3020:0020:30 kolejny termin
 • lek. Claudia Baluta-Górecka

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  lek. Claudia Baluta-GóreckaKonsultacja psychiatryczna dzieci od 13 r.ż. oraz dorosłych.ocena: 5/5 opinii: 45
  12:0012:2012:4013:0013:2013:4016:0016:2016:4017:0017:2017:4018:4019:0019:2019:40 kolejny termin


KATOWICE


 • dr n. med. Maciej Jan Dokrzewski

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  dr n. med. Maciej Jan DokrzewskiKonsultacja psychiatryczna, konsultacja seksuologicznaocena: 0/5 opinii: 0
  10:0010:2012:20 kolejny termin
 • lek. Kamila Bryłka

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Kamila BryłkaKonsultacja psychiatrycznaocena: 0/5 opinii: 0
  16:2016:4518:0018:2518:5019:15 kolejny termin


KRAKÓW


 • lek. Marek Sikorski

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Marek SikorskiKonsultacja psychiatryczna dorosłychocena: 5/5 opinii: 1
  9:5010:1510:4011:0513:1013:3514:0014:2514:5015:1515:40 kolejny termin
 • lek. Magdalena Musak

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  lek. Magdalena MusakKonsultacja psychiatryczna dorośli ocena: 5/5 opinii: 2
  11:2011:4012:4013:0013:2013:4014:00 kolejny termin
 • lek. Katarzyna Macieja

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  lek. Katarzyna MaciejaKonsultacja psychiatryczna dorosłych oraz młodzieży od 14 r.ż.ocena: 0/5 opinii: 0
  16:1516:3016:4517:0017:1517:3017:4518:0018:1518:3018:4519:0019:1519:3019:4520:0020:1520:3020:45 kolejny termin


WROCŁAW


 • lek. Damian Siwicki

  Psychiatra

  Termin na dziś:
  lek. Damian SiwickiKonsultacja psychiatryczna dorosłych i młodzieżyocena: 0/5 opinii: 0
  13:0013:3014:0014:3015:0015:3016:0016:30 kolejny termin
 • lek. Antonina Oberemko

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  lek. Antonina OberemkoKonsultacja psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 1
  14:0014:2014:4016:4017:0017:2017:4018:4019:0019:2019:4020:0020:2020:40 kolejny termin

 • mgr Magda Powiłajtis

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Magda PowiłajtisKonsultacja psychologiczna, psychoterapia dzieci oraz dorosłychocena: 0/5 opinii: 0
  10:0015:0016:00 kolejny termin

POZNAŃ


 • lek. Julia Lietzner

  Psychiatra

  Termin na jutro:
  lek. Julia Lietzner Konsultacja psychiatrycznaocena: 5/5 opinii: 5
  17:0017:30 kolejny termin


GDAŃSK
 • Rejestracja do wybranego przez Ciebie specjalisty odbywa się wyłączenie telefonicznie przez Recepcję. Dziękujemy.

  Telefon rejestracji 799-399-499


BYDGOSZCZ
 • Rejestracja do wybranego przez Ciebie specjalisty odbywa się wyłączenie telefonicznie przez Recepcję. Dziękujemy.

  Telefon rejestracji 799-399-499


POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW


mgr Agnieszka Gudzowata

Angelika 2021-10-16

Oceniam na 5


dr n. med. Anna Cisowska-Maciejewska

2020-07-30

Bardzo miła, uprzejma rzeczowa. Pełne zaangażowanie. Polecam Panią doktor.


lek. Wojciech Niemirowski

Tetiana 2022-06-02

Oceniam na 5