Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaburzenia pamięci

Zaburzenia pamięci

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ ONLINE LUB ZADZWOŃ: 799-399-499 

Zaburzenia pamięci PsychoMedic.pl

Każdy z nas czasami o czymś zapomina — od czasu do czasu próbujemy przypomnieć sobie, gdzie zostawiliśmy kluczyki do auta albo książeczkę zdrowia kota. To takie chwile, gdy uświadamiamy sobie, jak ważna w codziennym życiu jest pamięć. Zaburzenia pamięci mogą sprawić, że Pacjent straci dostęp do swoich wcześniejszych wspomnień i doświadczeń, będzie miał trudności w relacjach z innymi osobami czy też zaburzy się jego poczucie tożsamości.

Specjaliści PsychoMedic są profesjonalnie przygotowani na pracę z Pacjentami, którzy zauważyli u siebie zaburzenia pamięci i koncentracji. Rozumieją powagę sytuacji osób, które zmagają się z trudnościami z zapamiętywaniem lub przypomnieniem. Pomogliśmy już tysiącom Pacjentów i możemy pomóc Tobie — Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze, dlatego otrzymasz fachową i kompleksową pomoc, której celem jest podniesienie komfortu Twojego życia bez względu na to, z czym się aktualnie zmagasz.


Zaburzenia pamięci – rodzaje

Choć w ogólnym obrazie zaburzenia pamięci wydają się podobne, to jednak w zależności rodzaju mogą one dawać odmienne objawy. Podstawowy podział zaburzeń pamięci to:

  • zaburzenia pamięci krótkotrwałej i długotrwałej (podział ze względu na czas przechowywania informacji);
  • amnezja organiczna – wywołana przez uszkodzenie mózgu;,
  • amnezja funkcjonalna – wywołana przez silny stres lub zdarzenia traumatyczne,
  • amnezja wywołana przez substancje psychoaktywne, np. zażywanie narkotyków.
  • amnezja wsteczna i następcza (podział ze względu na czas, którego dotyczy utrata pamięci – czy tyczy się ona pamięci nowych wydarzeń, po rozpoczęciu się choroby lub po urazie, czy też wydarzeń sprzed choroby lub urazu, które wywołały zaburzenia pamięci).

Zaburzenia pamięci długotrwałej i krótkotrwałej

Pierwszy podział dotyczy tego, który “magazyn” pamięci został uszkodzony. Według klasycznych modeli pamięć dzieli się na systemy, w których informacje przechowywane są przez jakiś czas. Pamięć sensoryczna obejmuje okres do 0,5 sekundy i dotyczy wrażeń zmysłowych (np. zapachów). Pamięć krótkotrwała zaś obejmuje czas do kilkunastu sekund wstecz. Do pamięci długotrwałej trafiają natomiast dane już wcześniej przetworzone, które mogą być w niej przechowywane bez limitu czasowego.

Pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia pamięci krótkotrwałej, mają problem, żeby przypomnieć sobie, co działo się w ostatnich minutach czy godzinach. Zdarza się, że nie pamiętają wydarzeń lub rozmów, w których brali udział, i w związku z tym potrafią po kilku chwilach zadać to samo pytanie. Bardzo ważną częścią pamięci krótkotrwałej jest pamięć operacyjna, dzięki której przetwarzamy takie informacje jak to, gdzie zostawiliśmy klucze do domu albo okulary. Jej zaburzenia mogą więc powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Objawy zauważane przez otoczenie w pierwszej kolejności to z reguły właśnie tzw. słaba pamięć. Przyczyny natomiast mogą być bardziej poważne: niekiedy pogorszenie pamięci krótkotrwałej jest bowiem sygnałem początków otępienia lub zaburzeń lękowych.

Z kolei zaburzenia pamięci długotrwałej polegają na trudności z przypominaniem sobie tego, co zdarzyło się w dalszej przeszłości, np. kilka lat temu. Niestety takie zaburzenia mogą powodować u Pacjenta problemy w relacjach czy z poczuciem tożsamości. Deficyty pamięciowe, takie jak trudności z rozpoznawaniem osób z przeszłości czy przypominaniem sobie ważnych wydarzeń, mogą mieć różne przyczyny: może za nimi stać na przykład amnezja  lub demencja (otępienie).

Demencje

Od amnezji, jak wspomnieliśmy już wyżej, odróżnia się choroby otępienne, czyli demencję, określaną również jako otępienie. Demencja to grupa degeneracyjnych chorób mózgu, które prowadzą do postępujących i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu, m.in chorobę Alzheimera. Różnica między demencją a amnezją polega przede wszystkim na tym, że w demencji obok zaników pamięci występuje pogorszenie funkcjonowania poznawczego, , między innymi w sferze posługiwania się językiem czy w koncentracji uwagi. Pomimo tego, że schorzenia te są w większości przypadków nieuleczalne, to można zminimalizować wpływ objawów na codzienne życie i podnieść jakość życia Pacjenta – kluczem jest tutaj stała opieka lekarza neurologa, a w razie konieczności także psychiatry.

Zaburzenia pamięci – przyczyny

Jak wskazaliśmy wyżej, zaburzenia pamięci i koncentracji mogą mieć wiele przyczyn: mogą być to między innymi:

  • urazy i choroby mózgu,
  • choroby neurodegeneracyjne,
  • czynniki psychogenne, takie jak stres albo zaburzenia nastroju (w tym depresja),
  • zatrucie gazami ciężkimi,
  • nadużywanie alkoholu i innych substancji,
  • choroby endokrynologiczne.

Za trudnościami z pamięcią mogą stać także zaburzenia lękowe: jednym z ich objawów mogą być zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Nerwica może bowiem wprawiać Pacjenta w stan tak silnego niepokoju i lęku, że ten nie pamięta, co działo się przed chwilą.

Dlatego też tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, który będzie mógł postawić diagnozę. Niektóre przejawy pogorszenia pamięci mogą uznawane za naturalną konsekwencję wieku bądź bagatelizowane i określane kolokwialnie przez samego chorego i jego otoczenie jako słaba pamięć. Przyczyny deficytów pamięciowych mogą być jednak poważniejsze i najlepszym wyborem skonsultowanie ich z doświadczonym specjalistą.

Kto leczy zaburzenia pamięci?

Specjalistą, do którego powinniśmy się udać w pierwszej kolejności, gdy zauważamy u siebie zaburzenia pamięci, jest lekarz neurolog. Doświadczony lekarz ustali z nami dalsze kroki i w razie konieczności skieruje na dodatkowe konsultacje lub badania. Jeśli zaś obok zaburzeń pamięci towarzyszą nam objawy ze strony psychiki, np. obniżony nastrój lub częste uczucie niepokoju, swoje pierwsze kroki warto skierować do lekarza psychiatry.

Cały Zespół PsychoMedic wie, jak ważne jest szybkie i wieloaspektowe diagnozowanie zaburzeń pamięci. Chcemy, aby każdy Pacjent czuł się u nas bezpiecznie, dlatego na każdym etapie, od rozmowy z Działem Obsługi Klienta aż po kolejne wizyty, możesz liczyć na naszą życzliwość, profesjonalizm i dyskrecję. Jesteśmy tu dla Ciebie!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

dr n. med. Jaszke-Psonka Magdalena

Wojciech 2023-05-31

Oceniam na 5

lek. Józefowicz Olga

Rafał Ś. 2023-05-31

Oceniam na 5