7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaburzenia psychotyczne

Zaburzenia psychotyczne

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

Zaburzenia psychotyczne PsychoMedic

Psychoza lub stan psychotyczny to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się zakłóceniami w postrzeganiu rzeczywistości, a czasami również zaburzeniami świadomości, przez co Pacjent nie odróżnia, co jest rzeczywiste, a co nie. Osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne widzi, słyszy, a w niektórych przypadkach dotyka bądź czuje rzeczy, których w rzeczywistości nie ma.

Wokół zaburzeń psychotycznych, a zwłaszcza schizofrenii, narosło wiele krzywdzących mitów i niedopowiedzeń. Warto pamiętać, że Pacjenci z zaburzeniami psychotycznymi mogą z powodzeniem realizować się społecznie, zarówno w roli partnerów, jak i pracowników. Warunkiem dobrego funkcjonowania jest jednak właściwe leczenie i stała opieka lekarza. W PsychoMedic oferujemy diagnozę zaburzeń psychotycznych i ich leczenie na najwyższym poziomie – dostosowane do najnowszego stanu wiedzy. Dbamy o to, by Pacjenci z zaburzeniami psychotycznymi czuli się w naszych klinikach bezpiecznie i mieli zagwarantowaną ciągłość leczenia oraz kontaktu ze specjalistami niezależnie od okoliczności.

Wiemy, jak ważne w tym przypadku jest zachowanie pełnej dyskrecji. Nasi Pacjenci i ich rodziny mogą być jej pewni.


Zaburzenia psychotyczne – rodzaje

Wśród zaburzeń psychotycznych najbardziej znana jest schizofrenia. Społeczny obraz schizofrenii często jest niepoprawny — mimo, że nazwa zaburzenia pochodzi od słów “rozszczepiony umysł”, to Pacjent ze schizofrenią nie ma kilku osobowości czy tak zwanego „rozdwojenia jaźni”. Schizofrenia polega przede wszystkim na błędnym postrzeganiu rzeczywistości, a jej główne objawy to:

  • objawy wytwórcze, czyli urojenia, najczęściej słuchowe lub wzrokowe;
  • zubożenie emocji, zainteresowań, wycofanie się z życia społecznego, obniżenie nastroju – tzw. objawy negatywne;
  • Poważne trudności z koncentracją, pamięcią czy przyswajaniem nowych informacji.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na schizofrenię cierpi ponad 21 milionów osób na całym świecie, w tym przede wszystkim młode kobiety i młodzi mężczyźni (do 35. roku życia).

Zaburzenia schizotypowe charakteryzują się zazwyczaj długotrwałym przebiegiem o trudnym do uchwycenia początku oraz objawami, które powodują, że Pacjent sprawia wrażenie ekscentrycznego. W obrazie klinicznym zaburzenia widoczne są:

  • Stereotypowe, czasem irracjonalne myślenie;
  • Wycofanie i chłód, słaby kontakt z innymi;
  • Tendencja do ekscentrycznych zachowań;
  • Oryginalny wygląd;
  • Niekiedy – nieuzasadniona podejrzliwość w stosunku do innych ludzi.

Zdarza się, że zaburzenia schizotypowe z czasem zaczynają dawać kolejne objawy, które pozwalają na postawienie rozpoznania schizofrenii.

Uporczywe zaburzenie urojeniowe jest dość rzadko występującym zaburzeniem, które charakteryzuje się występowaniem urojeń bez innych objawów. Z kolei rozpoznanie ostrych i przemijających zaburzeń psychotycznych stawia się wtedy, gdy objawy pojawiają się nagle i mają charakter ostry, po czym następuje poprawa, a symptomy przemijają w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. Zdarza się, że tego rodzaju zaburzenia występują wskutek doświadczenia przez Pacjenta traumatycznego wydarzenia.

Objawy psychotyczne

Urojenia

Urojenia to fałszywe przekonania na temat rzeczywistości. W przypadku urojeń nie da się przekonać Pacjenta – mimo faktów, dowodów czy opinii wielu osób – że jego przekonanie jest błędne. Urojenia mogą przybierać różną tematykę; wyróżnia się urojenia:

  • erotyczne (np. Pacjent uważa, że ktoś się w nim zakochał),
  • wielkościowe (Pacjent myśli, że jest osobą o wysokim statusie, np. gwiazdą filmową, postacią historyczną),
  • winy (według Pacjenta popełnił on niewybaczalny błąd),
  • zazdrości (Pacjent myśli, że jego partner jest niewierny),
  • czy urojenia prześladowcze (Pacjent uważa, że jest nękany albo śledzony, np. przez sąsiada).

Omamy (halucynacje)

Omamy to wrażenia zmysłowe, które występują mimo braku bodźca — Pacjent uważa, że widzi bądź słyszy coś, co w rzeczywistości nie występuje. Halucynacje mogą dotyczyć wszystkich pięciu zmysłów, ale najczęstsze są omamy wzrokowe i słuchowe.

Mowa zdezorganizowana

To objaw, który charakteryzuje się specyficznym sposobem wypowiadania się. Pacjent mówi w sposób nielogiczny, opierający się na rymach czy grach językowych niezrozumiałych dla innych.

Zachowania nieprawidłowe

Nieprawidłowe zachowania psychotyczne to wykonywanie przez Pacjenta czynności, które nie są ukierunkowane na żaden cel: na przykład rozbieranie się w miejscu publicznych, wielokrotne wykonywania znaku krzyża czy zastyganie w osobliwych i niewygodnych pozycjach (katatonia).

Objawy negatywne

Objawy negatywne wiążą się ze spłyceniem afektu (zobojętnienie, zmniejszenie ekspresji uczuć) i motywacji. U Pacjenta zmniejsza się zakres wyrażanych emocji, pojawia się utrata chęci do działania i wyraźne zubożenie mowy.

Zaburzenia psychotyczne u dzieci i młodzieży

Czy u dzieci i młodzieży mogą występować zaburzenia psychotyczne? Tak – pierwsze objawy schizofrenii mogą być widoczne już w okresie dziecięcym i dojrzewania. Pojawiają się wówczas tzw. paragnomeny, czyli pojedyncze wydarzenia, w których Pacjent ma poczucie, że doświadczył czegoś dziwnego, np. omamów.

Jeśli zaburzenie psychotyczne pojawi się w okresie dojrzewania, między 13. a 18. rokiem życia, wówczas mówi się o zaburzeniu psychotycznym z tzw. wczesnym początkiem. U dzieci i młodzieży objawy schizofrenii są równie złożone, co u dorosłych, chociaż mogą mieć inną treść. Jeśli u dziecka zauważy się na przykład nieprawidłowości w przeżywaniu rzeczywistości, nieodróżnianie rzeczywistości od snu, spowolnienie psychoruchowe lub dziecko zacznie mówić o tym, że ma wrażenie, iż jego ciało jest zdeformowane albo że jego myśli są chaotyczne, dziwne — wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Nie trzeba się martwić na zapas — objawy nie muszą oznaczać zaburzenia psychicznego, ale w przypadku schizofrenii bardzo ważna jest trafna i szybko postawiona diagnoza. To ona zwiększa szansę na dobre funkcjonowanie w późniejszych latach życia.

Leczenie zaburzeń psychotycznych

W przypadku zaburzeń psychotycznych najskuteczniejszą formą leczenia jest farmakoterapia. Objawy mają podłoże biologiczne i nieleczone mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu Pacjenta. Dzięki odpowiednio dobranym lekom można jednak ustabilizować sytuację i umożliwić osobie zmagającej się z objawami psychotycznymi choć częściowy powrót do życia społecznego czy zawodowego.

Wspomagającymi formami leczenia są psychoterapia oraz wsparcie psychologiczne od bliskich. Zwłaszcza to ostatnie przynosi dobre rezultaty, dlatego w PsychoMedic oprócz leczenia psychiatrycznego dla Pacjentów oferujemy psychoedukację i wsparcie psychologiczne dla rodziny i osób z otoczenia chorego. Dobre funkcjonowanie Pacjentów oraz ich bliskich jest możliwe pod warunkiem, że procesem leczenia zarządza dobry, doświadczony Specjalista. Nasi psychiatrzy i psychoterapeuci pomogą dobrać odpowiednie leczenie oraz oddziaływania środowiskowe, dzięki którym Pacjenci będą czuli się lepiej i bezpieczniej, a ich bliscy komfortowo.

Jeśli u siebie lub bliskiej Ci osoby zauważasz objawy, które Cię niepokoją, umów się na wizytę u jednego z naszych psychiatrów. Gwarantujemy pełną dyskrecję, życzliwość i bezpieczną atmosferę. Specjaliści PsychoMedic pomogli już tysiącom Pacjentów — możesz zaufać ich doświadczeniu!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

5 0d34ec82-2197-8c40-df49-3efd5846bf2a
lek. Koreywo Regina

Kasia 2023-06-06

Oceniam na 5

14 220476d3-d7da-b55c-0ddb-393d3108a733
lek. Kamińska Agnieszka

Natalia 2023-05-31

Oceniam na 5

12 19c83a20-2290-d8fe-b4c9-157f5304e715
lek. Dickert Anna

Marta 2023-06-05

Oceniam na 5