7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne

Zaburzenia na tle seksualnym – skuteczna pomoc i leczenie
w rekomendowanej poradni zdrowia psychicznego PsychoMedic

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

Zaburzenia na tle seksualnym to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje różne aspekty funkcjonowania człowieka w  sferze seksualnej. Dotyczyć ono może na przykład nieprawidłowości w przebiegu reakcji seksualnych albo specyficznych preferencji seksualnych, które mogą negatywnie rzutować na życie seksualne danej osoby. Zaburzenia seksualne, niezależnie od tego, jaki przyjmują charakter, są przeważnie źródłem dużego dyskomfortu albo cierpienia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Cierpienie to dotyka zazwyczaj nie tylko osobę doświadczającą tego typu trudności, ale również jej partnera/partnerkę.

Dla wielu osób seksualność, a więc także problemy w tej sferze życia, są w dalszym ciągu tematem tabu i czymś, o czym nie powinno się rozmawiać. Często powoduje to, że zamiast aktywnie poszukiwać pomocy, Pacjenci przez długi czas pozostają sami z problemem, któremu niejednokrotnie można byłoby szybko i sprawnie zaradzić. Warto podkreślić, że w przypadku doświadczania tego typu trudności – szukanie wsparcia to żaden wstyd. Wręcz przeciwnie: sięgnięcie po profesjonalną pomoc może nie tylko uchronić nas przed pogłębieniem się problemu, ale także przywrócić radość z przeżywania swojej seksualności.

PsychoMedic oferuje kompleksowe wsparcie, zarówno w zakresie diagnozy, jak i leczenia zaburzeń seksualnych. Nasi wysoko wykwalifikowani Specjaliści (seksuolodzy, psychoterapeuci, lekarze psychiatrzy) na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat skutecznie pomogli tysiącom osób borykającym się z tego typu trudnościami. Jeżeli problemy o charakterze seksualnym są również Twoim udziałem – nie zwlekaj i skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów już dziś. PsychoMedic to gwarancja wysokiej jakości, dyskrecji i komfortu leczenia. Działamy przez 7 dni w tygodniu w trybie stacjonarnym oraz online.

Rodzaje zaburzeń seksualnych

Klasyfikacja Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM-IV podzieliła zaburzenia seksualne na trzy główne kategorie:

  • Dysfunkcje seksualne – czyli zaburzenia związane z fizjologicznym aspektem reakcji seksualnych. Uważane są za najczęściej obecnie występujący rodzaj zaburzeń seksualnych. Można do nich zaliczyć m.in. przedwczesny wytrysk, trudności z utrzymaniem wzwodu u mężczyzn czy ból przy stosunku u kobiet.
  • Zaburzenia preferencji seksualnych (albo inaczej – parafilie), o których mówimy w sytuacji, kiedy podniecenie seksualne albo pełna satysfakcja seksualna jest osiągana tylko w przypadku wystąpienia pewnych ściśle określonych bodźców lub okoliczności – często uważanych za nienormatywne lub nieakceptowalne społecznie (np. odbywania stosunku w miejscu publicznym).

Czasem można spotkać się również z przestarzałym określeniem „zaburzenie tożsamości płciowej” – chodzi tu o odczuwanie rozbieżności pomiędzy płcią biologiczną (fizyczną) a tą, z którą dana osoba się identyfikuje (tzw. płcią społeczno-kulturową). Najprościej mówiąc – o zaburzeniu tożsamości płciowej najczęściej można mówić wtedy, gdy osoba urodzona jako mężczyzna czuje się kobietą lub odwrotnie. Kiedyś w odniesieniu do tej kategorii zaburzeń używało się najczęściej określenia „transseksualizm”.

Obecnie znacznie powszechniej używa się pojęcia transpłciowości, a sam transseksualizm – wraz z pojawieniem się nowej klasyfikacji DSM-5 – przestał być nazywany „zaburzeniem”. Obowiązującym określeniem jest obecnie tzw. „dysforia płciowa”.

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że w przestrzeni publicznej pojawiają się czasem określenia, które są nieprecyzyjne albo wręcz niezgodne z obowiązującymi aktualnie klasyfikacjami zaburzeń seksualnych. Mowa tu między innymi o takich sformułowaniach, jak: „zaburzenia orientacji seksualnej”, „zaburzenia orientacji seksualnej u dzieci”, czy też „zaburzenia tożsamości seksualnej”.

Współczesne normy medyczne uważają wszystkie orientacje seksualne:

  • heteroseksualność;
  • biseksualność;
  • homoseksualność;
  • aseksualność;
  • panseksualność (pociąg seksualny do osób bez względu na ich płeć);

za równorzędne, a zatem w tym obszarze nie może być mowy o patologii. Używanie wyżej wymienionych określeń (tj. „zaburzenia orientacji seksualnej”, „zaburzenia orientacji seksualnej u dzieci” oraz „zaburzenia tożsamości seksualnej”) jest więc nieuprawnione w świetle obowiązujących obecnie międzynarodowych klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych.

W klinikach PsychoMedic świadczymy oczywiście także pomoc dla osób należących do mniejszości seksualnych (LGBT). Nasza pomoc polega jednak – w zależności od potrzeb Pacjenta – na wsparciu go w zaakceptowaniu swojej orientacji, przygotowaniu do coming outu przed rodziną i towarzyszeniu w kryzysach życiowych. Nigdy nie „nawracamy” na heteronormatywność!

Zaburzenia funkcji seksualnych

Jak zostało już wyżej wspomniane – zaburzenia funkcji seksualnych (czyli inaczej: dysfunkcje seksualne) są obecnie najpopularniejszym rodzajem zaburzeń seksualnych. Szacuje się, że różnego rodzaju dysfunkcje o charakterze seksualnym dotykają na różnych etapach życia nawet ponad 40% populacji, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Na taki stan rzeczy wpływają najczęściej trzy rodzaje czynników:

  • Biologiczne: choroby, uzależnienia, zaburzenia gospodarki hormonalnej, przyjmowanie niektórych leków.
  • Psychologiczne: wysoki poziom stresu, traumatyczne doświadczenia z przeszłości, fobie, kompleksy, przeżywane trudności psychiczne, takie jak np. depresja, stany lękowe i in. (wówczas używa się czasem określenia: zaburzenia psychoseksualne).
  • Społeczno-kulturowe: związane między innymi z wychowaniem lub wzorcami czerpanymi z religii czy kultury popularnej.

Część zaburzeń seksualnych ma charakter uniwersalny, a część podzielić można na zaburzenia seksualne u kobiet i zaburzenia seksualności u mężczyzn. Wśród tych uniwersalnych (obejmujących obie płcie) wymienić możemy między innymi:

  • zmniejszenie popędu seksualnego lub oziębłość seksualną;
  • nadmierny popęd seksualny;
  • zaburzenia orgazmu lub anorgazmię (niezdolność do osiągnięcia orgazmu);
  • dyspareunię, czyli ból w trakcie współżycia.

Zaburzenia seksualne u kobiet to najczęściej:

  • pochwica, czyli kurczenie się mięśni okalających wejście do pochwy połączone z silnym lękiem przed wprowadzeniem do niej jakiegokolwiek ciała obcego;
  • nadmierna suchość pochwy.

Wśród zaburzeń seksualnych dotykających wyłącznie mężczyzn wymienić można natomiast:

  • zaburzenia erekcji (tzw. impotencję);
  • przedwczesny wytrysk;
  • wytrysk opóźniony.

Zaburzenia seksualności u dzieci

Warto wiedzieć, że w rozwoju psychoseksualnym dziecka również mogą nastąpić pewne nieprawidłowości. Ocena zachowań młodego człowieka powinna być jednak dokonywana zawsze z uwzględnieniem fazy rozwojowej, w jakiej się znajduje. W przypadku wątpliwości, czy obserwowane przez nas zachowanie mieści się w rozwojowej normie – warto skonsultować się z doświadczonym seksuologiem, psychologiem lub psychoterapeutą, który odpowie na wszystkie nasze pytania i w razie potrzeby – udzieli profesjonalnego wsparcia.

Zapraszamy do kontaktu!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

2 01f02272-652a-a289-80c8-9fb7fc2adc3f
mgr Czesnoić Paulina

Julia 2023-05-31

Oceniam na 5

6 0e75aa5e-de57-41b0-4e05-0957cdda74f1
lek. Kruszewska Monika

Dominika 2023-06-05

Oceniam na 5

7 1590f5a1-dd93-af22-778b-46f054dc9885
lek. Dulko Stanisław

pacjent 2023-06-02

Oceniam na 5