Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaburzenia snu

Zaburzenia snu

Profesjonalna poradnia zaburzeń snu i leczenia bezsenności

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ ONLINE LUB ZADZWOŃ: 799-399-499 

Zaburzenia snu najczęściej kojarzą nam się z bezsennością. I choć rzeczywiście jest ona najbardziej rozpowszechnioną postacią kłopotów ze snem, to jednak problemów, które nie pozwalają nam prawidłowo przesypiać nocy, może być więcej. Zaburzenia snu polegać mogą między innymi na lunatykowaniu, regularnym występowaniu koszmarów sennych lub napadów nocnego lęku. Mogą też przejawiać się w bezdechu sennym, chrapaniu albo odczuwaniu nadmiernej senności w ciągu dnia.

Zdrowy, regularny, głęboki sen jest podstawą dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uważa się, że optymalna dobowa dawka to ok. 7-8 godzin niezakłóconego snu, zaś utrzymujący się przez dłuższy czas brak odpowiedniej ilości snu, sen niespokojny czy przerywany prowadzić może do poważnych problemów ze zdrowiem. Niewyspani jesteśmy bardziej podatni na różne choroby oraz stres i mamy mniej energii do działania. Dlatego, jeśli cierpisz z powodu tego typu problemów, warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Zaburzeń snu nie warto ignorować – im szybciej podejmie się skuteczne leczenie, tym większa szansa na trwałe uwolnienie się od problemu.

W sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic już od wielu lat oferujemy profesjonalne leczenie zaburzeń snu. Nasi wykwalifikowani specjaliści udzielają wsparcia i przynoszą ulgę Pacjentom cierpiącym między innymi na bezsenność, zaburzenia rytmów okołodobowych czy występowanie nocnych lęków.

Zaburzenia snu PsychoMedic.pl

Zaburzenia snu – rodzaje

Jak zostało już wyżej wspomniane – istnieje wiele postaci, jakie przyjmować mogą zaburzenia snu. Budzenie się w nocy, trudności z zaśnięciem albo wręcz przeciwnie – nadmierna senność, nad którą trudno zapanować – to tylko niektóre z nich. Jedna z najpopularniejszych klasyfikacji zaburzeń snu opracowana przez WHO (ICD-10) dzieli je na dwa główne rodzaje:

Organiczne zaburzenia snu, wśród których wymieniane są między innymi:

  • Zaburzenia dobowego rytmu snu i wstawania
  • Bezsenność o podłożu organicznym
  • Nadmierna senność
  • Bezdech senny

Nieorganiczne zaburzenia snu, takie jak:

  • Koszmary senne
  • Lęki nocne
  • Somnambulizm (znany powszechnie jako lunatykowanie)
  • Bezsenność albo nadmierna senność wywołane czynnikami emocjonalnymi.

Zaburzenia snu – objawy towarzyszące

W zależności od tego, z jakim zaburzeniem snu mamy do czynienia, towarzyszyć mu będą inne objawy. Bezsenność, która według różnych statystyk w mniejszym lub większym stopniu dotyka okresowo nawet ok. 50% dorosłych, może objawiać się zarówno trudnością w zasypianiu, jak i przedwczesnym budzeniem się albo wielokrotnym wybudzaniem się w środku nocy.

Każdy, kto doświadczył tego typu problemów, wie, jak bardzo nieprzyjemne skutki mogą nieść ze sobą zaburzenia snu. Objawy towarzyszące, takie jak:

  • bóle głowy
  • poczucie zmęczenia i rozdrażnienia
  • obniżony poziom koncentracji
  • mała wydajność w pracy
  • trudności w zapamiętywaniu informacji

to jedne z najczęstszych skutków ubocznych spowodowanych brakiem właściwego nocnego wypoczynku.

Zaburzenia snu – przyczyny

Przyjrzyjmy się zatem faktorom, które najczęściej powodują zaburzenia snu. Przyczyny mogą leżeć w czynnikach o charakterze biologicznym albo „czysto medycznym”, takich jak: różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, schorzenia układu pokarmowego, czy np. bóle reumatyczne. Mogą mieć również podłoże psychologiczne, związane z trybem życia, przepracowaniem, wysokim poziomem stresu albo przeżywaniem trudnych doświadczeń życiowych, takich jak na przykład śmierć bliskiej osoby czy rozstanie.

Przyczyny bezsenności, która jest najczęstszą postacią zaburzeń snu – oprócz tych wymienionych powyżej – obejmować mogą także: różne zaburzenia psychiczne (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, lęki i natręctwa), niewłaściwy poziom melatoniny produkowanej przez organizm czy nierozważne stosowanie używek. Niektóre przyczyny bezsenności można stosunkowo łatwo wyeliminować (na przykład przykładając większą wagę do higieny snu). W wielu przypadkach niezbędna jednak będzie pomoc specjalisty, który fachowym okiem spojrzy na nasze zaburzenia snu. Lekarz psychiatra i psycholog to specjaliści, do których w tej sytuacji warto się udać w pierwszej kolejności. Czasem przydatne okazuje się także włączenie w proces leczenia lekarza neurologa – w takiej sytuacji zostaniesz skierowany/a do jednego z doświadczonych Specjalistów z naszej poradni.

Zaburzenia snu u dzieci / zaburzenia snu u niemowląt 

Zaburzenia snu u dzieci – podobnie jak u dorosłych – najczęściej przybierają postać bezsenności, nadmiernej senności (hipersomnii) albo różnych „dziwnych” zachowań w trakcie snu. Za każdym razem powinny one być dla rodzica sygnałem alarmowym, skłaniającym do szukania przyczyny problemu. Źródła dziecięcych kłopotów ze snem to przeważnie:

  • Silny i/lub przewlekły stres (związany np. ze szkołą)
  • Trudne, traumatyczne przeżycia
  • Napady lękowe
  • Niewłaściwa dieta
  • Brak lub za mała ilość ruchu
  • Przyjmowanie niektórych leków

Zaburzenia snu u niemowląt

Szczególną czujność rodzica powinny również wzbudzić zaburzenia snu u niemowlaka.

Zaburzenia snu u niemowlaka mogą być spowodowane bardzo prozaicznymi przyczynami, takimi jak np. bolesne kolki, ząbkowanie, czy zmiany w diecie. Mogą być jednak także sygnałem poważnego problemu o charakterze zdrowotnym, dlatego należy bardzo uważnie obserwować dziecko, a w przypadku, gdyby sytuacja utrzymywała się przez dłuższy czas – warto udać się do specjalisty, najlepiej neurologa dziecięcego.

Zaburzenia snu – leczenie

Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, jaki charakter mają dokuczające nam lub naszym bliskim zaburzenia snu – leczenie ich jest możliwe. W klinikach PsychoMedic doświadczeni psychologowie, psychiatrzy oraz neurolodzy od wielu lat prowadzą kompleksowe leczenie zaburzeń snu, a o naszej skuteczności świadczyć może stale rosnące grono zadowolonych Pacjentów. Do każdej osoby, która się do nas zgłasza, podchodzimy indywidualnie i opracowujemy plan leczenie nakierowany na poznanie i wyeliminowanie przyczyny zaburzeń snu oraz jednoczesne łagodzenie dokuczliwych objawów.

Udzielamy wsparcia 7 dni w tygodniu, zarówno stacjonarnie, jak i w formule online.

Zapraszamy do kontaktu!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

dr n. med. Jaszke-Psonka Magdalena

Wojciech 2023-05-31

Oceniam na 5

lek. Dickert Anna

Marta 2023-06-05

Oceniam na 5