7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaświadczenie o powrocie do pracy od psychiatry

Zaświadczenie o powrocie do pracy od psychiatry

Zaświadczenie o możliwości powrotu do pracy od psychiatry – u nas otrzymasz dokument jeszcze tego samego dnia  

Umów wizytę online lub zadzwoń: 799 399 499

W sytuacji, gdy przebywałeś_aś na l4 okres kilku lub kilkunastu tygodni, Twój pracodawca ma obowiązek skierować Cię pod koniec okresu zwolnienia na badania do lekarza medycyny pracy. Na ich podstawie Specjalista ten wystawia tzw. zaświadczenie o zdolności do pracy po długiej chorobie. Wymogiem w większości gabinetów medycyny pracy jest jednak zgłoszenie się na konsultację z zaświadczeniem od swojego lekarza specjalisty. 

Psychiatrzy w poradniach PsychoMedic wystawiają zaświadczenie o powrocie do pracy. Mamy terminy już na ten sam dzień, a dokument – zaświadczenie o powrocie do pracy po zwolnieniu lekarskim otrzymasz u nas od ręki, jeszcze w trakcie trwania konsultacji.  

Konsultujemy w naszych stacjonarnych poradniach na terenie całej Polski – między innymi w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy Bydgoszczy, a lista miast, w których działamy, co kilka miesięcy się rozszerza. Wizytę z lekarzem psychiatrą można również odbyć u nas w dogodnej formie online: przez Internet, Skype lub telefon.  

Jeżeli Twój psychiatra prowadzący jest niedostępny lub ma odległe terminy, a Tobie zależy na szybkim powrocie do swoich obowiązków i uzyskaniu na to pozwolenia w gabinecie medycyny pracy – zapewnimy Ci najszybszy możliwy termin wizyty, nawet jeszcze tego samego dnia. Nasz lekarz będzie mógł Ci wystawić tzw. zaświadczenie o powrocie do pracy, niezbędne w większości przypadków do tego, by Specjalista medycyny pracy wystawił “finalne” zaświadczenie o zdolności do pracy po długiej chorobie.  

Kiedy są wymagane badania kontrolne po l4? 

Zaświadczenie o powrocie do pracy po zwolnieniu lekarskim jest wymagane w sytuacji, gdy przebywałeś_aś na zwolnieniu l4 przez okres powyżej 30 dni. W przypadku krótszych nieobecności w pracy, niezależnie od ich powodu, nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie: powrót do pracy jest w takiej sytuacji możliwy w pierwszym dniu roboczym po ostatnim dniu wskazanym na zwolnieniu.  

Powrót do pracy po L4 krok po kroku 

Jeżeli Twoja nieobecność w pracy trwała na tyle długo, że powrót do pracy po l4 jest możliwy dopiero po wykonaniu badań, powinien Cię o tym poinformować Twój pracodawca i skierować do placówki wykonującej badania kontrolne po l4. Ich całkowity koszt powinien pokryć Twój zakład pracy: to kwestia regulowana przez przepisy prawa.

Lekarz medycyny pracy wystawia zaświadczenie o możliwości powrotu do obowiązków na podstawie osobiście przeprowadzonego badania. W zdecydowanej większości przypadków wymaga jednak również, aby Pacjent_ka przyniosł_a ze sobą na konsultację zaświadczenie od lekarza POZ lub prowadzącego lekarza specjalisty. Na zaświadczeniu powinna znaleźć się informacja, że leczenie choroby przewlekłej będącej powodem zwolnienia lekarskiego zostało zakończone – lub że leczenie nadal trwa, ale powrót do pracy po l4 jest już możliwy, ponieważ stan zdrowia Pacjenta_ki jest stabilny, a zalecane mu aktualnie metody terapii nie uniemożliwiają mu/jej chodzenia do pracy. W przypadku przebywania na zwolnieniu z powodu zaburzeń natury psychicznej, lekarze POZ w zdecydowanej większości nie zgadzają się na wystawienie Pacjentowi zaświadczenia, z powodu braku kompetencji do dokładnej oceny stanu psychicznego. Jeżeli więc przebywałeś_aś na zwolnieniu na podstawie l4 wystawionego przez lekarza psychiatrę, pod koniec okresu rekowalescencji należy zgłosić się do psychiatry ponownie, aby zbadał Cię i na tej podstawie wystawił stosowne zaświadczenie. 

Podsumowując – jeżeli wracasz do pracy po l4 wystawionym z powodu zaburzeń depresyjnych, nerwicy, zaburzeń adaptacyjnych lub innych trudności natury psychicznej powinieneś_aś się zgłosić do lekarza specjalisty psychiatry, a następnie do lekarza medycyny pracy wskazanego przez swojego pracodawcę.  

Zaświadczenie do powrotu do pracy w PsychoMedic  

Psychiatrzy z Klinik PsychoMedic wystawiają zaświadczenia Pacjentom, którzy już wcześniej leczyli się w placówkach naszej sieci (wówczas najlepiej jest zgłosić się do psychiatry prowadzącego/u którego odbyła się większość wizyt) oraz tym, którzy leczyli się psychiatrycznie w innych placówkach prywatnych lub państwowych, a nie mają aktualnie możliwości kontaktu ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeżeli to możliwe, prosimy w takiej sytuacji o przygotowanie na konsultację całej swojej dokumentacji medycznej z poradni prowadzącej leczenie.  

Konsultacja u psychiatry przed powrotem do pracy opiera się przede wszystkim na rozmowie na temat Twojego aktualnego stanu psychicznego, doświadczanych objawów, przyjmowanych leków. Jeżeli badanie potwierdzi, że Twój aktualny stan zdrowia jest stabilny, nasz psychiatra wystawi zaświadczenie. Na wizycie stacjonarnej otrzymasz je “do ręki”, natomiast w przypadku wizyty zdalnej otrzymasz zaświadczenie mailem, w formie skanu podpisanego przez lekarza i podstemplowanego przez Klinikę PsychoMedic.  

W niektórych zakładach pracy od Pacjentów oczekuje się również, że okażą zaświadczenie od psychologa z potwierdzeniem, że są zdolni do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W ofercie PsychoMedic znajdują się również diagnostyczne konsultacje psychologiczne: w przypadku potrzeby kontaktu z psychologiem prosimy o umówienie wizyty telefonicznie.  

Umów wizytę online lub zadzwoń: 799 399 499

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

2 01f02272-652a-a289-80c8-9fb7fc2adc3f
mgr Czesnoić Paulina

Julia 2023-05-31

Oceniam na 5

1 0190f702-6a03-c5d2-fb8e-e0fa340ff4a0
lek. Jankowski Konrad

Ania 2023-06-05

Oceniam na 5

11 18d6be9e-d3f1-9daf-4cb7-bd84b0901fe3
lek. Danielska Marta

Joanna 2023-06-02

Oceniam na 5