Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogCo powoduje zaburzenia snu?
Co powoduje zaburzenia snu

Co powoduje zaburzenia snu?

Co powoduje zaburzenia snu?

Zaburzenia snu, a szczególnie najczęściej występujące zaburzenie jakim jest bezsenność, to poważny problem utrudniający codzienne funkcjonowanie. Problemy ze snem (zwłaszcza przewlekłe) źle wpływają na życie zawodowe i prywatne, powodując trudności z koncentracją, zmienne nastroje i mniejszą odporność na stres. Kiedy kolejną noc z rzędu przewracamy się z boku na bok i nie możemy zasnąć, często zastanawiamy się nad przyczyną. Przyczyn może być wiele. Co powoduje zaburzenia snu?

Choroby fizyczne i psychiczne jako pierwotna przyczyna zaburzeń snu

Bezsenność i inne zaburzenia snu mogą być jedynie objawem innych problemów zdrowotnych. Określamy je wtedy jako zaburzenia wtórne. Choroby fizyczne, których skutkiem mogą być problemy ze spaniem to m.in. choroby układu krążenia (np. nadciśnienie lub niewydolność serca), problemy hormonalne (np. nadczynność tarczycy lub wahania hormonów w okresie menopauzy) i wiele innych. Z tego względu należy dokładnie przyjrzeć się swojemu zdrowiu fizycznemu i w razie potrzeby wykonać dodatkowe badania. Zaburzenia snu często wynikają również z zaburzeń psychicznych takich jak depresja. W takim wypadku wizyta u psychiatry jest koniecznością.

Przyjmowane leki i używki przeszkodą w zasypianiu

Na ulotkach wielu leków wśród możliwych skutków ubocznych znajdziemy zaburzenia snu. Trudności z zasypianiem lub budzenie się w nocy mogą być przyczyną przyjmowanych medykamentów. Jeśli podejrzewasz, że przyjmowany przez ciebie lek powoduje problemy ze snem, powiedz o tym lekarzowi, który go przepisał. Być może możliwe jest zastosowanie zamiennika.

Problem stanowią również używki, a zwłaszcza nadużywanie alkoholu. Alkohol jedynie na krótką metę ułatwia zasypianie. W rzeczywistości sen po alkoholu jest płytszy i utrudnia pełną regenerację sił.

Przewlekły stres i problemy życiowe jedną z przyczyn bezsenności

Problemy ze snem pojawiają się bardzo często wskutek przebytej traumy lub długotrwałego narażenia na stres. W większości tego typu przypadków konieczna jest psychoterapia, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Rozwiązanie problemów, które doprowadziły do pojawienia się zaburzeń zwykle wystarczy, by dobry i zdrowy sen powrócił.

Niezdrowy tryb życia – niedoceniana przyczyna zaburzeń snu

Wielu osobom wydaje się, że zalecenia ruchu na świeżym powietrzu, zdrowego odżywiania i nieobjadania się tuż przed snem służą wyłącznie zachowaniu szczupłej sylwetki. Są to jednak nawyki, które należą nie tylko do kanonu zdrowego trybu życia, ale także do zasad tzw. higieny snu. Niedostateczna aktywność fizyczna w ciągu dnia, jedzenie zbyt późno kolacji (zwłaszcza ciężkostrawnych posiłków), oraz kładzenie się spać bardzo późno i w nieregularnych porach przyczyniają się w dużej mierze do tego, że nasz sen nie nadchodzi lub nie pozwala na pełną regenerację sił. 

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz