Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeStres

Stres

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88

Stres. Jak leczyć? Czy można poradzić sobie z nim samemu?

Stres

Przeczytanie ulubionej książki, wyjście do kina lub wyjazd na kilka dni – to sposoby, które wielu z nas wymieni jako antidotum na codzienny stres. Jak leczyć jednak samego siebie w sytuacji, gdy ciągłe napięcie towarzyszy nam częściej niż rzadziej?

Jeżeli czujesz się coraz gorzej i podejrzewasz, że może być to konsekwencją przewlekłego stresu, pamiętaj, że nie ma to nic wspólnego z Tobą i Twoją wartością jako człowieka! Stan psychiczny nawet najodporniejszej osoby może się pogorszyć, jeżeli będzie za długo zmagała się z czymś ponad swoje siły. Prosimy – pozwól sobie pomóc.

Stres. Objawy i leczenie

Wypadanie włosów, problemy z cerą i trawieniem, bóle głowy, wahania wagi i zaburzenia cyklu miesięcznego u kobiet – wszystko to symptomy, które mogą wskazywać na niebezpieczny dla zdrowia stan, jakim jest stres. Objawy i leczenie powinny być ze sobą powiązane; u poszczególnych osób skutki ciągłego napięcia dają bowiem różne, często niespecyficzne symptomy.

W pierwszej kolejności należy podjąć działania służące wyeliminowaniu dokuczliwych objawów, jakie daje stres. Leczenie w pierwszej fazie może opierać się np. na wdrożeniu leków nasennych pod okiem psychiatry w sytuacji, gdy doświadczane napięcie uniemożliwia zdrową regenerację organizmu. Następnie należy skupić się na usunięciu jego przyczyn (np. podczas regularnych spotkań z psychoterapeutą).

Stres a przewlekły stres. Leczenie a możliwe objawy

Stres, którego doświadcza się przez krótki czas (tzw. eustres) jest nam potrzebny, aby zmobilizować się do działania i wykorzystać w pełni swój potencjał. Jeżeli doświadczamy jednak stresu zbyt długo lub stres staje się zbyt silny, to mówimy o dystresie, który ma negatywny wpływ na cały organizm.

Opisane paragraf wyżej objawy mogą oznaczać, że przekroczyliśmy już dopuszczalną dla naszego organizmu granicę i naszym problemem stał się przewlekły stres. Leczenie jest w takiej sytuacji niezbędne.

Stres. Leczenie

Terapia powinna być procesem holistycznym, a jej składowe zależą od tego, jakie objawy i konsekwencje daje u konkretnej osoby stres. Pacjent często zauważa u siebie w pierwszej kolejności objawy somatyczne i zgłasza się np. do lekarza rodzinnego. Jeżeli jednak kolejni Specjaliści „rozkładają ręce”, warto zgłosić się do psychologa lub psychiatry. To żaden wstyd. Proszenie o pomoc jest oznaką siły i przede wszystkim daniem sobie szansy na podwyższenie jakości życia.

Leczenie stresu. Psychiatra naprawdę może pomóc

Do jakiego specjalisty należy więc skierować swoje kroki, aby rozpocząć skuteczne leczenie stresu? Psychiatra jest tutaj najlepszym wyborem.

Jak wygląda leczenie stresu? Psychiatra na pierwszej wizycie najpewniej zapyta, od kiedy i w jaki sposób przejawia się u Ciebie chroniczny stres. Leczenie będzie zależało przede wszystkim od doświadczanych przez Ciebie objawów oraz ich przyczyn. Najskuteczniejszą formą terapii jest najczęściej połączenie tymczasowego stosowania leków (np. uspokajających, przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych) z regularnymi spotkaniami z psychoterapeutą. Ten wesprze Cię w nauce radzenia sobie ze stresem.

Leczenie stresu. Psychiatra czy psychoterapeuta?

Najlepsze efekty w leczeniu większości trudności psychicznych daje połączenie psychoterapii z farmakoterapią.

Skutki aktualnej, trudnej sytuacji człowieka lub traumatycznych wydarzeń z jego przeszłości często dają o sobie znać pośrednio, poprzez niespecyficzne dolegliwości – takie, jak chroniczny stres. Leczenie powinno się w takim przypadku opierać przede wszystkim na psychoterapii. To ona pozwala najskuteczniej zapobiegać nawrotom kryzysu psychicznego.  

Długotrwały stres. Leczenie – czy terapeuta może pomóc?

W Polsce psychoterapia nadal – niestety – pozostaje tematem tabu, a wielu osobom może wydawać się, że środki farmakologiczne to jedyny sposób na zwalczenie przykrego stanu, jakim jest długotrwały stres. Leczenie farmakologiczne ma jednak swoje ograniczenia. Pomoże wyciszyć objawy, ale nie wyleczy przyczyn chronicznego stresu.

Wpływ środowiska, aktualnej sytuacji życiowej i trudne sytuacje z przeszłości – wszystko to czynniki, które mogą łącznie składać się na doświadczany przez Ciebie, długotrwały stres. Leczenie prowadzone przez psychiatrę wespół z psychoterapeutą pozwala zminimalizować wpływ wszystkich przyczyn stresu na Twoje funkcjonowanie.

Stres. Terapia – u kogo?

Jeżeli zdecydujesz się na psychoterapię w PsychoMedic, nasz psychiatra lub wykwalifikowany pracownik Działu Obsługi Pacjenta podpowie Ci, kto z naszego Zespołu będzie najlepszym psychoterapeutą konkretnie dla Ciebie. Wszyscy terapeuci zatrudnieni w naszej Sieci Klinik mają wieloletnie doświadczenie w pracy z Pacjentami, którym dokucza destruktywny stres. Terapia w naszych Klinikach jest prowadzona wyłącznie przez Specjalistów po ukończonych kursach specjalistycznych i z wieloletnim stażem pracy.

Stres. Leczenie – czy wystarczy sama psychoterapia lub leki od psychiatry?

Przewlekłe bóle kręgosłupa, zaburzenia miesiączkowania czy zaburzenia hormonalne – to stany, które może zapoczątkować stres. Leczenie czasem musi być z tego względu prowadzone równolegle przez lekarza neuro- lub endokrynologa. W PsychoMedic Twoje leczenie będzie – w razie potrzeby – prowadziło kilku specjalistów.  

Stres. Jak leczyć stan ciągłego pobudzenia?

Zmęczenie, zniechęcenie i przekonanie, że „nic już nie pomoże” jest częstym doświadczeniem osób, którym dokucza ciągły stres. Jak leczyć ten przykry stan i czy w ogóle jest to możliwe?

Przede wszystkim należy ustalić, skąd u Pacjenta bierze się ciągłe napięcie, a także – czy jest ono jednym z objawów szerszego zaburzenia (np. zaburzeń nastroju lub lękowych), czy też głównym problemem jest trudna sytuacja życiowa i będący jej konsekwencją chroniczny stres. Leczenie dobieramy do potrzeb konkretnej osoby. W zależności od nich terapia skupia się na wyciszeniu objawów i wsparcia Pacjenta w tymczasowej, kryzysowej sytuacji, lub nauce radzenia sobie z codziennym stresem w bezpiecznej atmosferze.