Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeStres

Stres

Stres: leczenie, które przynosi trwałe skutki. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów z PsychoMedic.

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

Umów się na wizytę przez Internet lub zadzwoń: 799-399-499

Stres

Stres to we współczesnym świecie niemal nieodłączny element życia. Nieustanny pośpiech, nadmiar obowiązków, próba sprostania wysokim, czasem wręcz nierealnym oczekiwaniom otoczenia – wszystko to wywołuje w nas ogromne napięcie, z którym niełatwo sobie poradzić. Skutki długotrwałego stresu widoczne są przede wszystkim w naszym organizmie. Odbijają się nie tylko na ogólnym samopoczuciu i dobrostanie psychicznym, ale przede wszystkim na naszym zdrowiu, nierzadko wywołując rozmaite choroby. Od stresu możemy mieć podwyższone ciśnienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub na przykład problemy ze snem – by wymienić tylko niektóre. Utrzymujący się przez długi czas stan napięcia może także wywołać niebezpieczny zespół stresu przewlekłego, z którym trudno poradzić sobie samodzielnie. Silny stres w ciąży – jak wskazuje coraz więcej badań – bardzo niekorzystanie wpływa nie tylko na matkę, ale i na rozwijający się płód, mogąc w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.


Silny stres – jak leczyć stan ciągłego pobudzenia?

Na pytania często zadawane przez tych, którym na co dzień towarzyszy stres: „Jak leczyć stan przewlekłego napięcia?” i „Co pomaga na stres?” – nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jakie są przyczyny stresu i czy jest szansa, aby je trwale wyeliminować. Nie mniej istotne jest także, od jak dawna problemy z nerwami i stresem są naszym udziałem i jak poważne spustoszenia spowodowały już w naszym organizmie.

Najważniejsze jednak to pamiętać, że pokonanie nieustannego napięcia jest jak najbardziej możliwe. Jeśli czujesz, że stres Cię przerasta, nie pozwala cieszyć się życiem i utrudnia  codzienne funkcjonowanie – warto poszukać profesjonalnej pomocy. PsychoMedic to sieć klinik psychologiczno-psychiatrycznych, w których od lat specjalizujemy się w tym, jak pomagać Pacjentom cierpiącym na silny i/lub przewlekły stres – jak leczyć, aby przynosiło to skuteczne i możliwie trwałe skutki. Nasi wysoko wykwalifikowani Specjaliści (psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci) doskonale wiedzą, z jakimi trudnościami mierzą się osoby cierpiące na długotrwały stres. Leczenie dostosowujemy zawsze do indywidualnej charakterystyki oraz potrzeb danego Pacjenta. Oferowane przez nas skuteczne sposoby na długotrwały stres obejmują nie tylko terapię polegającą na eliminowaniu negatywnych skutków stresu, ale także psychoedukację, wspierającą Pacjentów w nabywaniu umiejętności lepszego radzenia sobie ze stresowymi sytuacjami.


Stres – objawy i leczenie

Wypadanie włosów, problemy z cerą i trawieniem, bóle głowy, wahania wagi i zaburzenia cyklu miesięcznego u kobiet – to wszystko przykłady symptomów, które mogą wskazywać, jak silne skutki wywołuje w naszym organizmie stres. Objawy i leczenie powinny być zawsze ściśle ze sobą powiązane – u poszczególnych osób skutki ciągłego napięcia dają bowiem różne, często niespecyficzne symptomy. 

W pierwszej kolejności warto przede wszystkim podjąć działania służące wyeliminowaniu najbardziej dokuczliwych objawów, jakie daje stres. Leczenie w początkowym etapie może opierać się na przykład na wdrożeniu odpowiednich leków nasennych (koniecznie pod okiem psychiatry), które pozwolą na wstępne uregulowanie napięcia oraz prawidłową regenerację organizmu. W następnych krokach należałoby skupić się na pracy nad usunięciem przyczyn stresu, w czym wprost nieoceniona będzie starannie poprowadzona psychoterapia. Stresu – zwłaszcza długotrwałego – nie da się wyeliminować z dnia na dzień. Przeważnie jest to proces, który trwa od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy.

Krótkotrwały a przewlekły stres – leczenie

Stres, którego doświadczamy przez stosunkowo krótki czas (tzw. eustres) jest nam zazwyczaj potrzebny, aby zmobilizować się do działania i w pełni wykorzystać swój potencjał. Jeżeli jednak doświadczamy stresu zbyt długo lub staje się on zbyt silny – wówczas mamy do czynienia z tzw. dystresem, który ma negatywny wpływ na cały nasz organizm. Charakteryzujące chroniczny stres objawy to między innymi:

  • Zwiększona potliwość
  • Przyspieszone bicie serca
  • Problemy ze snem
  • Niestrawność, wymioty, bóle brzucha
  • Obniżone libido
  • Spadek odporności

Kiedy przekroczymy dopuszczalną dla naszego organizmu granicę wytrzymałości i zaczynamy cierpieć na przewlekły stres – leczenie staje się koniecznością. W Polsce psychoterapia niestety w dalszym ciągu w wielu kręgach pozostaje tematem tabu, a sporo osób do dziś uważa, że środki farmakologiczne to najlepszy sposób na długotrwały stres. Leczenie farmakologiczne ma jednak swoje ograniczenia. Pomaga wyciszyć objawy stresu, ale nie jest w stanie wyleczyć jego przyczyn. Wpływ środowiska, aktualnej sytuacji życiowej, czy trudne wydarzenia z przeszłości – to wszystko czynniki, które mogą składać się na doświadczany długotrwały stres. Leczenie prowadzone holistyczne, a więc zarówno przez psychiatrę, jak i psychoterapeutę daje szansę na realne zminimalizowanie wpływu głównych przyczyn stresu na codzienne funkcjonowanie.

Leczenie stresu: psychiatra i psychoterapeuta

Jeżeli zastanawiasz się, do jakiego Specjalisty warto skierować swoje kroki, aby rozpocząć skuteczne leczenie stresu – psychiatra na początek będzie najlepszym wyborem.

Jak wygląda leczenie stresu? Psychiatra w czasie pierwszej wizyty stara się zebrać jak najwięcej istotnych informacji, dlatego zada Ci szereg szczegółowych pytań o to, kiedy oraz w jaki sposób przejawia się u Ciebie chroniczny stres. Leczenie, które zaproponuje, będzie zależało przede wszystkim od nasilenia i zakresu doświadczanych przez Ciebie objawów oraz ich przyczyn. Istotne może być między innymi to, czy towarzyszący Ci stan napięcia jest efektem bieżącej trudnej sytuacji (np. w pracy, życiu rodzinnym i in.), czy też skutkiem traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Te drugie często dają o sobie znać pośrednio, poprzez niespecyficzne dolegliwości, które nie zawsze są od razu interpretowane jako chroniczny stres. Leczenie powinno zawsze uwzględniać specyfikę sytuacji danego Pacjenta. Najskuteczniejszą formą terapii jest najczęściej połączenie tymczasowego stosowania leków (np. uspokajających, przeciwlękowych, czy przeciwdepresyjnych) z regularnymi spotkaniami z psychoterapeutą.

Stres – terapia. Wszechstronna, skuteczna pomoc w PsychoMedic

Jedną z najważniejszych wartości, jakimi kierujemy się w PsychoMedic jest chęć udzielania możliwie skutecznej i kompleksowej pomocy psychologiczno-psychiatrycznej. Prowadzona przez nas terapia stresu przynosi doskonałe skutki, o czym zaświadczyć może stale powiększające się grono naszych zadowolonych Pacjentów. Wszyscy terapeuci zatrudnieni w PsychoMedic posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami, którym dokucza wyniszczający, destruktywny stres. Terapia w naszych Klinikach prowadzona jest wyłącznie przez profesjonalistów po ukończonych kursach specjalistycznych i z wieloletnim stażem pracy.

Biorąc pod uwagę różnorodność objawów, a także skutków, jakie wywołuje stres – leczenie w PsychoMedic może być w niektórych przypadkach prowadzone równolegle przez lekarza neuro- lub endokrynologa albo innych Specjalistów. Na wszystkie wizyty bez problemu umówisz się w jednej placówce PsychoMedic.

Stres – leczenie w PsychoMedic. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

W PsychoMedic wiemy, jak uporać się z problemem, jakim jest stres – jak leczyć ten przykry stan, aby Pacjent nie tylko coraz rzadziej go doświadczał, ale również – aby coraz lepiej radził sobie z przyszłymi potencjalnie stresującymi sytuacjami w życiu.

Zawsze ogromną wagę przykładamy do starannej diagnozy Pacjenta i patrzymy na jego sytuację holistycznie, aby możliwie najlepiej zrozumieć, jakie źródła ma doświadczany przez niego chroniczny stres. Leczenie – jego przebieg i czas trwania – dobieramy do potrzeb konkretnej osoby. Prowadzona przez nas terapia skupia się na wyciszaniu objawów stresu, wsparciu Pacjenta w tymczasowej, kryzysowej sytuacji oraz na nauce radzenia sobie z codziennym stresem w bezpiecznej atmosferze.

Leczenie stresu: psychiatra i psychoterapeuta w zasięgu ręki.
Nie musisz dłużej cierpieć – umów się na wizytę do specjalisty już dziś. Zapraszamy do kontaktu!

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

lek. Korzeniewski Kajetan

Agnieszka 2023-06-07

Oceniam na 5

dr n. med. Jaszke-Psonka Magdalena

Wojciech 2023-05-31

Oceniam na 5

lek. Jankowski Konrad

Ania 2023-06-05

Oceniam na 5